Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

V Bratislave sa šíri žltačka: Najviac ohrození sú mladí!

Panika a stres v z hroziacej nákazy žltačkou v okrese Levice. Zobraziť galériu (2)
Panika a stres v z hroziacej nákazy žltačkou v okrese Levice. (Zdroj: thinkstock.com)

BRATISLAVA - Obyvateľov mestskej časti Rača v Bratislave znepokojil oznam na jednom z panelákov. Podľa neho by sa totiž v oblasti mala šíriť žltačka. Regionálny hygienik Otakar Fitz však nevidí dôvod, prečo by sa mali znepokojovať, no odporúča dodržiavať dôkladnú hygienu.

Jeden z obyvateľov paneláku v bratislavskej mestskej časti Rača nás informoval o výskyte žltačky. Podľa mnohých obyvateľov ju vraj roznášajú bezdomovci, ktorí chytajú aj nákupné koše v supermarketoch v okolí. Ľudia sa boja, že sa nakazia. 

V Bratislave sa šíri
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Tip čitateľa)

„Na sídlisku prespávajú blízko smetných košov viacerí bezdomovci. Nedávno som jednému z nich kúpil zopár žemlí. Všimol som si, že je v tvári nápadne žltý. Prespával tu už minulý rok, viackrát som ho zazrel z okna,“ povedal pre Topky Rudolf, ktorý býva v jednom z panelákov na Peknej ceste v Rači. Podľa ľudí by malo ísť o žltačku typu A. Tá má príznaky často podobné chrípke. Ľudia sa týmto typom môžu nakaziť aj z kontaminovaných potravín, nielen zo špinavých rúk ich chytením či podaním.

V Bratislavskom kraji pribúda prípadov žltačky 

V Bratislavskom kraji pribúda prípadov žltačky typu A. Vlani bolo zaznamenaných 70 prípadov, tento rok doteraz 93. Najviac - 22 ich bolo v mestskej časti Rača. Najčastejšie ochoreli mladí ľudia vo veku 22 až 29 rokov, informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava. Ľudia by si preto nemali ochorenie spájať len s jedným prípadom.

"Ide o biologický cyklus vírusu hepatitídy prebiehajúci vo štvor- až sedemročných intervaloch v neimúnnej populácii," vysvetlil regionálny hygienik Otakar Fitz. V súčasnosti sa podľa jeho slov organizujú a zabezpečujú ďalšie protiepidemické šetrenia, ktoré doteraz nepreukázali spoločný faktor prenosu ochorenia.

Najdôležitejším preventívnym opatrením s dôrazom na deti v školských a predškolských zariadeniach je stále dodržiavanie zásad osobnej hygieny. "To znamená, dôkladné umývanie rúk teplou vodou, následné osušenie rúk jednorazovými papierovými utierkami, pričom ruky je nutné dôkladne umývať vždy po použití toalety a pred každým jedlom," ozrejmil Fitz.

Žltačka nie je problémom iba v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom. Týmto infekčným ochorením sa možno nakaziť aj napriek dodržiavaniu hygienických štandardov. Aj z tohto dôvodu odborníci odporúčajú predchádzať nákaze očkovaním, povinné však nie je. Ľudia, ktorí sa v Bratislavskom kraji nakazili, očkovaní podľa epidemiológov neboli. 

Hepatitída A sa prenáša znečistenými rukami, ale môže sa preniesť aj kontaminovanou potravou. Tento typ je epidemický a ohrozuje najmä detské vekové skupiny. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní. Aj napriek tomu, že si človek dáva pozor, môže sa veľmi ľahko nakaziť.

Koncom minulého roka sužovala epidémia žltačky aj Českú republiku. Najmä v Brne sa vyskytlo mnho prípadov. V Juhomoravskom kraji sa nakazilo vyše 400 ľudí. Niekoľko ďalších príúpadov sa vyskytlo aj začiatkom tohto roka. Epidémia ohrozovala Brno ešte aj v marci tohto roka. Odvtedy počet nakazených klesol.

Viac o téme: ŽltačkaBratislavaRača
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu