Nedeľa5. máj 2024, meniny má Lesana, Lesia, zajtra Hermína

Bývalý riaditeľ SIS Pčolinský ostáva naďalej vo väzbe! Rozšírili mu aj dôvody väzby

Na snímke riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský, ktorého privážajú na Špecializovaný trestný súd Zobraziť galériu (3)
Na snímke riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský, ktorého privážajú na Špecializovaný trestný súd (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský zostáva naďalej väzobne stíhaný. Rozhodol o tom v utorok Najvyšší súd (NS) SR. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát NS SR mu zároveň rozšíril dôvody väzby o tzv. preventívnu.

"Senát 4T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí o sťažnosti obvineného Vladimíra P. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z 1. mája, ktorým bolo rozhodnuté o zamietnutí jeho žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu, ako aj o zamietnutí návrhu prokurátora na zmenu dôvodov väzby, rozhodol tak, že sťažnosť obvineného ako nedôvodnú zamietol," uviedla hovorkyňa.

Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe a rozšírili mu aj dôvody väzby​ (Zdroj: Topky)


Črtá sa ďalšia KRÍZA: Spor kvôli kolúznej väzbe! Kollár prerušil schôdzu, Za ľudí opäť hrozí odchodom


Ako ďalej informovala, NS SR zároveň na podklade sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zmenil dôvody väzby u obvineného tak, že ich rozšíril aj o dôvody preventívnej väzby. Neverejný výsluch pred sudcom ŠTS v Pezinku sa konal 29. apríla. Následne sudca pre prípravné konanie si nechal čas na rozhodnutie, ktoré sa napokon doručovalo procesným stranám. 

Zvážime možnosť ďalších krokov 

 "Môžem potvrdiť, že sme dostali zápisnicu z neverejného zasadnutia, kde NS SR ponechal kolúznu väzbu a rozšíril o preventívnu väzbu. Uznesenie NS SR nemáme, čiže keď si ho preštudujeme, tak k nemu zaujmeme stanovisko. Predpokladám, že zvážime aj možnosť ďalších krokov, teda podanie ústavnej sťažnosti. Priznám sa, že som osobne prekvapený rozšírením väzby, o to viac, že týka sa to druhého skutku, kde vypovedali traja svedkovia," zareagoval obhajca Ondrej Urban.

Na snímke riaditeľ SIS
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Svedkovia podľa advokáta tvrdenia jediného kajúcnika popreli. "Ide o prečin a predchádzajúce rozhodnutie NS SR C-čkovú (preventívnu) väzbu zrušil a tam išlo o zločin a boli dvaja kajúcnici. Priznám sa, že dôvodom nerozumiem, ale uznesenie NS SR som nevidel, takže až potom sa k tomu vyjadrím," zdôraznil Urban.

Spor o kolúznu väzbu

Väzba Vladimíra Pčolinského nepriamo súvisí aj s ďalšou vládnou krízou. Návrh o zmenách podmienok kolúznej väzby mala predložiť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, no predbehla ju poslankyňa koaličného hnutia Sme rodina Petra Hajšelová. Jej návrh síce neprešiel, strana Za ľudí ho vetovala, no Veronika Remišová sa aj v rozhovore pre Topky vyjadrila, že šlo o porušenie koaličnej zmluvy. Sme rodina sa v kolúznej väzbe angažovala práve kvôli Vladimírovi Pčolinskom. Bývalý šéf SIS bol totiž nominantom Kollárovho hnutia. Sám Kollár neskôr ostro kritizoval Kolíkovú počas rozpravy v pléne parlamentu. Zasadla aj koaličná rada a schôdza sa odložila. 

Bývalý riaditeľ SIS Pčolinský
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Topky - Maarty)

Momentálne sa zdá, že sa rodí kompromisný návrh. Návrh Hajšelovej je síe stále an programe, no je presunutý na júl. "Dnes (v utorok) by mal ísť návrh pani ministerky Kolíkovej do legislatívnej rady vlády, zajtra na vládu, a potom do NRSR," skonštatoval podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Ozrejmil, že pri návrhu ministerky sa aktuálne upravujú detaily. Ráta teda s presunutím návrhu Hajšelovej.

Neverejný výsluch

Neverejný výsluch pred sudcom ŠTS v Pezinku sa konal 29. apríla. Následne sudca pre prípravné konanie si nechal čas na rozhodnutie, ktoré sa napokon doručovalo procesným stranám. Vladimír Pčolinský je právoplatne väzobne stíhaný od 29. marca. Exriaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca a obvinili ho z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollár vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára. Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia - kajúcnici Boris Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Nedávno mu pribudlo ďalšie obvinenie z korupčného skutku, ktorého sa mal dopustiť v roku 2020. Obvinenia odmieta.

Viac o téme: VäzbaSISVladimír Pčolinský
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu