FOTO Silný vietor bičuje Slovensko: Vlak narazil do spadnutého stromu, stred krajiny je bez elektriny | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

FOTO Silný vietor bičuje Slovensko: Vlak narazil do spadnutého stromu, stred krajiny je bez elektriny

Hasiči majú plné ruky práce
Hasiči majú plné ruky práce
Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru
30.10.2018 13:59

BRATISLAVA - Na strednom Slovensku v noci z pondelka na utorok spôsobil vietor výpadky elektriny. Na vedenie popadali stromy a vo viacerých prípadoch pretrhali vodiče alebo poškodili izolátory. Najviac postihnutou oblasťou sú Kysuce, konkrétne Makov, Čičmany, Krásno nad Kysucou a Čadca. Poruchy evidujú aj na Liptove v Pavlovej Vsi, pri Banskej Bystrici v obci Poníky, ale aj v Žiari nad Hronom.


Stredoslovenská distribučná (SSD) rieši osem porúch na úrovni vysokého napätia a 45 porúch na vedeniach nízkeho napätia. „Bez prúdu je 58 trafostaníc, čo má dosah na približne päťtisíc domácností,“ informoval dnes hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Hasiči majú plné ruky
Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Podľa hovorcu pracovníci SSD sú v teréne a pracujú na tom, aby mali všetci obyvatelia elektrinu čo najskôr. V niektorých lokalitách však ešte len hľadajú konkrétne miesta s poškodeným vedením. „Ako sa bude situácia vyvíjať ďalej záleží najmä od počasia a prístupnosti miest, kde sa stali poruchy,“ poznamenal Gejdoš s tým, že v oblastiach kde je to možné prepínajú dispečeri a údržbári odberateľov na alternatívne okruhy, aby mali elektrickú energiu aj počas odstraňovania závad.

Hasiči majú plné ruky
Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Vlak v obci Sklené narazil do stromu, hlásia 5 ranených

V obci Sklené (okr. Turčianske Teplice) dnes osobný vlak narazil do spadnutého stromu na koľajniciach. Pri dopravnej nehode sa zranilo päť ľudí. Vo vlaku sa v čase nehody viezlo 75 cestujúcich. Pri nehode zasahujú hasiči a na mieste je aj evakuačný autobus hasičov, ktorý cestujúcim poskytne dočasné útočisko. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ.

Ako informuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na svojej twitterovej stránke, pre nehodu je od 9.35 h prerušená doprava v úseku Sklené pri Handlovej - Horná Štubňa. Alena Krčová z operačného strediska záchranárov poznamenala, že na mieste zasahovali tri posádky záchranárov, ktoré ošetrili piatich zranených. „Štyria z nich boli prevezení do nemocnice v Martine. Utrpeli najmä poranenia hlavy a chrbta, našťastie, nie vážne. Jedna osoba po ošetrení prevoz do nemocnice odmietla a bola ponechaná na mieste udalosti,“ uzavrela Krčová.

Hasiči majú plné ruky
Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Výstrahy platia až do večera

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na dnešný deň vydal výstrahy prvého stupňa pred vetrom i vetrom na horách. Do večera sa to týka najmä Banskobystrického, Trenčianskeho a Košického kraja. Výstraha pred silným vetrom platí do večera aj v Prešovskom a Žilinskom kraji. V niektorých oblastiach môže vietor dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 km/h. Výstraha platí do 18:00. SHMÚ o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke.

Výstrahy pred vetrom
Zdroj: SHMÚ

Hasiči riešili už desiatky mimoriadnych situácií, stále sú v pohotovosti

Silný vietor zamestnáva od skorého rána hasičov na celom Slovensku. "Od 6.00 h vykonali v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou už 80 výjazdov, pričom pri desiatkach z nich stále zasahujú," informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Hasiči pomáhajú najmä pri popadaných stromoch na cestách a zaparkovaných vozidlách. "Najvážnejšia situácia je v Žilinskom kraji, kde hasiči zasahovali už viac ako 40-krát, a to najmä v okresoch Čadca, Námestovo, Liptovský Mikuláš a v meste Žilina," priblížila Farkasová.

V Trnavskom kraji boli hasiči v súvislosti s vetrom vyslaní k 11 prípadom, v Trenčianskom kraji zasahovali osemkrát a v Bratislavskom šesťkrát. Farkasová upozornila aj na to, že v Prešovskom kraji znemožnili popadané stromy priechodnosť cesty prvej triedy v okrese Poprad v smere z Tatranskej Javoriny k hraniciam s Poľskom. "Na niekoľkokilometrovom úseku popadali stromy, pričom nedošlo k žiadnym zraneniam," uviedla.


Galéria

Hasiči majú plné ruky Hasiči majú plné ruky Hasiči majú plné ruky Hasiči majú plné ruky Výstrahy pred vetrom Vietor vyvracia stromy v Hasiči majú plné ruky Hasiči majú plné ruky

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články