Utorok, 31. január 2023. Meniny má Emil, zajtra Tatiana, Táňa.

Na svoj vlastný teroristický režim: Takto zarábal Taliban milióny na majstrovstvách sveta v Katare

Talibanskí bojovníci oslavujú rok od dobytia Kábulu.Galéria fotiek (4)
Talibanskí bojovníci oslavujú rok od dobytia Kábulu.
Zdroj: SITA/AP Photo/Ebrahim Noroozi

DAUHA - Kontroverzné majstrovstvá sveta v Katare nie sú len o futbale, ale aj o množstve peňazí. Má v tom prsty aj Taliban, ktorý si stihol zarobiť už milióny.


Z výstavby štadióna pre aktuálne majstrovstvá sveta v Katare mal Taliban veľký zisk. Členovia teroristickej skupiny poskytli ťažké stavebné stroje, ktoré firmy draho kúpili alebo prenajali. Išlo o lukratívny biznis - firmy vraj dokopy zaplatili niekoľko miliónov.

archívne video

"Niektorí členovia Talibanu vlastnili v Dauhe šesť až desať ťažkých strojov a zarábali až 10 000 libier za stroj mesačne," citovali britské noviny The Telegraph svoj zdroj. Peniaze za stroje zrejme pochádzali z platieb dohodnutých s OSN a USA.

Na svoj vlastný teroristický
Galéria fotiek (4)
Zdroj: profimedia.sk

Predtým, ako USA v auguste 2021 stiahli svoje jednotky z Afganistanu a Taliban mohol prevziať moc, žila veľká časť vedenia tejto radikálnej nábožensko-politickej skupiny v katarskom hlavnom meste Dauha, kde prebiehali mierové rozhovory s USA a OSN. Na uľahčenie rozhovorov so Západom umožnili katarské úrady – so súhlasom USA a OSN – afganským politickým predstaviteľom žiť v luxuse.

V Dauhe to bolo verejné tajomstvo

Predstavitelia Talibanu okrem drahých SUV, pravidelných donášok jedla a ubytovania označovaného ako „malé zámky“ dostávali mesačný plat počas trvania rozhovorov. Tieto peniaze zrejme investovali do stavebných strojov, ako uvádzajú viaceré zdroje.

„Na afganskom veľvyslanectve v Dauhe bolo verejným tajomstvom, že zástupcovia boli dobre platení a tieto platy investovali do stavebnej techniky na majstrovstvá sveta,“ povedal pre Telegraph bývalý vysoký afganský diplomat v Dauhe.

Vo vyhlásení Talibanu však tieto tvrdenia odmietajú. "Žiadny predstaviteľ Islamského emirátu neinvestoval žiadne lukratívne príspevky do ťažkých strojov a/alebo nepredával takéto stroje katarským spoločnostiam," citujú noviny.

Na svoj vlastný teroristický
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/AP Photo

Verejné bičovanie a kameňovanie

Samotní dvaja predstavitelia Talibanu však nezávisle od seba zverejnili podrobnosti o účasti svojej organizácie na majstrovstvách sveta po tom, čo vyjadrili frustráciu nad správaním lídrov v Afganistane. Zatiaľ čo zástupcovia v Dauhe si užívajú život v luxuse, doma uplatňujú konzervatívnu politiku. To sa krajanom nehodí a vyvoláva nevôľu.

Na svoj vlastný teroristický
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/AP Photo/

Len minulý týždeň Taliban oznámil návrat k brutálnym trestom šaría v Afganistane, vrátane kameňovania a bičovania. Dievčatá už nemôžu navštevovať stredné školy. A ženám je zakázané pracovať alebo používať verejné priestranstvá, ako sú parky, zábavné parky a telocvične.

Keď sa Taliban v auguste minulého roka opäť chopil moci, pôvodne oznámil, že chce byť menej tvrdý ako počas svojej prvej vlády v rokoch 1996 až 2001.

Na svoj vlastný teroristický režim: Takto zarábal Taliban milióny na majstrovstvách sveta v Katare

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články