Sobota, 25. september 2021. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Spomínate si na otca Maroša Kramára? Bohužiaľ, už nie je medzi nami...

Ján Kramár
Ján Kramár
Zdroj: RTVS
14.09.2021 00:01

BRATISLAVA - Dnes by sa dožil 93 rokov slovenský herec Ján Kramár. Nebol jediným umelcom v rodine a talent po ňom zdedil aj syn Maroš. Bohužiaľ, jeho otec minulý rok zomrel.


Ján Kramár sa narodil 14. septembra 1928 v rodine bohatej na umelcov – strýko Alojz Kramár bol členom Slovenského národného divadla, bratranec Jozef Kramár pôsobil v martinskom divadle. 

On sám sa od 15 rokov venoval ochotníckemu divadlu, no vyučil sa za kolára. V roku 1949 začal študovať herectvo v Bratislave a stal sa členom novovzniknutého Dedinského divadla, ktoré malo za úlohu šíriť kultúru po slovenskom vidieku. Čoskoro ho pozvali na Novú scénu, no ponuku prijal až v roku 1954.  

Ján Kramár
Zdroj: RTVS

Vo filmoch a televízii sa najčastejšie uplatnil ako výrazný predstaviteľ ľudových postáv. Objavil sa napríklad v snímkach Pán a hvezdár, Jánošík, Mŕtvi nespievajú, Majster kat, Pacho, hybský zbojník, Červené víno, nevera po slovensky, Soľ nad zlato, Portrét Doriana Graya a v seriáloch ako Vivat Beňovský, Leto s Katkou, Spadla z oblakov, Bakalári, Alžbetin dvor, Susedia. 

V dabingu bolo počuť jeho hlas z filmov Bedári, Zelená karta, Šofér slečny Daisy, Šarlátové písmeno, Prvý rytier a iných, pracoval aj na seriáli Doktor z hôr. 

Talent po ňom zdedil aj syn Maroš Kramár. Bohužiaľ, minulý rok sa musel so svojím otcom navždy rozlúčiť. Ján Kramár zomrel 28. novembra 2020 vo veku 92 rokov. 


Galéria

Ján Kramár Ján Kramár

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články