°C

Sobota, 6. jún 2020. Meniny má Norbert, zajtra Róbert.

Sviatočná PREDPOVEĎ počasia: Do rána napadne sneh! MAPA, kde budú biele Vianoce

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
23.12.2019 20:00

BRATISLAVA - Počasie si nevyberá. Namiesto idylického počasia s mrazmi a bielou perinou aj v nížinách máme na Slovensku daždivú a veternú poveternostnú situáciu. Tá sa podľa meteorológov začne upokojovať až v utorok popoludní. Bude teda na Štedrý deň sneh? Ak áno, tak kde?


Tesne pred začiatkom Vianoc je v platnosti viacero výstrah

Súčasná poveternostná situáciu sa v nasledujúcich hodinách ešte skomplikuje. Vietor bude naďalej zosilovať, bude sa tiež pozvoľne ochladzovať. 

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

„To prinesie do polôh nad cca 600 až 700 m n. m. postupne prevažne snehové zrážky, a najmä na krajnom severe nášho územia môže do zajtrajšieho večera (24. 12.) spadnúť ojedinele aj viac ako 20 cm snehu,“ skonštatoval hydrometeorologický ústav na svojej sociálnej sieti.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Súvisiaci článok: Výstraha pred víchricou platí pre takmer celé Slovensko! FOTO Hrozia aj snehové jazyky

SHMÚ zároveň zdôraznil, že pri silnom vetre a snežení sa budú najmä na horských priechodoch vytvárať snehové jazyky. „Keďže sneh bude padať väčšinou pri teplote okolo nuly, pôjde o mokrý a ťažký sneh. V spojení s vetrom tak môže dôjsť k lámaniu konárov alebo stromov,“ dodal.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Veterno nebude len na horách, kde meteorológovia očakávajú až silnú víchricu, ale aj v nižších polohách, a to najmä na juhozápade, severe a juhovýchode územia. Situácia sa začne upokojovať až v utorok (24. 12.) popoludní.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Ako bude na Štedrý deň?

Po zadnej strane tlakovej níže, ktorej stred sa presunie z Rumunska nad Čierne more, bude do našej oblasti od severozápadu až severu prúdiť chladnejší morský vzduch. Súčasne sa do strednej Európy od juhozápadu prechodne rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu.

V noci na utorok bude oblačno až zamračené, na viacerých miestach bude pršať, od cca 600 m snežiť. V horských oblastiach, najmä na severe, od približne 700 m sa budú lokálne tvoriť snehové jazyky a záveje. Do rána sa ochladí na 5 až 0 stupňov. Fúkať bude prevažne severozápadný vietor rýchlosťou 5 až 12 m/s (20 až 45 km/h), v nárazoch lokálne 18 až 23 m/s (65 až 85 km/h). V horských oblastiach miestami hrozí búrlivý vietor až silná víchrica.

Počas noci napadne do 10 mm, v severnej polovici miestami 10 až 25 mm, od cca 700 m do 10 cm, v severnej polovici do 25 cm snehu.

Predpoveď počasia
Zdroj: Predpovede.sk

Cez deň bude oblačno až zamračené, na západnom a strednom Slovensku sa prechodne vyskytne aj čiastočne zmenšená oblačnosť. Miestami sa objaví dážď alebo prehánky, najmä na severe, od zhruba 600 m sneženie. V horských oblastiach na severe od približne 700 m sa budú lokálne tvoriť snehové jazyky a záveje. Maximálna denná teplota dosiahne 4 až 9, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou 0 až 4 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m vystúpi na okolo -3 stupňov. Fúkať bude prevažne severozápadný vietor rýchlosťou 5 až 12 m/s (20 až 45 km/h), v nárazoch lokálne 18 až 23 m/s (65 až 85 km/h). Horské oblasti môže potrápiť búrlivý vietor až silná víchrica. Popoludní bude vietor čiastočne slabnúť.

V priebehu dňa napadne do 5, na severe ojedinele do 10 mm, od cca 700 m do 5 cm, na severe ojedinele do 10 cm snehu.

Očakávaná teplota o 10:00 hod.
SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Očakávaná teplota o 14:00 hod.
SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Očakávaná teplota o 19:00 hod.
SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Očakávaná teplota o 00:00 hod.
SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Prvý sviatok vianočný

Bude premenlivá, prevažne veľká oblačnosť. Na väčšine územia hrozia prehánky alebo dážď, približne od výšky 600 m sneženie. Do rána sa ochladí na 1 až -4, na juhozápade miestami okolo 3 stupňov. Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 0 až 5, na juhu väčšinou okolo 7 stupňov.

Sviatočná PREDPOVEĎ počasia: Do
Zdroj: Predpovede.sk

Druhý sviatok vianočný

Bude premenlivá, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Miestami, najmä na severe, bude snežiť, v polohách do výšky cca 500 m sa vyskytne sneh s dažďom, prípadne dážď.

Sviatočná PREDPOVEĎ počasia: Do
Zdroj: Predpovede.sk

Najnižšia nočná teplota poklesne na 3 až -2, v dolinách a kotlinách miestami okolo -4 stupňov. Najvyššia denná teplota dosiahne 2 až 7, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši okolo 0 stupňov.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články