KRAKOV - Poľský prezident Andrzej Duda si v Krakove uctil pamiatku obetí leteckej tragédie pri Smolensku z 10. apríla 2010 a vyzdvihol ich historický i spoločenský význam. Zdôraznil, že ich misia bola odpoveďou na tzv. katynské klamstvo, ktoré šírila sovietska propaganda, a mala nesmierny význam pre štát i národnú pamäť.
"Chceli svojou prítomnosťou vyvrátiť sovietsku lož o Katyni. Ich cesta bola štátne a historicky mimoriadne dôležitá, preto ju absolvovali napriek všetkým nástrahám. Žiaľ, nikdy sa z nej nevrátili a nič nenapraví túto stratu – ani ich blízkym, ani Poľsku," uviedol Duda počas pietnej spomienky.
Katynský masaker bol masovou vraždou takmer 22-tisíc poľských dôstojníkov a intelektuálov sovietskou tajnou políciou NKVD na príkaz Josifa Stalina v roku 1940. Sovietsky zväz desaťročia popieral svoju zodpovednosť a pripisoval zločin nacistickému Nemecku, čo vošlo do povedomia ako tzv. katynská lož. Moskva oficiálne priznala pravdu až v roku 1990.
Počas svätej omše krakovský arcibiskup Marek Jendraszewski podľa slov prezidenta vyzval na vďačnosť za službu tým, ktorí zahynuli. Prezident Duda sa pridal k tejto myšlienke a poďakoval všetkým, ktorí si obete pripomínajú. "Sme im vďační za službu vlasti, za príklad, ktorý nám dali, za všetko, čo sme sa od nich mohli naučiť,“ povedal.
Pripomenul tiež, ako sa za 15 rokov Poľsko zmenilo, podľa jeho slov aj vďaka dielu tých, ktorí zahynuli pri Smolensku. "Poľsko je dnes krajinou čoraz bohatšou a silnejšou," zdôraznil.
Premiér Donald Tusk pri príležitosti výročia tragédie vyzval na jednotu a zmierenie. "Obnova komunity a vzájomného rešpektu je možná a potrebná, aj keď zostáva veľmi náročná. Skúsme to," uviedol v príspevku na sieti X.
Letecká katastrofa pri Smolensku sa odohrala 10. apríla 2010, keď poľské vládne lietadlo vezúce delegáciu na pietnu spomienku do Katynského lesa havarovalo pri ruskom Smolensku. Nešťastie si vyžiadalo 96 obetí vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského, jeho manželky, vysokopostavených predstaviteľov štátu, armády, cirkvi a verejného života.
Vláda a opozícia si tragédiu pri Smolensku pripomenuli oddelene
Predstavitelia poľskej vlády a verejného života si vo štvrtok na vojenskom cintoríne vo Varšave uctili pamiatku obetí leteckej tragédie pri Smolensku. Predstavitelia opozičnej strany PiS si tragédiu pripomenuli na podujatí pred prezidentským palácom. Informuje o tom agentúra PAP.
Pred Pomníkom obetí tragédie z roku 2010 položili vence predseda Sejmu Szymon Holownia, predsedníčka Senátu Malgorzata Kidawa-Bloňska, vicepremiér a minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ako aj primátor Varšavy a prezidentský kandidát Rafal Trzaskowski.
Spomienkový ceremoniál sa začal čítaním mien 96 obetí a minútou ticha presne o 8.41 h, v čase, keď 10. apríla 2010 havarovalo poľské vládne lietadlo pri Smolensku, kam cestovalo na spomienku výročia Katynského masakru. Na pietnej udalosti sa zúčastnili aj pozostalí, ďalší ministri vlády a zástupca kancelárie predsedu vlády Jan Grabiec, ktorý zastupoval premiéra Donalda Tuska.
Výročie tragédie, pri ktorej zahynuli najvyšší predstavitelia Poľska vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského, predstaviteľov vlády, armády, cirkvi a verejného života si pred prezidentským palácom vo Varšave pripomenuli aj politici strany Právo a Spravodlivosť (PiS). Zosnulý prezident Kaczyňski, brat predsedu PiS Jaroslawa Ksczyňského, bol prvým predsedom tejto strany.
Pred palácom bol vytvorený symbolický spomienkový priestor s krížom z bielych a červených kahancov, fotografiou zosnulého prezidenta s manželkou a premietacími plochami. "Stretávame sa, aby sme vzdali úctu tým, ktorí zahynuli v službe vlasti na ceste na spomienku 70. výročia genocídneho zločinu spáchaného na poľských dôstojníkoch z rozkazu Kremľa," povedal na mieste Jan Józef Kasprzyk, bývalý šéf Úradu pre veteránov.
Protestujúci v Rusku sa pokúsili narušiť spomienku
Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí. Informovala o tom agentúra AP.
Protestujúci niesli transparenty a kričali protipoľské heslá počas podujatia v západoruskom Smolensku, kde poľské vládne lietadlo havarovalo 10. apríla 2010, uviedol poľský veľvyslanec Krzysztof Krajewski pre rádio RMF FM. „Spochybňovali všetko vrátane vojny na Ukrajine. Počul som heslá, ktoré som už poznal, že Poľsko je podporovateľom terorizmu, že falšujeme dejiny," uviedol Krajewski.