Dovolenkári, neriskujte! Ak si z Talianska priveziete TOTO, hrozí vám mastná pokuta | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Dovolenkári, neriskujte! Ak si z Talianska priveziete TOTO, hrozí vám mastná pokuta

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.08.2019 17:57

CAGLIARI - Tony piesku, kamienky a mušle zhabané v batožine turistov sa vracajú na Smaragdové pobrežie na severozápade talianskeho ostrova Sardínia. Na miestnom letisku v meste Olbia cestovateľom systematicky prehľadávajú batožinu a za pašovanie piesku môžu dostať pokutu od 500 do 3000 eur.


Za posledných desať rokov bolo výletníkom zhabaných okolo desať ton piesku. Najčastejšie ho prepravovali v pollitrových fľašiach, napísal server The Local. "Je to do očí bijúce (množstvo), človek tak dostane predstavu, aké rozšírené je brať si piesok z pláží," povedal denníku Corriere della Sera Augusto Navona, riaditeľ prírodnej rezervácie na ostrove Tavolara pri severovýchodnom pobreží Sardínie.

Rezervácia pod jeho vedením, talianski lesníci, miestne úrady a vedenie letiska v Olbii podpísali dohodu, že čo najväčšie možné množstvo zhabaného piesku skončí znovu na plážach. V spolupráci s geológmi už určili dve miesta. Kým piesok smeruje na pláž Porto San Paolo južne od Olbie, na ostrovček Tavolara putuje štrk a mušle. Na spomínanej pláži už skončilo zhruba šesť ton piesku.

Porto San Paolo
Dovolenkári, neriskujte! Ak si
Zdroj: Youtube/Mira Sardegna

Onedlho by sa mali na miestach, kde ľudia na ostrov Sardínia vstupujú, objaviť cedule, ktoré budú v niekoľkých jazykoch návštevníkov od zbierania piesku, mušlí a kamienkov odrádzať. Zamestnanci letiska v Olbii zabavia rok čo rok okolo dvoch ton piesku, uvádzajú miestne médiá.

Pasažierom trajektov bolo zase vlani v lete pri kontrolách v tamojšom prístave, kde kontroly nebývajú tak prísne, zhabaných zhruba 500 kilogramov piesku. Niektoré mestá zvažujú, či vstup na pláž nepodmieniť zákazom veľkých tašiek a osušiek, aby si turisti piesok úmyselne alebo nevdojak neodnášali.


Galéria

Ilustračné foto Porto San Paolo

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články