Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Od objavenia po globálnu paniku za 48 hodín: Variant omikron desí svet, v tomto je dvakrát horší než delta!

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com

LONDÝN - Vo svete sa objavil ďalší variant koronavírusu, ktorý sa šíri z afrických krajín. Je veľmi nákazlivý a prenikol už aj do Európy. Mutácia B.1.1.529 dostala pomenovanie omikron. Prvý nález mimo Afriky bol zaznamenaný v Hongkongu začiatkom minulého týždňa.


Omikron sa dostal do povedomia širokej verejnosti pred necelým týždňom, kedy vedci informovali o 32 mutáciách, ktoré boli zachytené najmä v Botswane a Juhoafrickej republike. Vláda Juhoafrickej republiky v stredu popoludní informovala, že omikron sa šíri veľmi rýchlo, najmä v provincii Guateng. Obavy sú najmä z toho, že tento variant je ešte infekčnejší než delta. Okrem toho je omikron podľa najnovších správ až o 40 percent odolnejší voči vakcínam než už spomínaná delta. 

Na výzvu po návrate zo zahraničia reagovalo zatiaľ 70 ľudí: ÚVZ prosí Slovákov, berte omikron vážne

Už aj v Európe 

Nové prípady výskytu omikronu boli počas minulého týždňa zachytené už aj v Európe. Jednotlivé štáty preto začali zatvárať svoje hranice pred cestujúcimi z Južnej Afriky. Britský virológ z Imperial College v Londýne (UCL) Tom Peacock, ktorý úzko spolupracuje s UKHSA, vyjadril svoje znepokojenie nad tým, že omikron má takmer dvakrát toľko mutácií než delta.

Pokiaľ ide o veľké množstvo mutácií, znamená to, že vírus sa stáva nestabilným, a teda je nepravdepodobné, že sa bude ďalej šíriť. Iní experti však varujú, že ak omikron v Afrike preberie dominantnú úlohu a stane sa silnejším ako delta variant, bude to mať veľmi negatívne účinky pre celé ľudstvo. Nový variant sa objavil pravdepodobne u pacienta s dlhodobou infekciou, ktorému nebol diagnostikovaný AIDS. Minulý štvrtok stúpol počet infikovaných v Juhoafrickej republike o 93 percent. Išlo najmä o metropolu Johannesburg. Jeden z vedcov sa vyjadril, že "tento variant má už tak odlišný proteín od toho prvého vo Wu-chane, že vyvoláva veľké obavy pre možnú odolnosť voči očkovaniu".

Od objavenia po globálnu
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Profimedia

V Belgicku bol omikron zistený u mladej ženy, ktorá trpela silnými symptómami nákazy. Pred necelými dvomi týždňami sa vrátila z Egypta. Predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala EÚ, aby zatiahla ručnú brzdu pre cestujúcih z Južnej Afriky, pričom varovala, že situácia sa môže o pár mesiacov rapídne zhoršiť. Je podľa nej preto dôležité, aby všetci v Únii konali rýchlo, rozhodne a hlavne jednotne. 

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/lc Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články