Streda, 29. marec 2023. Meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava.

Vadalu odpočúvala aj polícia vo Florencii! V SMS, v ktorých dohadoval kokaínový biznis, spomína aj šéfa kabinetu

Antonino VadalaGaléria fotiek (4)
Antonino Vadala
Zdroj: foto: Miro Vacula

BRATISLAVA - Okolo dnes už dobre známeho mena Antonina Vadalu sa vynárajú nové skutočnosti. Taliansky novinár Antonio Papaleo poskytol Investigatívnemu centru Jána Kuciaka (ICJK) zaujímavé dokumenty. Ide o stovky strán spisu vyšetrovateľov z Florencie, ktoré sa týkajú siete Slovákov a Talianov podozrivých z obchodovania s kokaínom. Vyplýva z nich, že Vadalov telefón odpočúvali aj orgány iného regiónu, ako len tie v Benátkach. Bolo tak robené v súvislosti s vyšetrovaním odlišného prípadu. Vadala je podozrivý z členstva v jednej z najmocnejších mafií sveta, v ‘Ndranghete.


NAKA preveruje informácie o Vadalovi a jeho kontaktoch: Na výsluch pôjdu aj vysokopostavení politici

V dokumentoch, ktoré má k dispozícii ICJK, sú aj prepisy niektorých správ, ktoré poslal Vadala svojmu obchodnému partnerovi. V SMS z čísla, ktoré podľa florentskej polície používal, vyjadruje nespokojnosť s postupom svojho spoločníka: “Ahoj chcel by som vedieť, či si myslíš, že jednáš s hlúpym dievčaťom,” píše sa v správe. “Všimol som si nedostatok serióznosti pri dodržiavaní záväzkov, čo mi spôsobuje vážne problémy so šéfom kabinetu, pretože už boli investované peniaze do prijatia špecializovaného personálu. Nehovoriac o strate mojej dôveryhodnosti pred tými, ktorí ma rešpektujú už dvadsať rokov, preto ťa okamžite očakávam.”

Adresátom SMS bol Talian, s ktorým podľa vyšetrovateľov dohadoval kokaínový obchod. V komunikácii je použitých veľa narážok, takže nie je jasné, kto má byť “capo di gabinetto” (šéf kabinetu) alebo “špecializovaný personál”. V spisoch je uvedených aj niekoľko telefónnych čísel, ktoré prokuratúra monitorovala v rámci odpočúvania aktérov drogového obchodu. Patria medzi ne slovenské čísla Antonina Vadalu, Diega Rodu či Denisy Bahledovej, o ktorej písal portál Topky.sk ako o prvej sprostredkovateľke medzi Vadalom a polikmi zo Smeru. Bahledová pracovala na ministerstve pôdohospodárstva, keď rezortu šéfoval Ľubomír Jahnátek a bola s Antoninom Vadalom v dlhodobom vzťahu.

Vadalu odpočúvala aj polícia
Galéria fotiek (4)
Zdroj: foto: Miro Vacula

Investigatívni novinári Organized Crime and Corruption Reporting Project, ktorého členom je aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka, vo februári zverejnili informáciu, že v roku 2012 s Vadalom v priateľskom tóne telefonoval expremiér Robert Fico.

Podľa ICJK boli "odposluchy súčasťou väčšej policajnej operácie, ktorá sa snažila rozkryť sieť pašerákov z Južnej Ameriky, ktorá používala pre dovoz kokaínu po tonách prístavy Gioia Tauro a Janov. Policajné operácie prebiehali súčasne v Taliansku a v Španielsku a podarilo sa pri nich zhabať niekoľko stoviek kilogramov vysokokvalitného kokaínu. Súčasne odhalili medzinárodnú sieť pašerákov, ktorá pracuje pre niektoré z najvplyvnejších rodín ‘Ndranghety".

"Telefonát medzi Antoninom Vadalom a Robertom Ficom sa podľa informácií OCCRP odohral v roku 2012, keď už polícia pracovala na tomto prípade a monitorovala činnosť ‘Ndranghety. Meno Antonina Vadalu sa pravidelne objavovalo v policajných spisoch, preto bol jedným z tých, ktorých komunikáciu sledovali. Takto talianska protimafiánska jednotka podľa informácií investigatívnych novinárov zachytila aj telefonát s Robertom Ficom, ktorý sa stal od apríla 2012, po páde vlády Ivety Radičovej a predčasných voľbách, opäť slovenským premiérom," píše ICJK. Robert Fico akékoľvek kontakty s Antoninom Vadalom opakovane poprel.

Antonino Vadala
Galéria fotiek (4)
Zdroj: TASR – František Iván

Vadala, Trošková, Fico

V období, keď bola Mária Trošková asistentkou poslanca za Smer Viliama Jasaňa a potom hlavnou štátnou radkyňou u expremiéra Roberta Fica, zachytila talianska polícia vyše štyristo telefonátov medzi ňou a Antoninom Vadalom. Vadala mal s Troškovou v minulosti nielen obchodný, ale aj milostný vzťah.

Okrem telefonátov s Troškovou podľa talianskych vyšetrovateľov Vadala agentovi talianskej polície v utajení tvrdil, že bol v častom kontakte aj s vysokopostavenými ľuďmi na Slovensku. V sobotných správach talianskej verejnoprávnej televízie RAI to uviedla talianska investigatívna novinárka Maria Grazia Mazzola. Vychádzala z vyšetrovania benátskej prokuratúry. Jej slová potvrdil aj prokurátor z Benátok Bruno Cherchi, ktorý hovoril o kontaktoch Vadalu so slovenskou políciou. O prípade informoval denník Sme.

Mária Trošková a Antonino
Galéria fotiek (4)
Zdroj: FB/A.V., Topky

Vadala u nás dlhé roky podnikal, zavraždený novinár Ján Kuciak o ňom napísal svoj posledný text. Potom Vadalu zatkla slovenská polícia, dnes je väzobne stíhaný v Taliansku pre drogovú trestnú činnosť.

Vadala agentovi v utajení s číslom 8067 podľa policajného vyšetrovania povedal, že do kúpy miest v slovenskej štátnej správe na polícii, colnici a v Slovenskej informačnej službe investoval milión eur. Podľa vysvetlenia talianskej investigatívnej novinárky to znamená, že si kúpil konkrétnych ľudí v týchto sférach tajnej služby, aby pracovali preňho. Pred talianskym policajným agentom v utajení hovoril podľa vyšetrovateľov o výplatnej listine, na ktorej má všetkých týchto ľudí.

Vadala podľa talianskych vyšetrovateľov zo Slovenska rozbiehal globálny kokaínový biznis. "Colníci boli s Vadalovým biznisom prepojení aj iným spôsobom. Vadalova firma Bovinex Europa, ktorú zastupuje syn miestneho prokurátora František Bicko, prenajímala Colnému riaditeľstvu Slovenskej republiky sklady," píše ICJK.

Vadalu odpočúvala aj polícia vo Florencii! V SMS, v ktorých dohadoval kokaínový biznis, spomína aj šéfa kabinetu

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články