Streda11. december 2024, meniny má Hilda, zajtra Otília

V Nemecku sa rozpadla vláda: Odchádzajú všetci ministri za FDP

Olaf Scholz
Olaf Scholz (Zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber, File)

BERLÍN — Slobodná demokratická strana (FDP) sťahuje všetkých svojich ministrov z nemeckej koaličnej vlády tvorenej troma stranami. Oznámil to v stredu večer predseda poslaneckého klubu liberálov Christian Dürr, informujeme na základe správy agentúry DPA.

10:50 Nemecký kancelár Olaf Scholz menoval vo štvrtok za nástupcu odvolaného ministra financií Christiana Lindnera svojho bývalého ekonomického poradcu a doterajšieho štátneho tajomníka tohto rezortu, Jörga Kukiesa, informujeme podľa agentúry DPA. Scholz v stredu odvolal z tejto funkcie Lindnera. Ten je zároveň predsedom Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá po jeho odvolaní oznámila, že z trojstrannej tzv. semaforovej koalície sťahuje všetkých svojich ministrov.

9:15 Nemecký minister hospodárstva a vicekancekancelár Robert Habeck vyzval vo štvrtok svojich spoluobčanov, aby napriek súčasnej politickej kríze v krajine naďalej verili v demokraciu. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA. "Nepochybujte o sile tejto krajiny. Už sme prekonali aj úplne iné prekážky," uviedol tento kľúčový člen koaličnej strany Zelených, vo vyhlásení, ktoré zverejnilo jeho ministerstvo na platforme X. "Nepochybujte o demokracii," dodal.

Nemecký kancelár Olaf Scholz predtým odvolal z funkcie ministra financií Christiana Lindnera, ktorý je zároveň predsedom FDP. Zdôvodnil to tým, že viackrát sklamal jeho dôveru a namiesto hľadania kompromisov v záujme občanov sa v snahe zaistiť prežitie svojej strany "zameriaval na vlastnú klientelu". To podľa neho znemožňovalo ďalšiu spoluprácu.

Scholz v prejave tiež uviedol, že sa s vicekancelárom a ministrom hospodárstva Robertom Habeckom za Zelených zhodol, že Nemecko potrebuje mať rýchlo jasno o ďalšom politickom kurze. Dôvodom je podľa neho aj rad výziev, ktorým krajina čelí, vrátane ruskej vojny proti Ukrajine či novozvolenia Donalda Trumpa americkým prezidentom.

Zmena orientácie hospodárskej politiky Scholzovej vlády

K odvolaniu Lindnera došlo v čase nezhôd v tzv. semaforovej trojkoalícii zloženej zo Scholzových sociálnych demokratov (SPD), podnikateľsky orientovaných liberálov a Zelených, ktorá je hlboko rozdelená v otázke ekonomického smerovania krajiny. Tieto rozdiely vyšli najavo po tom, čo bol minulý týždeň zverejnený Lindnerov 18-stranový programový dokument, ktorý podľa neho nebol určený na zverejnenie. Dokument požaduje zásadnú "zmenu orientácie" hospodárskej politiky Scholzovej vlády.

Lindner vo vyhlásení obvinil Scholza, že koniec vládnej koalície bol "vykalkulovaný" a kancelár ho mal pripravený už pred večerným rokovaním. Svedčí o tom podľa neho aj "presne pripravené vyhlásenie", ktoré predniesol Scholz pred novinármi krátko po konci rokovania. Lindner povedal, že sociálni demokrati a Zelení ani neuvažovali o návrhoch, ktoré na rokovanie priniesol. Scholz mu údajne namiesto toho kládol ultimáta vrátane toho, aby bola prerušená platnosť takzvanej dlhovej brzdy. Lindner je dlhodobo známy ako tvrdý zástanca tohto ústavného opatrenia, ktoré bráni príliš rýchlemu zadlžovaniu krajiny. O návrhu "usporiadane" dospieť k predčasným voľbám Scholz podľa Lindnera nechcel ani počuť.

USA a Nemecko boli doteraz dvoma najväčšími podporovateľmi Ukrajiny

Ministri za stranu Zelených, vicekancelár a minister hospodárstva Habeck a ministerka zahraničia Annalena Baerbocková, na tlačovej konferencii uviedli, že členovia ich strany zostanú v úradoch do predčasných volieb. Habeck sľúbil, že napriek situácii Nemecko bude plniť svoje medzinárodné záväzky. Podľa neho ale nebol koniec koaličnej vlády neodvratný. Baerbocková zdôraznila, že aj kvôli zvoleniu Trumpa americkým prezidentom je potrebné ďalej podporovať Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej invázii. USA a Nemecko boli doteraz dvoma najväčšími podporovateľmi Ukrajiny v obrane proti ruskej agresii.

Podľa predsedu opozičnej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) a bavorského premiéra Markusa Södera by sa predčasné voľby mali konať skôr ako v marci. "Nesmieme strácať čas," uviedol na sieti X a Scholze vyzval, aby požiadal Spolkový snem o vyslovenie dôvery okamžite, nie až v januári.

15. januára bude Spolkový snem hlasovať o vyslovení dôvery vláde

Dürr v tejto súvislosti povedal, že v koaličnej vláde nebolo možné presadiť zmeny v ekonomike. Scholzove návrhy podľa neho ani zďaleka nestačili na to, aby Nemecko ekonomicky posunuli vpred. Teraz je na voličoch, aby rozhodli o smerovaní krajiny. Dürr uviedol, že FDP sa bude v parlamente do konca volebného obdobia chovať naďalej konštruktívne.

Scholz tiež informoval, že 15. januára bude Spolkový snem (Bundestag) hlasovať o vyslovení dôvery svojej vláde. Keďže sa očakáva sa, Scholz ho prehrá, následne môže požiadať spolkového prezidenta o rozpustenie Bundestagu, čím sa uvoľní cesta k predčasným voľbám. Tie by sa mohli uskutočniť najneskôr koncom marca 2025.

Viac o téme: VládaNemeckoSlobodná demokratická strana
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu