Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

FOTO Ohromujúci objav pod podlahou: Manželia našli tajné správy od nacistu aj jeden pikantný predmet!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
13.05.2021 12:10

LONDÝN - John a Val Campbellovci objavili pod podlahou kopu predmetov z čias druhej svetovej vojny, ktoré tam ukryl jeden z nacistických vojakov. Našli tiež tajné nemecké správy, ktoré sa aktuálne snažia rozlúštiť. Pomáha im suseda, ktorá bola v čase vojny spätá s Bletchley Park, kedysi prísne tajným domovom pre lámačov kódov.


Britskí manželia našli pod podlahovými doskami niečo skutočne fascinujúce. Išlo o predmety, ktoré na danom mieste počas druhej svetovej vojny ukryl neznámy nemecký vojak. Jeho zbierka zahŕňala cigaretové balíčky, zápalky, vrecúško so šampónom, balíček s poistkovým drôtom, pastilky do hrdla a dokonca aj preukazy do domu prostitútok. Bola tam však aj obálka adresovaná Ernstovi Buchtelovi a kus papiera, ktorý bol dohryzený od myší.

FOTO Ohromujúci objav pod
Zdroj: profimedia.sk

Jeho obsah však John s Val nedokázali rozlúštiť, pretože bol písaný v nemeckom tajnom kóde. Požiadali preto o pomoc svoju 95-ročnú susedku Marju Dodsworthovú, ktorá počas vojny pracovala na elektromechanickom stroji Alana Turinga, vytvoreného na prelomenie kódu Enigma. Bez potrebného prístroja sa jej to však zrejme nepodarí. 

FOTO Ohromujúci objav pod
Zdroj: profimedia.sk

FOTO Ohromujúci objav pod
Zdroj: profimedia.sk

Dodsworthová nastúpila do Kráľovskej námornej služby pre ženy, známej ako Wrens, v roku 1943 ako osemnásťročná. "V tom veku ste sa museli zaregistrovať buď do práce, alebo do služieb. Pokiaľ ste sa nezamestnali, odviedli vás na vojnu," prezradila starenka. 

FOTO Ohromujúci objav pod
Zdroj: profimedia.sk

Jej úlohou spolu s ďalšími bolo odovzdávať správy do Bletchley Park pomocou ďalekopisu. Podmienkouu jej práce bola mlčanlivosť; nemohla nikomu povedať, kde a čo robí. "Keď sme podpísali zmluvu, bolo to na doživotie. Po päťdesiatich rokoch sme ale dostali oznámenie, že zákon o úradných tajomstvách sa už viac neuplatňuje. Moji rodičia zomreli, nikdy nevedeli, čo som robila počas vojny," dodala Dodsworthová. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články