°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Kotlebovci pohoreli: Zhromaždenie v Levoči museli zrušiť! VIDEO Prišli stovky demonštrantov

Zdroj: Facebook/Michal Truban
21.01.2020 16:42

BRATISLAVA - Krátko po štvrtej sa dnes malo konať zhromaždenie kotlebovcov. Na mieste sa však pred mítingom začal zhromažďovať dav demonštrantov, medzi ktorými boli aj členovia strany Za ľudí či koalície PS/SPOLU. Kotlebovci nakoniec míting zrušili.


Kotlebovcom nevyšlo ďalšie zhromaždenie. Líder koalície PS/SPOLU už predtým avizoval, že sa zhromaždenia zúčastnia. Na akcii s názvom „Postavme sa proti nenávisti a extrémizmu v Levoči“ sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Milan Mazurek nakoniec oznámil, že sa zhromaždenie ruší. 


Kotlebovci na východe pohoreli: FOTO Fašisti, choďte domov, kričia ľudia na námestí v Košiciach


Kotlebovci zrušili zhromaždenie

Truban na to okamžite reagoval na sociálnej sieti. „V Levoči prišlo proti kotlebovcom protestovať toľko ľudí, že radšej zrušili celú akciu. Slovensko po informáciach o ich náraste nezostalo paralyzované. Naopak, slušní ľudia sa spájajú a neboja sa postaviť za svoje hodnoty,“ uviedol na Facebooku. 

Kotlebovci pohoreli: Zhromaždenie v
Zdroj: Facebook/Michal Truban

„Videli sme to pred týždňom v Sabinove a Košiciach a dnes v Levoči. Treba sa im postaviť, má to zmysel a funguje to! Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí sa dnes prišli do Levoče postaviť za správnu vec. Bolo nám cťou vás za PS/SPOLU prísť podporiť. Prídeme aj na budúce, aj do ďalších miest. Spoločne to dáme,“ dodal. 

Kotlebovci pohoreli: Zhromaždenie v
Zdroj: Facebook/Michal Truban

Milan Mazurek na proteste uviedol, že dôvodom je bezpečnosť. Prívrženci Kotlebu boli vo viditeľnej menšine. Kým antifašistických demonštrantov bolo na námesti vyše 600, kotlebovcov bolo niekoľko desiatok. Kotlebovci chodia po mestách šíriť nenávistné myšlienky.

Kotlebovci pohoreli: Zhromaždenie v
Zdroj: Facebook/Michal Truban

Do posledných zhromaždení sa však zapojila aj opozícia a ďalší demonštranti. Prekvapenie ich čakalo v Košiciach. Ľudia sa zmobilizovali a vypískali ich. 

„Ja tu nie som za žiadnu stranu, prišiel som podporiť skupinu ľudí, ktorí sa rozhodli protestovať proti fašizmu a proti ĽSNS, aby sa história neopakovala. Myslím si, že táto strana je hrozbou pre našu spoločnosť. Zároveň je to však len obraz aktuálnej politickej situácie, pretože keby boli politické strany zodpovednejšie, toto by sa nemuselo diať. Všetci sľubovali riešenie rómskej problematiky, oni prišli s extrémistickým a ráznym návrhom a ľudia im na to naleteli,“ reagoval 22-ročný Dominik z Levoče na preferencie ĽSNS pred parlamentným voľbami.

Súhlasí s ním aj Anna, že za aktuálnu situáciu môžu viac menej všetci politici, ktorí problémy nedokázali vyriešiť. Zároveň upozornila, že najmä mladí ľudia nepoznajú históriu. „Nevedia, čo sú to dejiny, čo tu bolo, oni len vidia, že všetko je zlé, chcú mať všetko a takto to nemôže fungovať,“ skonštatovala. Jej kamarátku Janu, ktorá s ňou prišla podporiť protest, veľmi teší, že sa ľuďom podarilo docieliť, aby ĽSNS prerušila avizovaný míting. „Je to taká strana, ktorá nemá čo robiť na Slovensku, všetci sme ľudia, či sú to Rómovia, alebo nerómovia,“ upozornila Levočanka.

Prišli aj Rómovia

Do centra historického mesta prišli aj stovky Rómov, ktorí taktiež vyjadrili svoj nesúhlas s mítingom a zároveň s politikou tejto parlamentnej strany. „Nech si robí, čo chce, ale nech nepoužíva také výrazy. My sme tiež občania tejto republiky a máme také isté práva, ako on. Využil iba nenávisť bielych voči Rómom, na základe toho si robí kampaň, aby sa dostal do vlády a potom sa nabalil. Prečo v Anglicku a iných krajinách Rómovia nemajú také problémy, ako tu?“ komentoval politiku Mariana Kotlebu a jeho strany Jozef Čonka.

Na protestnej akcii v Levoči sa zúčastnili aj predstavitelia viacerých politických strán. Nejde o prvý zorganizovaný protest proti fašizmu a podľa všetkého ani posledný. Občania mesta okrem toho zorganizovali podujatie „Levoča bez nenávisti“, aby sa jasne vyhradili voči hnutiam a politickým stranám, ktoré rozširujú nenávisť a strach. Uviedla to jedna z organizátoriek akcie Andrea Kolečanyiová. „Myslíme si, že práve fontána dobročinnosti, kde sa práve nachádzame, je tým správnym miestom, kde môžeme prísť, zapáliť sviečku a aj takto ticho, ale veľmi rázne vyjadriť, že sme proti takémuto správaniu,“ zdôraznila. 

Zároveň dodala, že Levoča si v týchto dňoch pripomenie 75. výročie oslobodenia od nacistického Nemecka. Z nahrávky, ktorá znie pri spomínanej fontáne, hlásajú mená stoviek odvlečených Židov z Levoče, z ktorých sa už domov nikto nevrátil. „Bolo ich presne 868, z toho 250 detí,“ dodala Kolečanyiová.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články