Piatok13. jún 2025, meniny má Anton, zajtra Vasil

ODHALENIE! Pakistan terčom výsmechu: Pri chválení vojenského úspechu použili VIDEO z českej počítačovej hry!

Zábery na začiatku videa pochádzajú z českej videohry Arma III
Zábery na začiatku videa pochádzajú z českej videohry Arma III (Zdroj: X/@GovtofPakistan)

ISLAMABAD/PRAHA – Pakistanský minister pre informácie a vysielanie Attaullah Tarar sa na sociálnych sieťach pochválil videom, ktoré má zachytávať pakistanské ozbrojené sily a ich promptnú reakciu na indickú agresiu. Pakistanská vláda ale použila zábery z českej počítačovej hry.

Video malo byť pochvalou promptej reakcie na indickú agresiu. No takto si minister Attaullah Tarar vyslúžil iba posmech a kritiku. Polminútové video, na ktorom je zobrazená protiletecká obrana a zásah proti nepriateľskej stíhačke je záberom z českej videohry Arma III. 

Sanitka pri predbiehaní osobného auta ohrozila protiidúceho cyklistu (Zdroj: Tip čitateľa)

Podľa českého portálu CNN Prima News nejde o prvé zneužitie počítačovej hry na vojnovú propagandu. „Z našich poznatkov vyplýva, že väčšina z fake news videí nebola pre tieto účely originálne vytvorená. Ide väčšinou o ukradnuté gameplay zábery, ktoré su zostrihané, upravené a znovu nahrané na sociálne siete s patričnými clickbait titulkami,“ uviedol PR manažér Bohemia Interactive Pavel Křižka pre CNN Prima News.

Vývojári spomínanej počítačovej hry museli už v minulosti niekoľkokrát upozorniť na zneužitie ich záberov. Aj v tomto prípade sa ako najlepší prostriedok v boji s dezinformáciami vypláca spolupráca s celosvetovými nezávislými fact-check organizáciami, či médiami, informoval PR manažér Pavel Křižka. Hoci je pre verejnosť niekedy ťažšie posúdiť či ide o skutočné video alebo video z hry, už aj staršie mobilné telefóny sú schopné natáčať v HD kvalite a tieto videá sú väčšinou nižšej kvality či zámerne rozmazané, upresnil PR manažér.

Naposledy sa dvanásť rokov stará hra objavila na záberoch z roku 2022, keď mala údajne dokumentovať vojnové aktivity medzi Ruskom a Ukrajinou. Aj vtedy išlo iba o zábery z hry Arma III. Na tieto zábery poukázalo výskumné centrum Reuters Institute. „Videli sme niekoľko videohier, ktoré boli prezentované ako zábery pochádzajúce z Ukrajiny,“ upresnil britský inštitút v roku 2022. Aj v tomto prípade môže pomôcť najmä edukácia verejnosti a všímanie si čo najmenších detailov. „Ak je možné populáciu na internete stále oklamať zábermi z viac ako 10 rokov starej videohry, ťažko si predstaviť, ako bude svet vyzerať v čase, keď budú nástroje generatívnej umelej inteligencie široko dostupné a schopné vytvárať audiovizuálne informácie so stále zlepšujúcou sa technológiou,“ dodal PR manažér.

Viac o téme: VideohraPakistanIndiaArma III
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu