Pondelok16. jún 2025, meniny má Bianka, Blanka, zajtra Adolf

Nepokoje v L.A. pokračujú! V centre platí zákaz vychádzania: Polícia začala s masovým zatýkaním

Protesty v Los Angeles neprestávajú Zobraziť galériu (5)
Protesty v Los Angeles neprestávajú (Zdroj: SITA/AP Photo/Eric Thayer)

LOS ANGELES - V centre amerického mesta Los Angeles od 20.00 h miestneho času (5.00 h SELČ) platí zákaz vychádzania pre pokračujúce protesty a nepokoje. Miestna polícia už začala s vynucovaním zákazu a uviedla, že v meste dochádza k „masovým zatknutiam“. Píšu o tom agentúry AFP a AP.

Aktualizované 11:37 - Polícia v Los Angeles oznámila, že začala hromadné zatýkanie v rámci vynucovania nočného zákazu vychádzania, ktorý od utorka platí v časti centra mesta. Zákaz vyhlásila starostka v snahe zastaviť rabovanie a vandalizmus za protestov proti imigračnej politike vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Polícia podľa médií zatkla desiatky ľudí, ktorí na mieste aj napriek zákazu zostali.

Polícia v utorok večer miestneho času začala demonštrujúcich zatýkať krátko po tom, ako zákaz vstúpil do platnosti, píše agentúra AP. Nasadila policajtov na koňoch a strieľala gumené projektily v snahe rozohnať stovky ľudí demonštrujúcich proti imigračným raziám Úradu pre imigráciu a clá (ICE). Príslušníci Národnej gardy zatýkaní prizerali spoza plastových štítov, ale zrejme sa doň nezapojili, píše AP.

Ľudia sa schádzali napriek zákazu vychádzania

Podľa polície sa v oblastiach, kde platí zákaz vychádzania, aj naďalej schádza viacero skupín. „Proti týmto skupinám sa zasahuje a začína sa masové zatýkanie. Zákaz vychádzania je v platnosti,“ napísala polícia na sociálnej sieti X.

Zákaz vychádzania sa vzťahuje na tú časť mesta, kde sa od minulého piatka odohrávajú protesty proti vládnej prisťahovaleckej politike. Neplatí pre ľudí s trvalým pobytom v danej časti mesta, akreditovaných novinárov, osoby bez domova ani pre záchranné zložky, uviedla agentúra AP. Vyhlásila ho primátorka mesta Karen Bassová s cieľom „zastaviť vandalizmus a rabovanie“.

Protesty proti raziám imigračných úradov sa začali šíriť po celej krajine a ďalšie sú naplánované na tento víkend. V utorok sa takéto zhromaždenia konali napr. v texaskom meste Austin, Washingtone, D.C. a San Franciscu.

Americký prezident Donald Trump na situáciu v Los Angeles reagoval netradičnými opatreniami. Prevzal kontrolu nad 4000 príslušníkmi kalifornskej Národnej gardy a nasadil aj 700 vojakov námornej pechoty. Povolanie Národnej gardy už avizoval aj texaský guvernér Greg Abbott.

V centre Los Angeles platí nočný zákaz vychádzania

V centre amerického mesta Los Angeles, ktoré zasiahli protesty proti imigračnej politike súčasnej vlády USA, začal o 20:00 h miestneho času (05:00 h SELČ) platiť nočný zákaz vychádzania. Vyhlásila ho primátorka mesta Karen Bassová s cieľom „zastaviť vandalizmus a rabovanie“ po niekoľkých dňoch nepokojov. Informovala o tom agentúra AFP.

Zákaz vychádzania sa vzťahuje na tú časť mesta, kde sa od minulého piatka odohrávajú protesty proti vládnej prisťahovaleckej politike. Neplatí pre ľudí, ktorí majú v danej časti mesta trvalý pobyt, akreditovaných novinárov, osoby bez domova ani pre záchranné zložky, doplnila agentúra AP. Podľa AFP však v čase, keď zákaz vychádzania začal platiť, v centrálnej časti Los Angeles zostali desiatky protestujúcich.

Vo chvíli, keď začal zákaz vychádzania platiť, prelietal nad federálnymi budovami v centre mesta, ktoré sa stali centrom protestov, policajný vrtuľník s výzvou, aby ľudia oblasť opustili. V oblasti sa utvorili viaceré skupiny; niektoré vyhlasovali, že plánujú výzvy ignorovať, iné skandovali, aby zhromaždenie zostalo pokojné, píše agentúra AP.

AP doplnila, že medzičasom sa protesty proti raziám imigračných úradov začali šíriť po celej krajine a ďalšie sú naplánované na tento víkend. V utorok sa takéto zhromaždenia konali napr. v mestách Austin, Washington, D.C. a San Francisco.

Protesty v Los Angeles neprestávajú
Zobraziť galériu (5)
Protesty v Los Angeles neprestávajú  (Zdroj: SITA/AP Photo/Eric Thayer)

Trump reagoval na výbušnú situáciu v Los Angeles tým, že tam vyslal okolo 4000 príslušníkov Národnej gardy a 700 príslušníkov námornej pechoty. Obyvatelia a miestni politici však túto reakciu považujú za prehnanú a obviňujú prezidenta, že namiesto upokojenia situácie ju ešte viac eskaluje.

Napätie v Los Angeles ešte zintenzívnili Trumpove kontroverzné vyjadrenia, v ktorých demonštrantov označil za „zvieratá“ a hovoril o „invázii zahraničného nepriateľa“, čo vyvolalo ďalší odpor a mobilizáciu protestujúcich. Agentúra Reuters podotkla, že v dave demonštrantov sa objavujú napr. vlajky Mexika a ďalších štátov - zväčša ako prejav solidarity s migrantmi zadržanými počas razií.

Trump tvrdí, že Los Angeles je napadnuté „zahraničným nepriateľom“

Prezident USA Donald Trump v utorok obhajoval svoje rozhodnutie vyslať jednotky námornej pechoty a Národnej gardy do kalifornského mesta Los Angeles, aby tam potlačili protesty proti imigračnej politike.

V prejave k vojakom vo Fort Bragg v štáte Severná Karolína Trump vyhlásil, že súčasné udalosti v Kalifornii sú „totálnym útokom na mier, verejný poriadok a národnú suverenitu, ktorý vykonávajú výtržníci so zahraničnými vlajkami.“ Zdôraznil, že „generácie armádnych hrdinov neprelievali svoju krv na vzdialených brehoch preto, aby sledovali, ako je naša krajina zničená inváziou a bezprávím tretieho sveta.“         

Protesty v Los Angeles neprestávajú
Zobraziť galériu (5)
Protesty v Los Angeles neprestávajú  (Zdroj: SITA/AP Photo/Eric Thayer)

Podľa agentúry AP Trump označil mesto Los Angeles za „smetisko“ s „celými štvrťami pod kontrolou“ zločincov a povedal, že federálna vláda „využije všetky dostupné prostriedky na potlačenie násilia a obnovenie práva a poriadku“.

„Oslobodíme Los Angeles a opäť ho urobíme slobodným, čistým a bezpečným,“ dodal Trump. Tieto emotívne slová zazneli z Trumpových úst po tom, čo nechal otvorenú možnosť uplatnenia zákona o povstaní - výnimočného právneho nástroja, ktorý prezidentovi USA umožňuje nasadiť ozbrojené sily na území Spojených štátov v prípade násilností, povstaní alebo na presadzovanie federálneho práva.

Trumpova návšteva vo Fort Bragg, kde žije približne 50.000 aktívnych vojakov, nasledovala po jeho rozhodnutí nasadiť v os Angeles 700 príslušníkov námornej pechoty a 4000 vojakov Národnej gardy, aby tak potlačili pouličné protesty proti jeho imigračnej politike.

Protesty v Los Angeles neprestávajú
Zobraziť galériu (5)
Protesty v Los Angeles neprestávajú  (Zdroj: SITA/AP Photo/Eric Thayer)

Republikánsky prezident uviedol, že nasadenie armády bolo potrebné na ochranu federálneho majetku a personálu. Demokratmi vedená vláda štátu Kalifornia však vyhlásila, že tento krok je zneužitím moci a zbytočnou provokáciou. Pouličné demonštrácie v južnej Kalifornii prebiehajú od piatku, keď sa aktivisti dostali do potýčok so zástupcami šerifa.

V Severnej Karolíne sa Trump a minister obrany USA Pete Hegseth zúčastnili na dlho plánovaných oslavách 250. výročia založenia americkej armády, pričom sledovali, ako vojaci predvádzajú útok špeciálnych jednotiek na budovu a používajú raketomet s dlhým doletom. Bola to prvá zo série osláv pred veľkou prehliadkou vo Washingtone v sobotu.

Fort Bragg sa nachádza neďaleko mesta Fayetteville v Severnej Karolíne a slúži ako veliteľstvo špeciálnych operácií americkej armády, pričom tam sídlia jednotky známe ako zelené barety a 82. výsadkový pluk.

Primátorka Los Angeles v časti mesta vyhlásila zákaz nočného vychádzania

Polícia v americkom meste Los Angeles zadržala od pondelka večera už vyše 100 osôb, ktoré sa zúčastnili na násilných protestoch proti imigračnej politike prezidenta USA Donalda Trumpa, informovala v stredu agentúra DPA.

Polícia spresnila, že v centre mesta bolo za neuposlúchnutie výzvy na rozpustenie nepovolenej demonštrácie zadržaných 96 osôb. Ďalších 14 ľudí zadržali za rabovanie a troch za útok či poškodenie majetku.

Príčinou nepokojov v Los Angeles sú rozsiahle protesty proti sprísnenej imigračnej politike prezidenta Trumpa. Protestuje sa v prvom rade proti raziám federálnych úradov, ktorých cieľom je zadržať ilegálnych migrantov. Protesty vypukli po tom, čo federálne úrady počas víkendu zadržali desiatky pracovníkov bez náležitých dokladov.

Obyvatelia považujú Trumpovu reakciu za prehnanú

Trump reagoval na výbušnú situáciu v Los Angeles tým, že tam vyslal okolo 4000 príslušníkov Národnej gardy a 700 príslušníkov námornej pechoty. Obyvatelia a miestni politici však túto reakciu považujú za prehnanú a obviňujú prezidenta, že namiesto upokojenia situácie ju ešte viac eskaluje.

Napätie ešte zintenzívnili Trumpove kontroverzné vyjadrenia, v ktorých demonštrantov označil za „zvieratá“ a hovoril o „invázii zahraničného nepriateľa“, čo vyvolalo ďalší odpor a mobilizáciu protestujúcich.

V reakcii na stupňujúce sa násilie primátorka Los Angeles Karen Bassová vyhlásila v centre mesta nočný zákaz vychádzania, ktorý platí od utorka 20:00 h do stredy 06:00 h miestneho času. Vyhlásila aj stav núdze.

Zákaz vychádzania sa vzťahuje na tú časť mesta, kde sa od minulého piatka odohrávajú protesty proti vládnej prisťahovaleckej politike. Neplatí pre ľudí, ktorí majú v danej časti mesta trvalý pobyt, akreditovaných novinárov, osoby bez domova ani pre záchranné zložky, doplnila agentúra AP.   

Gavin Newsom
Zobraziť galériu (5)
Gavin Newsom  (Zdroj: SITA/Office of California Governor via AP)

Polícia a mestská správa avizovali, že rabovanie a poškodzovanie majetku neprestane, zákaz vychádzania pre danú oblasť môže byť opakovane predlžovaný. Medzičasom boli v utorok v Los Angeles už nasadení aj príslušníci Národnej gardy, ktorí dostali za úlohu ochraňovať imigračných úradníkov pri zadržiavaní osôb. Okrem toho strážia federálne budovy a pomáhajú aj s logistikou a prepravou. V prípade útoku môžu dočasne zadržať páchateľa, ale samotné zatýkanie vykonáva polícia.

Príslušníkov námornej pechoty v uliciach zatiaľ nebadať, uviedli miestni obyvatelia podľa DPA. Prezident Trump označil protestujúcich za „zvieratá“ a protesty za inváziu „zahraničného nepriateľa“. Demonštrantov bez dôkazov obvinil, že sú „platení buriči“. oznámil, že zvažuje použitie Zákona o povstaní z roku 1807, ktorý umožňuje nasadenie armády vnútri USA. Kritici, vrátane guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma, tvrdia, že prezident takto len eskaluje situáciu.

Guvernér Newsom podal na federálny súd žiadosť o zablokovanie nasadenia Národnej gardy a pechoty - tvrdí, že ich prítomnosť vyvoláva len ďalšie nepokoje. Súdne pojednávanie v tejto veci je naplánované na štvrtok.

Texaský guvernér oznámil nasadenie Národnej gardy proti šíriacim sa protestom

Texaský guvernér Greg Abbott dnes potvrdil, že v štáte budú nasadené jednotky texaskej Národnej gardy, aby zabezpečili pokoj a poriadok. Abbott o kroku informoval v príspevku na sociálnej sieti X. Protesty, ktoré vypukli v kalifornskom Los Angeles a pôvodne boli zamerané proti raziám Úradu pre imigráciu a clá (ICE), sa medzitým ďalej rozrastajú a podľa informácie spravodajského serveru BBC News už sa rozšírili do najmenej desiatich miest - Okrem Los Angeles tiež napríklad do New Yorku, Atlanty, Chicaga, Filadelfie, Dallasu, Austinu či San Franciska.

"Texaská Národná garda bude nasadená na miestach po celom štáte, aby zabezpečila pokoj a poriadok," napísal Abbott na sieti X. "Pokojný protest je legálny. Ubližovanie ľuďom alebo poškodzovanie majetku je nezákonné a povedie k zatknutiu. Texaská garda použije všetky nástroje a stratégie, aby pomohla orgánom činným v trestnom konaní udržať poriadok," dodal guvernér.

Abbottov tlačový hovorca Andrew Mahaleris povedal denníku Express-News, že príslušníci Národnej gardy "sú v pohotovosti v oblastiach, kde sa plánujú hromadné demonštrácie, pre prípad, že by ich bolo potrebné".

"Mierové protesty sú súčasťou nášho národa, ale Texas nebude tolerovať bezprávie, ktoré sme videli v Los Angeles," dodal Mahaleris vo vyhlásení zverejnenom v noci na dnes. "Každý, kto sa dopustí násilných činov alebo poškodzovania majetku, bude rýchlo pohnutý k zodpovednosti v plnom rozsahu zákona. "

Podľa serveru BBC News sa zdá, že je konzervatívcami ovládaný Texas odhodlaný ponúknu ostrý kontrast k tomu, ako sa situácia vyvíjala v Los Angeles v štáte Kalifornia vedenom demokratickým guvernérom Gavinom Newsomom. Tamojšiu Národnú gardu poslal do ulíc prezident Donald Trump napriek nesúhlasu miestnych úradov.

V Los Angeles začal po piatich dňoch protestov, pôvodne namierených proti imigračným raziám administratívy prezidenta Donalda Trumpa, platiť nočný zákaz vychádzania v časti centra mesta v snahe zastaviť rabovanie a vandalizmus.

Viac o téme: ProtestyZákaz vychádzaniaUSADonald TrumpLos AngelesImigračná politika
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu