Boj o Ústavný súd pokračuje: Do novej voľby sa zatiaľ prihlásilo sedem uchádzačov | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Boj o Ústavný súd pokračuje: Do novej voľby sa zatiaľ prihlásilo sedem uchádzačov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
12.04.2019 14:55

BRATISLAVA - Do novej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je zatiaľ prihlásených sedem uchádzačov. Informoval o tom predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej. Nominácie možno predkladať do pondelka 15. apríla do 16.00 h.


Vypočúvanie kandidátov pred výborom sa podľa Madeja predbežne plánuje na 2. a 3. mája. Do novej voľby boli nominovaní Robert Šorl, Peter Straka, Ladislav Duditš, Libor Duľa, Martin Vernarský, Michal Matulník a Martina Jánošíková. Všetci sa do voľby prihlásili opätovne.


Čítajte aj: Prezident Kiska konzultuje, či môže vybrať sudcov ÚS z menšieho počtu kandidátov


Voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája. Parlament už volil kandidátov dvakrát, stále však nevybral dostatok uchádzačov. V prvom hlasovaní nezvolili poslanci nikoho, v druhom vybrali osem kandidátov, z ktorých má prezident vymenovať nových sudcov ústavného súdu. Má z nich vybrať štyroch. Naďalej však nebude na ústavnom súde plný počet sudcov (13).

Ústavný súd v Košiciach
Boj o Ústavný súd
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Parlament mal zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť ich prezidentovi. Na takom vysokom počte sa však nedokázali poslanci zhodnúť. Poslanci tak musia voliť znovu. Momentálne sú na Ústavnom súde SR štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára.


Galéria

Ilustračné foto Ústavný súd v Košiciach

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články