Sobota11. máj 2024, meniny má Blažena, zajtra Pankrác

Ako si spríjemniť dovoleku v Chorvátsku: Prinášame rady, ktoré musí vedieť každý!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock)

BRATISLAVA - Už máte vybranú letnú dovolenku? Aj vy patríte k našincom, ktorí tohto roku odcestujú k slovenskému moru do Chorvátska? Prinášame vám dovolenkový plán plný rád, ktoré pre vás budú na pobreží Jadranu neoceniteľné. O vašu bezpečnosť sa v Chorvátsku budú starať aj slovenskí policajti.

Od 1. júla do 31. augusta sa o bezpečnosť dovolenkárov v Chorvátsku postará osem slovenských policajtov. Polícia prináša aj rady a odporúčania, vďaka ktorým bude letná dovolenka plná príjemných zážitkov.

Efektívne plánovanie cesty

Aby ste nezostali znechutení ešte pred tým, ako dorazíte do vybranej destinácie a cestovanie si zbytočne nepredĺžili čakaním v kolónach, ideálne je trasu plánovať vopred, použitím dopravného plánovača. Myslite na to, že najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca. Týmto dňom sa radšej vyhnite.

Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia HAK alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii nájdete informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky vyzýva všetkých vodičov, aby nejazdili v kolónach, teda dev - tri autá za sebou, ale uprednostnili individuálnu jazdu. Počas cesty je vhodné odpočívať na vyhradených miestach alebo čerpacích staniciach.

Podmienky vstupu

Včas skontrolujte platnosť svojich cestovných dokladov a občianskych preukazov. Pamätajte, do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad, už dávno ich nie je možné zapísať do cestovného pasu rodičov.

Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátska s domácimi zvieratami môžu cestovať so psami, mačkami a fretkami, len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie zvieraťa. V prípade prevozu iných zvierat (napríklad vtáky, korytnačky) treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné znaky. Sieť veterinárnych ambulancií je rozšírená v každom väčšom meste.

Ak vám zmizne cestovný doklad

Ak bol občan Slovenskej republiky okradnutý, prípadne cestovný doklad stratil, musí túto okolnosť nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá mu vydá potvrdenie, ktoré je potrebné predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu. Priamo na konzulárnom oddelení Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu je potrebné predložiť potvrdenie od miestnej polície o strate alebo odcudzení dokladu, žiadosť o vydanie náhradného dokladu - vyplňuje sa priamo na zastupiteľskom úrade - a uhradiť poplatok za vydanie náhradného dokladu.

Ak ste nahlásili na polícii stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a potom ho našli, s takýmto dokladom už necestujte. Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému, a preto pri každej kontrole - hraničnej alebo bežnej - sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Ak nájdete stratený alebo ukradnutý doklad, ešte pred cestou sa informujte na polícii ako máte postupovať, aby sa vám nestalo, že pri ceste na dovolenku vás pri kontrole nevpustia do krajiny, do ktorej cestujete.

Informácie pre vodičov

Motoristi musia mať vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla v chorvátskom, alebo anglickom jazyku, že vozidlo bolo zapožičané.

Pri ceste osobným autom sú deti do 5 rokov povinné sedieť v autosedačke na zadných sedadlách, deti do dvoch rokov môžu sedieť v autosedačke na prednom sedadle. Netreba však zabúdať aj na predpisy v iných krajinách, ktorými prechádzate do cieľa svojej cesty.

Najvyššia povolená rýchlosť

- v obci 50 km/h

- mimo obce 90 km/h

- na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h

- na diaľniciach 130 km/h

- pre motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves 80 km/h

- pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h

Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska

Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie - 112

Prvá pomoc - 194

Hasiči - 193

Polícia - 192

Pomoc motoristom na cestách - 1987, ak telefonujete zo zahraničia alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 1 1987

Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori - 195

Predpoveď počasia a situácia na cestách - 060 520 520

Ak potrebujete odstrániť poruchu alebo je potrebné vozidlo zaviesť do servisu, zavolajte Pomoc na ceste na tel. - 1987, pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987.

Univerzálna 112-tka

V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo môžete volať hocikedy, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde v Chorvátsku sa nachádzate. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.

Číslo 112 volajte, ak potrebujete rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba povedať kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam zranení, aké sú poranenia.

Viac o téme: Polícia ChorvátskoVarovania
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu