BRATISLAVA – Nie sme na tom až tak zle, ako sme si mysleli. Nová štúdia mimovládneho inštitútu vyhodnotila obrovské množstvo dát a zostavila rebríček krajín, kde sa žije najlepšie. Výsledky sú pre Slovákov možno zaujímavé, ale majú niečo do seba. Pozrite si ich a porovnajte s ostatnými štátmi, budete prekvapení.
The Social Progress Imperative je americká nezisková a nevládna organizácia. Podujala sa na vyhodnotenie stavu životnej úrovne vo veľa rozmanitých štátoch. Nezaujímali ju len ekonomické ukazovatele, ale aj rovnosť príležitostí, šanca na úspech alebo celková spokojnosť s prostredím.
Len za posledné polstoročie sa stovky miliónov ľudí vymanili z chudoby a zlepšili svoje podmienky na život. Experti a analytici celé dva roky zbierali a skúmali až 54 spoločenských a enviromentálnych ukazovateľov.
Čo to vlastne znamená spoločenský pokrok? Podľa analytikov je to „schopnosť spoločnosti zabezpečiť základné ľudské potreby obyvateľov, vytvoriť podmienky umožňujúce zlepšiť občanom a spoločenstvám kvalitu života a vytvorenie takých podmienok pre jednotlivcov, aby mohli dosiahnuť svoj plný potenciál.“
Stanovili 3 základné ukazovatele, z ktorých vyšla výsledná hodnota spoločenského pokroku:
Základné ľudské potreby
Sem patria faktory ako výživa a základná lekárska starostlivosť, pitná voda a hygiena, bezpečie, osobná bezpečnosť
Základy ľudského blahobytu
Tu nesmú chýbať prístup k základnému vzdelaniu, prístup k informáciám a komunikáciám, zdravie a wellness, udržateľnosť životného prostredia.
Príležitosť
V príležitostiach musia byť základné práva, osobná sloboda a možnosť výberu, tolerancia, príležitosť k vyššiemu vzdelaniu.
Na základe týchto hodnotiacich faktorov inštitút vyhodnotil poradie krajín. V rámci krajín strednej Európy sme dopadli celkom dobre na 24. mieste. Pred nami sú z našich susedov Česi a Rakúšania. Za nami ostali Maďari, Poliaci a napríklad Taliansko. Krajinou, kde sa najviac darí, je Nový Zéland, Švajčiarsko a Island. Naopak najhoršie skončil africký Čad. Tu si môžete pozrieť kompletné výsledky štúdie.
Toto je rebríček krajín umožňujúcich najlepší spoločenský pokrok:
Tu je video ako inštitút dospel k výsledkom: