Slovensko na prahu historického zlomu: Partnerstvá LGBTI osôb môžu byť reálne do piatich rokov | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Slovensko na prahu historického zlomu: Partnerstvá LGBTI osôb môžu byť reálne do piatich rokov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
04.06.2019 20:00

BRATISLAVA - Slovenská vláda sa minulý týždeň v stredu 29. mája rozhodla dať zelenú väčšine odporúčaní Organizácie spojených národov (OSN), ktoré upravujú ochranu ľudských práv. Čo je ale historickým prvenstvom je podpora zavedenia registrovaných partnerstiev LGBTI osôb.


Slovenská republika pomocou zasadnutia vlády a schválením viacerých bodov z listu odporúčaní OSN, vrátane podpory registrovaných partnerstiev LGBTI osôb, posiela smerom do OSN správu, že do piatich rokov sme pripravení takéto partnerstvá a ďalšie problematiky z listu odporúčaní zaviesť do našej legislatívy. V rámci našej krajiny tak ale ide o historicky prvé schválenie odporúčania, ktoré sa týka tejto komunity.

LGBT pochod na Taiwane
Zdroj: SITA/AP Photo/Chiang Ying-ying

Partnerstvá áno, manželstvá nie

O zrovnoprávnení osôb LGBTI hovorí desať z 195 odporúčaní OSN. Odmietnutie zo strany vlády nastalo len pri bode zavedenia manželstiev pre páry rovnakého pohlavia. V tomto zohrala svoje aj slovenská ústava, ktorá hovorí o manželstve ako o jedinečnom zväzku medzi mužom a ženou. Slovensko sa ale schválením bodu o partnerstvách zaviazalo tieto opatrenia zaviesť do piatich rokov, pretože pri bode o tejto problematike stojí "do ďalšieho periodického hodnotenia". To príde o päť rokov.

Chaos pri ministerstvách

Podľa portálu Sme ale nastali nezrovnalosti o tom, ktoré ministerstvo sa ujalo konkrétny bod o LGBTI akceptovať a tak sa jednoznačne nedá konštatovať, či sa chystá právna úprava pre tieto osoby. Podpredseda ľudskoprávnej rady vlády Kálmán Petőcz však prízvukuje, že v tomto zmysle ide aj o politický záväzok, ktorý sa v prípade zmeny vlády môže premietnuť do straty legitímnosti.

Paradox je však v tom, že dokument vládou prešiel po tom, ako sa ministerka kultúry za Smer Ľubica Laššáková zasadila o zastavenie grantov pre LGBTI organizácie v dodatočnom programe pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva.

Ľubica Laššáková
Slovensko na prahu historického
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Otvorenie dverí pre registrované partnerstvá aj pre rovnaké pohlavia by znamenalo umožnenie minimálnych základných práv ako napríklad odprevádzanie partnera v liečebnej inštitúcii ako nemocnica alebo nárok na voľno v prípade špecifických životných udalostí. Po právnej stránke by sa tiež zmenili pravidlá v oblasti dedenia.


Galéria

Ilustračné foto LGBT pochod na Taiwane Ľubica Laššáková

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články