Voľba ústavných sudcov 2019 | Topky.sk

°C

Pondelok, 19. október 2020. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Voľba ústavných sudcov 2019

Prezidentka vymenovala za sudcu Ústavného súdu SR Roberta Šorla

Novým sudcom Ústavného súdu SR sa stal Robert Šorl. Vymenovala ho prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novým sudcom Ústavného súdu SR sa stal Robert Šorl. Vymenovala ho prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Foto
30.09.2020 10:35

BRATISLAVA - Novým sudcom Ústavného súdu SR sa stal Robert Šorl, ktorého zvolila za kandidáta spolu s Miloslavom Babjákom Národná rada SR. V stredu ho vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. viac »

Ondrej Dostál: Voľba kandidátov na ústavných sudcov ukázala, že verejné vypočutia majú zmysel

Ondrej Dostál

18.09.2020 11:10

BRATISLAVA - Verejné vypočutia majú zmysel, ukázalo sa to minulý rok pri opakovaných voľbách kandidátov na ústavných sudcov, keď sa dopĺňalo deväť ústavných sudcov, a ukázalo sa to aj teraz. Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásil poslanec Ondrej Dostál (SaS) po tom, ako vo štvrtok (17. 9.) parlament zvolil dvoch kandidátov na ústavných sudcov. viac »


Kolíkovú mrzí, že medzi kandidátmi na ústavných sudcov nie je žena

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

17.09.2020 20:45

BRATISLAVA - Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) mrzí, že medzi kandidátmi na ústavných sudcov nie je žena. S vzhľadom na výsledky vypočutia však rozumie rozhodnutiu poslancov vybrať si Miloslava Babjáka a Roberta Šorla. Uviedla to na sociálnej sieti v reakcii na štvrtkovú voľbu v parlamente. viac »


Šéf ústavnoprávneho výboru Vetrák: Kandidátmi na ústavného sudcu by sa mohli stať poradcovia ÚS

Poslanec NR SR Milan

10.09.2020 17:50

BRATISLAVA - Kandidátmi na ústavného sudcu by sa mali stať odborníci na ústavné právo, ktorými sú napríklad poradcovia pôsobiaci na Ústavnom súde (ÚS) SR. Myslí si to predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO). V súčasnosti totiž podľa neho chýba na ÚS dostatok odborníkov na ústavné právo. viac »


Koalícia a opozícia sa zhodli: Ústavný súd môže byť najlepším, aký kedy bol

Budova Ústavného súdu SR

13.10.2019 14:20

BRATISLAVA - Nové zloženie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý je konečne kompletný, by mohlo byť tým najlepším za celú jeho históriu. Veria tomu zástupcovia koalície i opozície z Ústavnoprávneho výboru NR SR. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. viac »


Ústavní sudcovia sú kompletní: Prvé reakcie politikov, koniec niekoľkomesačnej frašky

Ústavní sudcovia sú kompletní:
FotoVideo

10.10.2019 14:55

BRATISLAVA - Po niekoľkomesačnej ságe vypočúvania kandidátov a parlamentnej voľby týchto kandidátov na Ústavný súd, sa konečne podarilo naplniť zvyšný počet sudcov tejto inštitúcie. Na túto, už uzavretú kapitolu našej politickej scény reagujú aj politickí predstavitelia. Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala za ústavných sudcov Libora ... viac »


Ústavná kríza sa končí! Čaputová vymenovala nových sudcov: FOTO Toto je šesť vyvolených

Ústavná kríza sa končí!
FotoVideo

10.10.2019 11:14

BRATISLAVA - Nekonečná sága okolo voľby nových ústavných sudcov sa skončí. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala chýbajúcich ústavných sudcov po tom, čo v parlamente konečne navolili potrebný počet. Prezidentka verí, že noví ústavní sudcovia prispejú k spravodlivosti a dôvere v súdnu moc. viac »


Predseda Ústavného súdu v tom má jasno: Potrvá minimálne dva roky, kým dobehneme deficit

Predseda Ústavného súdu Slovenskej
Foto

27.09.2019 12:55

KOŠICE - Minimálne na dva roky odhaduje predseda Ústavného súdu SR sídliaceho v Košiciach Ivan Fiačan dobiehanie sklzu, ktorý nastal opakovaným nezvolením potrebného počtu sudcov. Ako v piatok povedal, pôsobenie ÚS je poznačené tým, že mu chýba šesť sudcov. Verí, že prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje zvolený počet kandidátov a plénum tak bude plne funkčné. viac »


Nakoniec sa to podarilo: Poslanci zvolili štyroch kandidátov vo verejnej voľbe

Nakoniec sa to podarilo:

25.09.2019 19:10

BRATISLAVA - Národná rada SR zvolila zvyšných štyroch kandidátov na ústavných sudcov, ktorých ponúkne prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Hlava štátu má z nich vybrať nových sudcov. Sú nimi Ladislav Duditš, Libor Duľa, Peter Melicher a Peter Straka. Výsledok vyhlásili v pléne po verejnej voľbe. viac »


Ak sa presadí verejná voľba kandidátov na ÚS, Smer-SD bude voliť, tvrdí poslanec Tomáš

Poslanec Erik Tomáš

25.09.2019 16:50

BRATISLAVA - Vládny Smer-SD v stredu v pléne opäť navrhne tajnú voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Ak by sa však našla väčšina, ktorá presadí verejnú voľbu, poslanci za Smer-SD sa na voľbe zúčastnia a budú voliť. Povedal to poslanec Erik Tomáš (Smer-SD). viac »


Bugár si stojí za svojím! Ak Smer-SD navrhne tajnú voľbu kandidátov na ÚS, Most-Híd to nepodporí

Béla Bugár

25.09.2019 15:10

BRATISLAVA - Ak Smer-SD v stredu v pléne navrhne tajnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov, poslanci za Most-Híd tento návrh nepodporia. Vyhlásil to predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podľa svojich slov dúfa, že sa podarí zvoliť chýbajúci počet kandidátov. Dohoda v koalícii na menách kandidátov podľa neho zatiaľ nie je, rokovať má o nich Koaličná rada. viac »


Poslancov čaká ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov: Sú tam viac ako štyri vhodné mená

Ondrej Dostál

22.09.2019 11:59

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady SR majú viac ako štyri vhodné mená medzi 16 kandidátmi na post ústavných sudcov. Uviedol to opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Podľa jeho slov sa nájdu medzi kandidátmi aj skutočne dobrí uchádzači, ktorí spĺňajú všetky predpoklady na to, aby mohli pôsobiť na Ústavnom súde SR. viac »


Bugár o odchode Cséfalvayovej: Strata hodnôt? Veď išla k človeku, ktorý sa nevedel postaviť Ficovi

Bugár o odchode Cséfalvayovej:
Foto

21.09.2019 16:00

BRATISLAVA – Líder strany Most-Híd Béla Bugár sa dnes v diskusnej relácii vyjadril k odchodu dvojich dvoch poslancov. Tŕňom v oku je však viac Katarína Cséfalvayová. Nechápe, prečo na úvodnej tlačovke Druckerovej strany Dobrá voľba hovorila o strate hodnotových väzieb, keď išla k človeku, ktorý sa nevedel postaviť Robertovi Ficovi. viac »


Predseda Ústavného súdu Fiačan žiada poslancov, aby konečne zvolili zvyšných kandidátov

Na snímke predseda Ústavného

18.09.2019 12:45

BRATISLAVA - Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby na aktuálnej schôdzi parlamentu zvolili potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov, aby tak pomohli zabezpečiť riadny chod tohto ústavného orgánu. Vyhlásil to v stredu pred plénom. viac »


Kandidáti na ústavných sudcov sa musia pripraviť: Výbor ich bude vypočúvať 16. septembra

Ústavný súd SR

12.09.2019 11:30

BRATISLAVA – Kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR bude parlamentný ústavnoprávny výbor vypočúvať v pondelok 16. septembra od 9.00 h. TASR o tom informovala Kancelária Národnej rady SR. O post sa uchádza 16 kandidátov. Parlament bude kandidátov voliť na aktuálnej schôdzi, v doterajších voľbách nevybrali dostatočný počet kandidátov. viac »


Danko reaguje na podnet Zemanovej: Odchod Kažimíra, Stromčeka a Jankovskej bol v súlade so zákonom

Peter Kažimír, Viktor Stromček

11.09.2019 12:57

BRATISLAVA - Pri vzdávaní sa mandátov poslancov Moniky Jankovskej, Viktora Stromčeka a Petra Kažimíra nebol porušený zákon. V utorok to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) s tým, že je o tom presvedčený. Zdôraznil, že všetky listiny boli oznámené a doručené. Výbor to však preskúma aj pre prípadné procesné pochybnosti v budúcnosti. viac »


Poslancov v parlamente čaká voľba kandidátov na ústavných sudcov aj sociálne opatrenia

Poslancov v parlamente čaká

08.09.2019 09:45

BRATISLAVA - Opätovná voľba kandidátov na ústavných sudcov, zmena postupu určovania minimálnej mzdy, či zálohovanie jednorazových nápojových obalov. Aj týmito témami sa majú zaoberať poslanci počas 49. schôdze Národnej rady SR. Plénum sa zíde v utorok (10. 9.) o 13.00 h. viac »


Poslanci majú stále dosť kandidátov na ústavných sudcov, tvrdí Giba: Voľba mohla byť horšia

Na snímke poradca prezidenta

27.08.2019 16:20

BRATISLAVA - Voľby kandidátov na post ústavných sudcov sú zrkadlom Národnej rady SR, poslanci majú aj napriek tomu stále dostatok uchádzačov. Voľba sudcov totiž mohla dopadnúť aj horšie. Uviedol to pre agentúru šéf Katedry ústavného práva Právnickej fakulty UK Marián Giba. Podľa jeho slov nemusí ísť pri uchádzačoch výlučne o odborníkov na ústavné právo. ... viac »


Sága okolo Ústavného súdu pokračuje: Do piatej voľby sa prihlásilo 16 kandidátov

Ústavný súd SR

26.08.2019 13:00

BRATISLAVA - O post sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR sa uchádza 16 kandidátov. Potvrdil to predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD). Všetci okrem štyroch sa o post uchádzajú opätovne. Plénum by malo ďalších kandidátov na ústavných sudcov voliť na septembrovej schôdzi, ktorá sa začne 10. septembra. Pôjde už o piatu voľbu. viac »


Ombudsmanku odmietli: Patakyová nenavrhne žiadne mená kandidátov na ÚS

Verejná ochrankyňa práv Mária

26.08.2019 10:15

BRATISLAVA - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová nenavrhne žiadne mená kandidátov na ústavných sudcov a sudkyne. viac »


Počet kandidátov na Ústavný súd sa zvyšuje: Pribudli dve mená, o post sa uchádza 11 sudcov

Počet kandidátov na Ústavný

23.08.2019 11:20

BRATISLAVA - Zoznam uchádzačov o post sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR sa rozšíril o dve mená. Sú nimi Boris Gerbery, ktorý už v minulosti kandidoval, a Peter Kohút. Oboch navrhla Slovenská komora exekútorov. Informoval o tom predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Róbert Madej (Smer-SD). viac »


Najčítanejšie články