SARAJEVO – Po vzore Chorvátska sa k bojkotu cien potravín pridala ďalšia balkánska krajina. Obyvateľom Bosny a Hercegoviny prekáža život na okraji chudoby a neúmerné zdražovanie.
Bosna a Hercegovina je tak ďalšou európskou krajinou, ktorá sa rozhodla zahájiť dvojdňový bojkot obchodov. Obyvatelia tvrdia, že už teraz sú nútení žiť zo dňa na deň a môžu si dovoliť iba tie najnutnejšie potraviny, informovala tn.nova.cz. „My mladí skôr prežívame, nežijeme. Je ťažké vyjsť s peniazmi, keď nemáme viac zamestnaní. Už to nemôže byť horšie ako teraz. Všetci musíme povstať, mladí, starí, zamestnaní aj nezamestnaní,“ upresnil obyvateľ Ramo Tučić.
Rovnako ako v Chorvátsku majú obyvatelia pocit, že obchody zneužívajú situáciu a umelo zvyšujú ceny. Okrem spotrebiteľov sa ale k sťažnostiam pridali aj výrobcovia. Potravinové reťazce od nich nakupujú za pôvodné ceny ešte pred zdražovaním. Na podozrivé praktiky potravinových reťazcov upozorňuje aj miestne Združenie ochrany spotrebiteľov. Tí uviedli, že okrem zdražovania obchody znižujú aj hmotnosť výrobkov. „Z kilogramového balenia kávy sa zrazu stalo iba 907 gramové balenie,“ kritizovala Murisa Marićová zo združenia.
Poslednou kvapkou pre miestnych obyvateľov bol fakt, že Republika srbská, jedna z dvoch entít federatívnej Bosny a Hercegoviny zaviedla od 3. marca tohto roku nulovú daň na niektoré produkty. „V tomto prípade pôjde najmä o produkty domácich výrobcov a spotrebný tovar“, uviedol minister hospodárska Republiky srbskej Denis Šulić. Obyvatelia Bosny preto plánujú vytvoriť dostatočný tlak na vládu, aby situáciu vyriešila a ceny potravín klesli.
K iniciatíve bojkotu cien potravín sa pridalo Srbsko, Severná Macedónia aj Kosovo. V Chorvátsku plánujú krátkodobý bojkot predĺžiť na sedemdňový, aby prinútili obchodníkov reagovať. „Obchodné reťazce nás naďalej klamú a berú nám všetko čo môžu. Peniaze, ktoré sme tvrdo zarobili. Napríklad jeden z nich (pozn. red. obchodný reťazec) najprv zvýšil cenu produktu o 60% a potom oznámil zníženie cien na 250 položkách,“ uviedol Josip Kelemen, poradca spotrebiteľskej platformy pre Sarajevo Times.
Bojkot supermarketov v Chorvátsku priniesol výrazný pokles tržieb až o 44%. Nátlak verejnosti tak priniesol už prvé ovocie a chorvátska vláda sa rozhodla rozšíriť zoznam regulovaných potravín z pôvodných 30 na 70 položiek. „Obchodníci musia ponúknuť aspoň jednu značku produktu za regulovanú cenu a umiestniť tieto výrobky do špeciálnej sekcie v obchodoch,“ reagoval na nespokojnosť verejnosti chorvátsky premiér Andrej Plenković.