BRATISLAVA - V krízovej situácii, kde sú prítomné aj deti, je potrebné zachovať pokoj, ukázať empatiu a pochopenie. Taktiež pomôže aj fyzický kontakt s dieťaťom. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) to uviedol na sociálnej sieti.
„Vaše dieťa bude reagovať na vaše emócie, preto je dôležité, aby ste zostali pokojní a rozvážni. Pokúste sa zhlboka dýchať a udržiavať si kontrolu nad svojimi reakciami,“ odporúča HaZZ. Ďalej tvrdí, že dieťaťu treba ukázať, že jeho strachu a obavám dospelí rozumejú. Mali by mu pomôcť, aby sa cítilo pochopené a v bezpečí.
Fyzický kontakt
Ak je to možné, hasičský zbor radí dieťa objať alebo ho držať za ruku. „Fyzický kontakt môže byť veľmi upokojujúci a dodá dieťaťu pocit istoty,“ doplnil. Na upokojenie dieťaťa je potrebné zvoliť jednoduché a jasné slová. Používať by sa podľa hasičov mali jednoduché a zrozumiteľné výrazy, ktoré dieťa ľahko pochopí. Komunikácia by mala byť stručná a priamočiara.
Upokojujúce frázy
V krízovej situácii ďalej odporúča používať upokojujúce frázy. „Povedzte niečo, čo dieťa upokojí a dodá mu pocit istoty. Zamerajte sa na pozitívne a ubezpečujúce slová,“ priblížil HaZZ s tým, že napríklad možno povedať: „Hasiči prichádzajú a pomôžu nám.“ Pokračujú, že deťom treba vysvetliť, čo sa deje a čo sa bude diať ďalej. Transparentnosť a informovanosť pomáhajú znížiť strach a neistotu, uviedol zbor.
Plyšové hračky od hasičov
Zároveň informoval, že pri dopravných nehodách či krízových situáciách, kde sú prítomné deti, pomáhajú aj plyšové hračky od hasičov. „Ich úlohou je pomôcť deťom prekonať stres a strach, odvrátiť pozornosť od náročných momentov a priniesť aspoň trochu pokoja v ťažkých chvíľach,“ vysvetlil HaZZ.