°C

Piatok, 30. október 2020. Meniny má Šimon, Simona, zajtra Aurélia.

Slovenskí vedci hlásia obrovský úspech: Vývoj vakcíny prináša dobré výsledky, vedľajšie účinky nezaznamenali!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/University of Oxford via AP
21.09.2020 00:01

BRATISLAVA - Koronavírus aj naďalej sužuje celý svet. Mnohí sa pýtajú, kedy sa konečne dočkáme spoľahlivej a účinnej očkovacej látky. Na jej vývoji pracujú nielen zahraniční, ale aj slovenskí vedci. A našinci hlásia prvé úspechy.


Prečítajte si aj: KORONAVÍRUS Skvelá správa farmaceutického koncernu: Oznámil, kedy bude mať hotovú vakcínu

Slovenskí vedci už ukončili prvú časť predklinických skúšok a podarilo sa im zabrániť, aby vírus vstúpil do bunky a ďalej sa rozmnožoval. Testy v tejto fáze samozrejme neprebiehajú na ľuďoch, ale na myšiach. Na malých tvoroch po vakcinácii slovenskou látkou doteraz neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky. Správu priniesla televízia Markíza.

Ilustračná foto.
Slovenskí vedci hlásia obrovský
Zdroj: Getty Images

Protilátky, ktoré vytvorili v našich laboratóriách, úplne zneškodnili živý koronavírus. U myší sa vakcína podpísala pod vysokú koncentráciu protilátok. Vyvíjajúca sa vakcína je zameraná veľmi špecificky. Má zasahovať cielene len to, na čo je určená.

Klinické testy na ľuďoch by mali začať až koncom roka. (ilustračná foto)
Slovenskí vedci hlásia obrovský
Zdroj: Getty Images

Kedy by mali začať klinické skúšky na ľuďoch? V pláne je bližší termín, než by ste si možno mysleli. Odštartovať by mali už ku koncu tohto roka. Všetko v súčastnosti prebieha bez podpory štátu, pričom celý proces nie je lacný. Stojí desiatky miliónov eur. A keďže najvyššou prioritou je bezpečnosť a tím slovenských odborníkov nechce nič podceniť, na jej použitie v praxi si ešte musíme počkať.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračná foto. Klinické testy na ľuďoch

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články