Štvrtok2. máj 2024, meniny má Žigmund, zajtra Galina

Prevratný výskum môže zmeniť životy: Našiel sa konečne liek na zlomené srdce?

Ilustračné foto
Ilustračné foto

PARÍŽ - Ide v prípade sklamanej lásky či bolestného rozchodu partnerov o posttraumatický stres? Doktorandka psychiatrie z McGillovej univerzity v Montreale Michelle Lonerganová v spolupráci s profesorom Alainom Bruno sa od roku 2015 zaoberajú posttraumatickým stresom osôb, ktoré prežili atentáty v Paríži.

Na výskume sa podieľa štyridsiatka ľudí, ktorí utrpeli psychickú ujmu. V prvej fáze dostávali liek určený na liečbu tráum propranolol, ktorý sa osvedčil u vojakov postihnutých posttraumatickým stresom. V druhej fáze sa začali rozhovory s psychológom. Celý proces trval šesť týždňov, píše francúzsky denník Le Figaro.

„Skutočne sa zrodila nová terapia. Liečili sme ťažkosti týchto osôb tak, že sme ich považovali za emotívne poruchy, a ukázali sme, že početné druhy patológií, ako sú fóbie alebo smútok, môžu byť liečené tak, že sa znižuje emotívna sila spomienky," vysvetľuje Alain Brunet.

Bolesti spôsobené rozchodom partnerov sa týkajú emotívnej pamäte. Preto je potrebné znížiť tlak spôsobený spomienkou, či už pozitívne alebo negatívne. „Posttraumatický stres môže byť dôsledkom rôznych problémov, ako je patologický smútok, aký sme mohli pozorovať u obetí atentátov, alebo bolestné straty, ako je tomu vo vzťahu partnerov. Prirovnanie tohto problému k posttraumatickému stresu nie je ničím novým. Chceli sme rozšíriť terapiu a považovať milostné problémy za akúsi formu násilného prerušenia vzťahu." uvádza Alain Brunet.

Podľa psychoanalytickej Florence Lautrédouové sa liečba ukazuje ako veľmi opodstatnená, najmä pokiaľ ide o bolestný rozchod osôb alebo pretrvávajúci smútok. Všetko však závisí od toho, ako je dotyčná osoba citlivá a čo prežila v minulosti. „Dievča, ktoré v mladosti prežilo traumu, je viac vystavené riziku, že sa u nej rozvinie posttraumatický stres. Je dôležité poznať, o akú osobu ide, a podľa toho jej predpísať vhodnú liečbu," hovorí.

Podľa lekárov by sa mal propranolol brať v jedinej dávke, jeden miligram na jeden kilogram telesnej hmotnosti. „Dôležité je nemiešať užívanie lieku s liečbou antidepresívami. Hlavné je spojenie práce s psychológom a užitím lieku. Treba uvoľniť spomienku za pomoci odborníka, aby nastúpil účinok propranololu. Liečba konečne zastaví návrat spomienky na maximálnej emotívne úrovni," zdôrazňuje Alain Brunet.

Psychoanalytička Florence Lautrédouová má výhrady k predpisovaní liekov pôsobiacich na mozog. „Stačia iné, ľahšie techniky, ako je hypnóza alebo terapeutická metóda EMDR," uvádza. EMDR je liečba traumy pomocou desenzibilizácie a prepracovanie s pomocou očných pohybov. „Čo sa stane, keď sa liečba zastaví? Niektoré príznaky sa môžu vrátiť, preto je nevyhnutné dobre skĺbiť dávky propranololu a prácu psychológa," hovorí.

Obaja kanadskí vedci dúfajú, že sa ich metóde dostane oficiálne povolenie. Alain Brunet už rok a pol cestuje medzi Francúzskom a Kanadou. „Vyškolených bolo už viac ako 160 nemocničných lekárov v dvadsiatke centier," hovorí profesor. Tiež Florence Lautrédouová bude novú techniku ​​používať, aj keď dáva prednosť „ľahším metódam".

Viac o téme: RozchodSklamaná láska
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu