BRATISLAVA - Vyššie hypotéky nepotešili nikoho, ba už dupľom nie tých, ktorým sa drasticky pre meniace sa úrokové sadzby a končiace fixácie zvýšili splátky úveru. Pre týchto ľudí minulý rok premiér zaviedol finančý príspevok. Poberatelia sa však nikde nedočítali, či budú musieť po novom roku opäť podávať žiadosť o tento príspevok. Máme odpovede.
Od začiatku minulého roka platí zákon o pomoci pri splácaní úveru na bývanie. Na jeho základe štát oprávneným osobám prispieva na zvýšenú úhradu splátky hypotéky, ku ktorej môže dôjsť pri jej refixácii. Výška novej štátnej sociálnej dávky je 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne. Na príspevok majú nárok osoby, ktorých výška mesačnej splátky poskytovaného úveru na bývanie z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby úveru vzrástla v porovnaní s referenčnou splátkou. Okrem toho musí žiadateľ splniť aj ďalšie podmienky, ako neprekročenie stanovej výšky príjmu oprávnenej osoby, vymedzenie nehnuteľnosti, na ktorú bol poskytnutý úver na bývanie, a musí mať aj uhradenú mesačnú splátku úveru na bývanie.
Posudzuje sa pritom príjem, ktorý bol určený ako 1,6-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve pred dvoma rokmi. Teda pri žiadostiach v roku 2025 to je mzda za rok 2023, ktorá bola na úrovni 1430 eur. Jej 1,6-násobok predstavuje sumu 2 288 eur.
Dlho však nebolo jasné, či pomoc pre ľudí, ktorým sa drasticky zvýšili splátky hypoték, bude pokračovať aj v tomto roku. Dôvod bol prostý - jej pokračovanie vládna koalícia podmieňovala schválením štátneho rozpočtu. Ten sa napokon podarilo parlamentu schváliť, napriek konsolidačným opatreniam. "Poskytovanie príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie bude pokračovať aj v roku 2025. Dňa 03.12.2024 bol NR SR schválený zákon o štátnom rozpočte na rok 2025, ktorý poskytovanie príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie nepozastavil a ani nezmenil jeho výšku (75% z kladného rozdielu medzi uhradenou mesačnou splátkou a referenčnou splátkou)," uviedla pre Topky.sk hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Karolína Ducká.
Dlho ale nebolo jasné, či bude potrebné podávať opätovne žiadosť o príspevok. Informácie sme zisťovali od viacerých ministerstiev a štátnych inštitúcií, odpovedať nám ale nevedeli. Donedávna táto informácia nebola zverejnená ani v oficiálnom článku rezortu práce, ktorý jeho vyplácanie zastrešuje. Posledná aktualizácia bola v článku robená 10. januára a nie je jasné, či vtedy zverejnili aj informácie o prípadnom novopodávaní žiadosti. Ako to teda je?
"Už existujúci poberatelia si nemusia podávať žiadnu žiadosť, všetko pokračuje ďalej tak, ako doposiaľ. Zároveň vždy v januári prebieha Prehodnotenie príjmu na účely poskytovania príspevku na základe informácií od finančného riaditeľstva. Na toto však nie je potrebná žiadna činnosť zo strany poberateľa. Viac informácií je uvedených na nasledovnom linku: Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie > ÚPSVaR v časti Prehodnotenie príjmu na účely poskytovania príspevku," informovali z rezortu práce.
"Príjem na účely posúdenia nároku na príspevok je:
- jedna dvanástina zohľadňovaného príjmu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom bola podaná žiadosť o príspevok (pri žiadostiach podaných napr. od mesiaca január 2025, ide o hrubý príjem za rok 2023). Ak priemerný mesačný príjem oprávnenej osoby a spoludlžníka za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza podaniu žiadosti prekročí vyššie ustanovenú hranicu príjmu (2 288 eur, pri žiadostiach podaných od januára 2025), pre vznik nároku na príspevok bude zohľadňovaný priemerný mesačný príjem za 6 kalendárnych mesiacov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom bola podaná žiadosť o príspevok (napr. ak žiadosť bude podaná v januári 2025, príjem bude posúdený za obdobie júl 2024 až december 2024). V takomto prípade bude žiadateľ úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „úrad“) v rámci konania o nároku na príspevok vyzvaný na predloženie dokladov preukazujúcich jeho príjem a príjem spoludlžníka," upozornil rezort práce.
Jednoduchý príklad. Príjem hlavného spoludlžníka za rok 2023 bol 50-tisíc eur, spoludlžníka 30-tisíc eur. Spolu to je za rok príjem 80-tisíc eur. Jedna dvanástina tohto príjmu je 6,66-tisíc eur a deleno 2 (lebo dvaja poberatelia), je priemerný príjem za rok pre dlžníka 3,33-tisíc eur. Je to viac, ako stanovená hranica, v takom prípade budú posudzovať príjem za posledných 6 mesiacov od mesiaca podania žiadosti.