Nedeľa19. máj 2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard

Slovensko vstúpilo do eurozóny, vymenilo korunu za euro

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Slovensko dnes vstúpilo do eurozóny a vymenilo korunu za euro. Prijatie jednotnej európskej meny a Nový rok oslavovali v centrách miest tisícky obyvateľov.

BRATISLAVA - Slovensko dnes vstúpilo do eurozóny a vymenilo korunu za euro. Prijatie jednotnej európskej meny a Nový rok oslavovali v centrách miest tisícky obyvateľov. Krátko po polnoci si už ľudia vyberali z bankomatov prvé eurá a použili na úhradu svoje platobné karty. Výber eurovej hotovosti z bankomatov si vyskúšali aj premiér Robert Fico, guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko či vládny splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát.

"Slovensko sa dnešným dňom stáva 16. krajinou eurozóny, dnešným dňom sa zavŕšil integračný proces a dnešným dňom sme sa stali súčasťou skupiny najvyspelejších krajín Európskej únie," povedal novinárom guvernér centrálnej banky Ivan Šramko. Euro má podľa neho priniesť stabilitu a urýchliť dobiehanie životnej úrovne najvyspelejších krajín únie.

Napriek tomu, že Slováci môžu eurom od polnoci platiť, obchodníci od nich musia počas prvých šestnástich dní roka preberať aj koruny. Pokiaľ im slovenská mena v peňaženkách či domácnostiach zostane, môžu si ju zameniť v komerčných bankách či v NBS.

Prechod na novú menu si na prelome rokov vyžiadal viaceré obmedzenia, napríklad banky na niekoľko hodín odstavili bankomaty a zatvorené majú aj siete čerpacích staníc. Zatiaľ čo pumpy by sa do normálneho režimu mali dostať ráno, banky budú poskytovať plnohodnotné služby až začiatkom budúceho týždňa. Bankomaty a platobné terminály začali nabiehať po polnoci, podľa Slovenskej bankovej asociácie mali byť plne funkčné od druhej hodiny ráno.

Najväčšia slovenská banka Slovenská sporiteľňa zaevidovala prvý výber eurovej hotovosti tesne po polnoci v Leopoldove, prvú platbu kartou uskutočnil klient banky okolo štvrť na jednu v noci v Bratislave. Po jednej hodine si z bankomatu v budove Národnej rady v hlavnom meste vybral sto eur (3012,60 Sk) premiér, po ňom guvernér NBS zas ďalších 50 eur (1506,30 koruny).

"Máme za sebou prvé úspešné kroky eurokonverzie. Korunové zostatky všetkých bankových produktov sme o polnoci previedli na eurové. Konverzia ďalších bankových systémov pokračuje. Bankové služby bude možné naplno využívať od pondelka 5. januára 2009," uviedla generálna riaditeľka banky Regina Ovesny-Straka.

Všetky korunové položky sa od dnes prepočítajú na eurá konverzným kurzom 30,1260 SKK/EUR.

Ekonómovia aj politici tvrdia, že euro pomôže krajine prekonať dopady globálnej finančnej krízy. "Euro prichádza na Nový rok 2009 na Slovensko ako najlepší talizman pre šťastie. V súčasnej svetovej hospodárskej kríze je to pre Slovákov psychologický nástroj, ktorý spevňuje vlastné sebavedomie," vyhlásil dnes Fico.

Ľudia však mali podobne ako obyvatelia iných krajín, ktoré do eurozóny vstúpili skôr, obavy zo zvyšovania cien. Na vývoj cien v období prechodu na novú menu pritom dohliada niekoľko inštitúcií, nepoctivým obchodníkom dokonca za neodôvodnené zdražovanie hrozí väzenie.

Príchod eura dominoval bratislavským silvestrovským a novoročným oslavám. Téma novej meny "zafarbila" aj polnočný ohňostroj nad Dunajom v slovenskej metropole, v ktorom prevládli svetlené efekty "európskej" modrej a zlatej farby, do nôty počas ohňostroja hrala hudobná skupina Cigánski diabli. Bohatý zábavný program od skorých večerných hodín na Silvestra vylákal do ulíc Bratislavy nielen tisícky domácich obyvateľov ale aj návštevníkov mesta. Oslavy v duchu eura prebiehali v takmer všetkých väčších slovenských mestách.

Slovensko je po Slovinsku druhou krajinou eurozóny z bývalého východného bloku. Vlani sa ku štátom eura pripojili Cyprus a Malta, v najbližších rokoch sa výraznejšie rozširovanie eurozóny
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu