Sobota4. máj 2024, meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia

Od dnešného dňa žije ľudstvo na ekologický dlh: Vyčerpali sme obnoviteľné zdroje, ktoré dokáže Zem doplniť za rok

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRUSEL - Celosvetový deň ekologického dlhu (Earth Overshoot Day), symbolický dátum, keď ľudstvo vyčerpalo prírodné zdroje, ktoré Zem dokáže za rok doplniť, bol v roku 2023 určený na 2. augusta. Na túto skutočnosť upozornila belgická pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

V praxi to znamená, že ľudstvo v súčasnosti využíva o 75 percent viac zdrojov, ako dokážu obnoviť ekosystémy Zeme. Slovensko podľa stránky www.overshootday.org svoj začalo žiť na ekologický dlh už 3. mája, Česká republika ešte skôr, a to 12. apríla. Tento míľnik v roku 2023 najrýchlejšie dosiahli Katar (10. februára) a Luxembursko (14. februára), najšetrnejšími k planéte sú Indonézia (3. decembra), Ekvádor (6. decembra) a Jamajka (20. decembra).

Prekračujeme limity

Belgická pobočka WWF v tejto súvislosti upozornila, že ak budú ľudia pokračovať v globálnej spotrebe týmto tempom, na pokrytie dopytu po prírodných zdrojoch budú potrebovať 1,7 Zeme. "Ak by bola zem jabloň, nezjedli sme len jablká, ale v podstate sme vyrúbali celý strom. Prekračujeme limity našej planéty, čo nie je udržateľné," uviedol Koen Stuyck, odborník na klímu a uhlíkovú stopu z WWF Belgicko, ktorého citoval internetový denník The Brussels Times.

Stanovenie dňa, od ktorého začne ľudstvo žiť na ekologický dlh, sa v posledných rokoch ustálilo - už niekoľko rokov to býva na prelome júla a augusta, s výnimkou roku 2019, keď pripadol na polovicu augusta. Podľa Stuycka sa zatiaľ nedá povedať, či je to spôsobené spomalením svetovej ekonomiky alebo vedomým úsilím o dekarbonizáciu a znižovanie skleníkových emisií. Tento deň však napriek tomu prichádza o viac ako 1,5 mesiaca skôr ako na prelome 20 a 21. storočia.

Slovensko žije na ekologický dlh už od mája

"Je alarmujúce, že ľudstvo už približne v polovici roka spotrebuje viac prírodných zdrojov, ako dokáže planéta obnoviť za celých 12 mesiacov. Údaje z minulého roka ukazujú, že pre náš životný štýl a nároky by sme potrebovali až 1,75 planéty. Mnohé krajiny sú v červených číslach ešte pred celosvetovým dátumom. Týka sa to, žiaľ, aj Slovenska," uviedla riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann. Upozornila, že iba riešenia založené na šetrnom využívaní prírodných zdrojov a obnove prírodných prostredí môžu pomôcť uchovať zdravie planéty.

Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme každoročne pripadá na iný dátum. Výpočet termínu realizuje medzinárodná výskumná organizácia Global Footprint Network. "Pretrvávajúce prekračovanie limitov vedie k čoraz výraznejším príznakom vrátane nezvyčajných vĺn horúčav, lesných požiarov, sucha a záplav s rizikom ohrozenia produkcie potravín," upozornil jej riaditeľ Steven Tebbe. Pripomenul, že k dispozícii sú riešenia na zlepšenie situácie. Ide o využívanie energií, stravovanie, spôsob budovania a manažovania miest, pomoc prírode či zamyslenie sa nad rastúcou populačnou krivkou.
      

Viac o téme: PlanétaPrírodné zdrojeEkologický dlh
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu