Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

KORONAVÍRUS Kollár vyzval poslancov, aby podporili predĺženie núdzového stavu

Boris Kollár
Boris Kollár
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
01.04.2021 16:54

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyzval poslancov, aby podporili predĺženie núdzového stavu. Chce, aby sa opozícia a koalícia dohodli na tom, aké opatrenia sa prijmú po skončení sa núdzového stavu, napríklad počas leta.


"Nám by stačilo núdzový stav a obmedzenia dať iba na zdravotníctvo. Dávno sme to mali pripraviť. Možno by sme to mali pripraviť do budúcna," upozornil Kollár s tým, že pandémia sa ešte neskončila a môžu prísť ešte ďalšie vlny. Pripomenul, že treba riešiť problém zodpovedne a nie populisticky.

Koalícia a opozícia by podľa neho mali spoločne pripraviť nastavenie kritérií napríklad na cestovanie počas leta tak, aby na jeseň nevypukla ďalšia vlna pandémie nového koronavírusu vo veľkej intenzite.

Susko namieta predlžovanie núdzového stavu

Opozičný poslanec Národnej rady Boris Susko (Smer-SD) namieta predlžovanie núdzového stavu, ako aj obmedzovanie niektorých práv a slobôd ľudí. Návrh na predĺženie núdzového stavu síce je obsiahlejší, podľa Suska mu však naďalej chýba podrobná analýza účinnosti doteraz prijatých opatrení a vízie do budúcna.

Počas diskusie v pléne pripomenul, že sa Smer-SD obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR a ten rozhodol o súlade s napadnutými článkami ústavy. Za potrebné však považuje konštatovať, že traja sudcovia ÚS pripojili k rozhodnutiu odlišné stanovisko. "Treba povedať, že toto rozhodnutie ÚS nebolo prijaté jednohlasne," poznamenal. Tvrdí tiež, že NR SR robí slúžku vláde. Argumentuje tým, že predĺženie núdzového stavu môže odobriť parlament aj 20 dní po jeho vyhlásení. Rovnako namieta, že na súhlas netreba ani ústavnú väčšinu, hoci v rámci núdzového stavu dochádza aj k obmedzovaniu práv a slobôd.

Pýta sa tiež, či naozaj treba obmedzovať práva ľudí s cieľom znižovať mobilitu, keď na druhej strane je povinné pravidelné testovanie, kde sa zhromažďujú ľudia. Hovorí o akomsi zacyklenom kruhu s jeho neustálym predlžovaním. Tvrdí, že aj antigénové testovanie spôsobuje zvýšenie mobility a prispieva k vyššiemu počtu nakazených. Následne vzhľadom na počty nakazených podľa neho vláda zase predlžuje núdzový stav.

Exminister zdravotníctva a poslanec Marek Krajčí (OĽANO) upozornil kolegov, že testovanie a COVID automat nie sú súčasťou tejto diskusie ani uznesenia o núdzovom stave. Dodal, že sa automat bude meniť aj so stratégiou testovania. Tvrdí, že antigénové testy zachytia približne každého druhého, ktorý by sa dal dokázať aj PCR testom a nevie, že je chorý. "Keď zachytíte takéhoto človeka, ide do karantény, zabránite tomu, aby nakazil svojich kolegov v práci, svojich blízkych a podobne," reagoval.

Viskupič núdzový stav nepodporí, Dostál hovorí o riziku pri jeho zrušení

Poslanec za SaS Marián Viskupič nepodporí predlžovanie núdzového stavu v pléne Národnej rady (NR) SR. Hovorí o potrebe vyriešiť legislatívu tak, aby nemuseli byť opatrenia nevyhnutne naviazané len na núdzový stav. Prijať by sa podľa neho mal konečne pandemický zákon, ktorý by to umožnil. Ondrej Dostál (SaS) súhlasí, že núdzový stav by nemal byť niečo trvalé. Nepovažuje však za správne vypnúť ho bez toho, aby bol prijatý pandemický zákon na riešenie situácie.

Viskupič si myslí, že Slovensko by už malo byť schopné fungovať aj bez núdzového stavu. Skonštatoval, že nový koronavírus tu zrejme bude ešte dlho a na to sa treba pripraviť a adaptovať. "Nemôžeme sa dlhodobo vzdávať slobody," povedal s tým, že si nemôžeme ani zvykať na núdzový stav. Poznamenal, že všetci už majú dosť zákazov a príkazov. Z dlhodobého hľadiska sa podľa neho tento stav stáva neudržateľný aj vzhľadom na finančné zásoby či psychiku ľudí. Navrhuje, aby sa prijal pandemický zákon, ktorý by riešil priamo pandémiu a určoval opatrenia či obmedzenia len v nevyhnutných oblastiach. Kvituje slová premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) o tom, že sa na ňom už pracuje a čoskoro by mal prísť do NR SR. Viskupič deklaroval podporu takejto legislatíve. 

Juraj Krúpa (OĽANO) tvrdí, že Viskupič si posunul diskusiu opäť k otváraniu prevádzok a reštaurácií, "akoby na tom zdraví ani nezáležalo". Hovorí o spochybňovaní názorov odborníkov. Dostál pripomenul, že pred novelizáciou zákona mohol trvať núdzový stav len 90 dní. Podotkol však, že ani ústava či ústavný zákon o bezpečnosti v čase vojny doteraz nepoznali takéto situácie, preto bolo potrebné upraviť legislatívu. Pripúšťa potrebu upraviť zákony tak, aby opatrenia neboli naviazané na núdzový stav. "To je úplne legitímna debata. Len problém je, že v tejto chvíli nemáme legislatívu na to pripravenú," uviedol.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články