SANÁ - Nálety amerických síl na jemenské hlavné mesto Saná v noci na pondelok si vyžiadali najmenej 12 mŕtvych a 30 zranených, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Údery podľa neho cielili na trhovisko a obytnú zónu v jednej zo štvrtí metropoly. Nálety, ktoré Spojené štáty bezprostredne nepotvrdili, hlásili aj z iných regiónov Jemenu. Informuje o tom správa z agentúry AFP.
Americká armáda posledný mesiac takmer každý deň podniká útoky, ktoré sú podľa nej zamerané na „Iránom podporovaných teroristov húsíov“. Tvrdí, že cieľom je zastaviť ich útoky na medzinárodnú lodnú dopravu v Červenom mori a Perzskom zálive. Vo štvrtok zahynulo pri náletoch na jemenský ropný prístav približne 80 ľudí a 150 utrpelo zranenia.
Najnovšie údery boli okrem metropoly Saná zaznamenané aj v centrálnej provincii Marib, v Hudajdá na západe a v Saada - bašte húsíov - na severe. Ich dôsledky nie sú bezprostredne známe. Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu vyjadril vážne znepokojenie nad údermi USA v Jemene. Zároveň však vyzval húsíov, aby zastavili raketové útoky na Izrael a lode v Perzskom zálive.
Húsíovia začali útočiť na kľúčové námorné trasy po vypuknutí vojny v Pásme Gazy, aby tak podľa svojich vyjadrení prejavili solidaritu s Palestínčanmi. Niekoľkokrát vypustili drony a rakety aj priamo na Izrael. Väčšinu z nich zostrelila protivzdušná obrana.
S útokmi povstalci prestali po tom, čo 19. januára vstúpilo do platnosti prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Obnovili ich, keď Izrael zastavil prísun pomoci do vojnou zničeného Pásma Gazy a následne po takmer dvoch mesiacoch prímeria tiež obnovil boje.
Hegseth o úderoch na Jemen písal aj do skupiny s jeho blízkymi na Signale
Americký minister obrany Pete Hegseth vytvoril ďalšiu četovaciu skupinu v aplikácii Signal, v ktorej šíril podrobnosti o marcových útokoch na Jemen, informoval v nedeľu denník The New York Times. V tejto skupine boli údajne na rozdiel od predstaviteľov americkej administratívy Hegsethovi blízki - vrátane jeho manželky, brata aj osobného advokáta. Informuje agentúra AFP.
Šéfredaktor časopisu The Atlantic Jeffrey Goldberg v marci odhalil, že sa nedopatrením stal súčasťou konverzácie na Signale, v ktorej americkí predstavitelia vrátane Hegsetha, poradcu pre národnú bezpečnosť Mikea Waltza i viceprezidenta J.D. Vancea diskutovali o náletoch na povstalcov v Jemene. K nim skutočne došlo 15. marca.
Toto odhalenie vyvolalo rozruch a administratíve amerického prezidenta Donalda Trumpa kvôli neúmyselnému úniku informácií hrozí podľa AFP škandál. V tejto veci naďalej prebieha vyšetrovanie, ktoré vedie generálny inšpektor Pentagónu.
Noviny NYT s odvolaním sa na štyri nemenované zdroje napísali, že Hegseth sa o informácie o tých istých úderoch z 15. marca podelil aj s druhou skupinou na Signale, a to zhruba v rovnakom čase. Poskytnuté informácie „zahŕňali letové plány lietadiel F/A-18 Hornet zamerané na húsíov v Jemene“.
Hegseth sám vytvoril skupinový čet
Americký denník poznamenal, že na rozdiel od úniku, keď bol do skupiny iniciovanej Waltzom omylom zaradený novinár Goldberg, vytvoril tento skupinový čet s názvom „Defense | Team Huddle“ sám Hegseth. Na prístup vraj používal súkromný telefón.
„V januári, ešte pred jeho potvrdením vo funkcii ministra obrany, zahŕňala (skupina) jeho manželku a približne tucet ďalších ľudí z jeho osobného a profesionálneho okolia,“ píše NYT s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené s touto záležitosťou.
Hegsethova manželka Jennifer je novinárka a bývalá producentka televízie Fox News. Zamestnankyňou ministerstva obrany nie je, no s manželom niekoľkokrát cestovala do zahraničia a sprevádzala ho aj na dôverných stretnutiach s jeho náprotivkami, čo vyvolalo kritiku. Okrem nej boli v skupine aj Hegsethov brat Phil a osobný advokát Tim Parlatore, ktorí pôsobia v Pentagóne.
Skupinu Hegseth údajne pôvodne vytvoril ako fórum na diskusiu o bežných administratívnych záležitostiach alebo plánoch. Dva zdroje uviedli, že Hegseth tento čet zvyčajne nepoužíval na rozhovory o citlivých vojenských operáciách, a povedali, že sa ho nezúčastňovali iní predstavitelia na úrovni kabinetu. AFP poznamenala, že článok NYT sa jej nepodarilo nezávisle overiť. Ministerstvo obrany USA bezprostredne nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie.