Pondelok, 19. apríl 2021. Meniny má Jela, zajtra Marcel.

Premiérka Mayová sa bojí zlyhania parlamentu: Kedy vystúpi Británia z Európskej únie?

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth
17.03.2019 14:50

LONDÝN - Britská premiérka Theresa Mayová upozornila, že by bolo "silným symbolom kolektívneho politického zlyhania parlamentu", ak by sa odchod krajiny z Európskej únie musel odložiť na tak dlho, že Veľká Británia sa bude musieť zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu.


V článku pre nedeľník Sunday Telegraph predsedníčka britskej vlády zároveň uviedla, že ak poslanci nepodporia jej dohodu o podmienkach odchodu Británie z EÚ pred štvrtkovým summitom Európskej rady, "neodídeme z EÚ dlhé mesiace, ak vôbec niekedy odídeme".

Očakáva sa, že Theresa Mayová sa tretíkrát pokúsi dosiahnuť schválenie jej dohody o vystúpení z bloku. V rámci slepej uličky v otázke brexitu britskí poslanci vo štvrtok odhlasovali rozhodnutie, aby sa Británia snažila odchod z EÚ odložiť. To pravdepodobne odvráti situáciu, v ktorej by 29. marca nastal chaotický brexit, hoci právomoc odsúhlasiť alebo odmietnuť odloženie brexitu má Európska únia.

Minister Fox netuší, či sa bude tretíkrát hlasovať

Britská vláda možno upustí od plánu dať parlamentu v priebehu nasledujúcich týždňov tretíkrát hlasovať o dohode o podmienkach brexitu, ktorá bola vyrokovaná s Európskou úniou. V rozhovore pre spravodajskú stanicu Sky News to v nedeľu uviedol britský minister pre medzinárodný obchod Liam Fox. 

To, či sa uskutoční tretie hlasovanie o dohode o brexite, teda vystúpení Británie z eurobloku, záleží od toho, či má podporu väčšiny poslancov v Dolnej snemovni britského parlamentu, povedal Fox. "Nebude mať zmysel hlasovať, ak nemáme možnosť uspieť," dodal britský minister, dlhoročný veľmi blízky spolupracovník Mayovej.

Vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn pre Sky News v nedeľu naznačil, že ak v parlamente znova neprejde dohoda o brexite, bude iniciovať hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. Britský parlament vo štvrtok (14. 3.) odsúhlasil odklad brexitu z 29. marca na 30. júna. Mayová oznámila, že dá za niekoľko dní tretíkrát poslancom hlasovať o upravenej dohode o brexite, ktorú vyrokoval Londýn s Bruselom. 

Liam Fox
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham

Agentúra DPA pripomenula, že konkrétny dátum však doteraz neoznámila, hoci britské médiá špekulujú, že by k tretiemu hlasovaniu mohlo dôjsť už v utorok. Ak parlament brexitovú dohodu schváli do stredy 20. marca, Mayová požiada EÚ o odklad termínu brexitu do konca júna s cieľom presadiť v parlamente potrebnú legislatívu. Ak bude schválený odchod Británie bez dohody, Mayová sa bude snažiť dosiahnuť dlhší odklad.  

Dohodu o brexite, ktorá má 585 strán, britskí poslanci prevažnou väčšinou hlasov už odmietli dvakrát - hlasovaním v januári a znova v utorok 12. marca. V Bruseli sa 21.-22. marca uskutoční summit Európskej únie. Ústrednou témou by sa mohlo stať vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Očakáva sa, že lídri EÚ rozhodnú, či schvália odloženie termínu brexitu, ktorý je oficiálne stanovený na 29. marca. 


Galéria

Theresa Mayová Liam Fox

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články