Špeciálny prokurátor Kováčik odmieta, že by na pokyn Bödöra ovplyvňoval trestné stíhania | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Špeciálny prokurátor Kováčik odmieta, že by na pokyn Bödöra ovplyvňoval trestné stíhania

Dušan Kováčik
Dušan Kováčik
Zdroj: TASR/Andrej Galica
07.10.2019 18:37

BRATISLAVA – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odmieta, že by na pokyn nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra ovplyvňoval trestné stíhania či dosadzovanie ľudí do funkcií. Povedal to dnes na rokovaní parlamentného ústavnoprávneho výboru, na ktorom predložil správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2018.


Zdôraznil, že ide o výmysly a blud, a že nemá žiaden vzťah s Bödörom ani s Marianom Kočnerom obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Kováčik taktiež informoval členov ústavnoprávneho výboru, že chce ostať vo funkcii špeciálneho prokurátora aj po zverejnení komunikácie medzi Marianom Kočnerom a Bödörom cez aplikáciu Threema. V nej sa údajne vyjadrili, ako sa práve prostredníctvom špeciálneho prokurátora snažili ovplyvňovať trestné stíhania a personálne veci.

Nového špeciálneho prokurátora by mal podľa Kováčika vyberať nový parlament po budúcoročných parlamentných voľbách. Kováčikovi sa končí funkčné obdobie v roku 2021, no už viackrát avizoval, že vo funkcii skončí skôr.

Kováčik nerozumie, prečo nebolo začaté trestné stíhanie pre nahrávky Gorily

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik uviedol, že stále nebolo začaté trestné stíhanie v súvislosti s nálezom údajnej nahrávky z Gorily u Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Povedal to v pondelok pred parlamentným ústavnoprávnym výborom.

"Pri domovej prehliadke v októbri 2018 u Mariana K. bol nájdený aj USB kľúč. Napísal som pokyn vyšetrovateľovi Kyselicovi aj vyšetrovateľovi Juhásovi, aby postupovali striktne v zmysle príkazu generálnej prokuratúry. Keď sa robí domová prehliadka, robí sa v určitej trestnej veci," povedal Kováčik s tým, že ak sa našlo niečo nové, mala sa začať nová vec.

"Do dnešného dňa sa tak nestalo, neviem, prečo, prečo je pánovi Marianovi K. nejakým spôsobom pomáhané. Prečo tam nebolo začaté trestné stíhanie, ja som nič iné nechcel, len som povedal, aby tam toto bolo. Vec bola daná do inej veci, nezmyselne," skonštatoval špeciálny prokurátor. "S nahrávkou sa začali diať veci, chcel som ju zobrať, vydať pokyn, aby sa tam začalo trestné stíhanie pre ten skutok," povedal Kováčik a dodal, že Marian Kočner mal s nahrávkou obchodovať.

Poslanci sa Kováčika pýtali na zdĺhavé vyšetrovanie kauzy Gorila. On sa odvolal na právnu pomoc z Veľkej Británie, pre ktorú nebola kauza ešte ukončená, pretože nevie sprostredkovať vypočutie svedkov.

Nahrávku z Gorily, ktorú polícia našla v decembri 2018 v dome Mariana Kočnera, označili znalci za autentickú, potvrdil to pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. Nahrávka je dlhá možno aj desiatky hodín a obsahuje ešte viac informácií, než bolo vo zverejnenom spise z roku 2011.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články