Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

Záhadný svet Putinových superfanúšikov: Pozor na takéto profily na Facebooku!

Vladimír Putin Zobraziť galériu (6)
Vladimír Putin (Zdroj: SITA)

MOSKVA - Mnoho krajín už odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajine. Facebookové skupiny by ale radi zmenili názor, akým je vo svete vnímaný ruský prezident Vladimír Putin. Milióny ľudí si prezerajú príspevky, ktoré ho vykresľujú ako usmievavého, láskavého a mierumilovného človeka. Redaktori BBC sledovali činnosť tzv. "Putinových superfanúšikov" a zisťovali, odkiaľ pochádzajú.

Veľké proputinovské facebookové skupiny analyzovala BBC v spolupráci s výskumníkmi z londýnskeho Institute for Strategic Dialogue (ISD). Podarilo sa im identifikovať desať verejných proputinovských skupín, jedna z nich sa napríklad nazývala "Vladimir Putin - vodca slobodného sveta". Dohromady majú tieto skupiny asi 650 000 členov a obsahujú obrázky a príspevky, ktoré oslavujú Putina. 

Obsah je pritom v niekoľkých jazykoch, vrátane angličtiny, ruštiny, perzštiny, arabčiny a khmerčiny. Skupiny sa tešia veľkej obľube a pravidelne sa na nich objavujú nové príspevky. V uplynulom mesiaci výskumníci napočítali 16 500 príspevkov, na ktoré reagovalo viac ako 3,6 milióna používateľov. Všeobecne sa dá povedať, že spomínané skupiny Putina vykresľujú ako hrdinu, ktorý sa postavil Západu. Na snímkach sa ruský vodca často "sebavedome prechádza, drží šteňatá, túžobne hľadí do kamery, salutuje vojakom a jazdí na množstve divokých zvierat, vrátane medveďov a levov," píše BBC. 

Vladimir Putin
Zobraziť galériu (6)
Vladimir Putin  (Zdroj: SITA/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Astroturfing

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu (24. február) pribudlo v týchto analyzovaných proputinovských skupinách viac ako 100 000 nových členov. Pri skúmaní tých najaktívnejších vyšlo najavo, že mnoho fanúšikov, ktorí sú uvedení ako správcovia skupín, má pod rovnakým menom aj druhý účet. Objavilo sa ich viac ako 100. Tieto účty sa obvykle navzájom sledujú a niekedy si posielajú priateľské správy alebo emotikony so srdiečkami. Spomínaní užívatelia proputinovské účty spravujú spolu s profilmi, ktoré sa prezentujú ako oficiálne účty ruských bezpečnostných služieb alebo ruských úradov, ale sú zjavne falošné.

Záhadný svet Putinových superfanúšikov:
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Prevádzkovanie duplicitných účtov môže byť porušením pravidiel Facebooku, uvádza ISD. Vedúci výskumník Mousatafa Ayad vysvetlil, že v tomto prípade ide o tzv. "astroturfing", teda internetovú operáciu, do ktorej je zapojených viac profilov a ktorej cieľom je vytvoriť dojem širšej občianskej podpory. Kampaň "vytvára zdanie širokej podpory pre Putina a Kremeľ v tieni invázie a spolieha sa na neautentické svedectvá, aby dosiahla svoj cieľ", uvádza sa v správe ISD.

Záhadný svet Putinových superfanúšikov:
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Pri starostlivejšom skúmaní možno u niektorých správcov vypozorovať neobvyklé správanie. Jedna z nich, ktorá sa prezentuje ako "Marine", tvrdí, že sa nachádza v Sýrii a používa tri rôzne účty, aby ich prostredníctvom zvyšovala podporu pre Putina. Všetky tri účty zdieľajú príspevky v arabčine v rovnakú hodinu každý jeden deň. Ďalšia správkyňa, "Victoria" z Kambodže, zdieľa obsah v skupine, kde sa jej členovia dorozumievajú khmersky. Od 4. februára jej príspevky vyvolali viac ako 34 000 reakcií a boli zdieľané viac ako 4000-krát. Marine a Victoria spoločne spravujú khmerskojazyčnú stránku na facebooku, čo je názorným príkladom toho, ako spolu niektoré proputinovské účty spolupracujú.

O vojne sa nechcú vyjadrovať

Príspevky podporujúce Putina sú veľakrát zdieľané v rôznych skupinách, napríklad jeden facebookový účet, ktorého majiteľ sa mal nachádzať v Bulharsku, zdieľal 12-krát rovnakú fotografiu Putina rádovo niekoľko minút. Redaktori BBC sa pokúsili s niektorými správcami skupín spojiť, ale väčšinou nemali veľa šťastia. "Raj" z Kene, ktorý je členom niekoľkých proputinovských skupín a má na konci svojho facebookového mena "Putin", redaktorom zdvihol telefón. V krátkom rozhovore nazval Putina "skvelým lídrom", ale povedal, že o vojne hovoriť nechce. Na ďalšie e-mailové otázky, v ktorých sa ho redaktori pýtali na jeho záujem o Rusko, neodpovedal. "Hasmik", ktorá je z Arménska a tvrdí, že je novinárka, teraz pomáha spravovať šesť proputinovských skupín. Na otázku, ako sa k tomu dostala, odpovedala, že cez ľudí, ktorí to robili skôr ako ona. Hovorí, že peniaze za spravovanie skupín nedostáva.

Satelitné snímky ukazujú reálne hrôzy z obliehaného mesta Mariupoľ, uviazlo tam vyše 160-tisíc ľudí (Zdroj: profimedia.sk)

Je ťažké zistiť, čo ľudí za správu spomínaných facebookových účtov motivuje. Nie je tu žiadne zjavné spojenie s ruskou vládou a na rozdiel od iných známych ruských dezinformačných kampaní nie je sieť nijako rafinovaná. Ľudia, ktorí sa na nej podieľajú, neskrývajú svoje zámery. Nedá sa však vylúčiť, že sieť má nejaké väzby na ruské úrady alebo proputinovské subjekty v Rusku. Veľa ľudí vo svete zároveň podporuje Putinov protizápadný postoj.

Falošné profily Putina

BBC kontaktovala spoločnosť Facebook, ktorá uviedla, že má zásady proti falošným účtom a že na základe informácií zo správy a vlastného vyšetrovania tieto profily pozastavila. "Pokračujeme v dôrazných opatreniach, aby sme zabránili šíreniu dezinformácií súvisiacich s krízou na Ukrajine," povedal hovorca materskej spoločnosti Meta. V priebehu analyzovania proputinovských stránok redaktori BBC narazili na ďalšie falošné profily vydávajúce sa za samotného Putina. Ruský prezident je jedným z mála svetových lídrov, ktorí nepoužívajú sociálne siete a na Facebooku nemá žiadny oficiálny účet. Údajne nevlastní ani smartfón. Podľa svojho hovorcu Putin sociálne siete jednoducho nepotrebuje, pretože by mu "nedali nič, čo by už nemal".

Ruský prezident Vladimir Putin predniesol svoj prejav v dielni na montáž rakiet počas návštevy kozmodrómu Vostočnyj pri meste Tsiolkovsky
Zobraziť galériu (6)
Ruský prezident Vladimir Putin predniesol svoj prejav v dielni na montáž rakiet počas návštevy kozmodrómu Vostočnyj pri meste Tsiolkovsky  (Zdroj: SITA/Evgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Jedna zo stránok, ktorá sa vydávala za Putinov profil, mala skoro tri milióny sledujúcich. Keďže išlo o falošný profil, bola zablokovaná koncom februára. Značnú časť svojich sledujúcich, teda vyše 700 000, táto stránka získala počas pandémie, kedy šírila chválu o ruskej vakcíne proti covidu-19. Nedávno sa na stránke objavili správy, ktoré šírili názory Kremľa na vojnu na Ukrajine a zdalo sa, že mnohí z komentujúcich verili, že príspevky sú skutočnými slovami ruského prezidenta.

Krátko po začatí invázie sa na stránke objavil príspevok, ktorý uvádzal, že cieľom "operácie" je udržovanie mieru zamerané iba na demilitarizáciu susednej krajiny. Táto správa bola zdieľaná a lajkovaná viac ako 200 000-krát. Stránka mala tiež vo zvyku označovať vo svojich príspevkoch o Putinovi ďalších užívateľov, vrátane tých, u ktorých výskumníci zistili, že majú duplicitné účty. Inými slovami, komunikovala s Putinovými superfanúšikmi.

Záhadný svet Putinových superfanúšikov:
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky)

Kto za spomínaným účtom stojí, sa BBC vypátrať nepodarilo. Jeho správcovia sú ale podľa informácií v oddiele transparentnosti stránky v Rusku a v Lotyšsku. Podľa Niky Aleksejevovej, výskumnej pracovníčky Digital Forensic Research Lab (DFRLab), ktorá patrí k  Atlantic Council, sú fanúšikovské stránky živnou pôdou na posilňovanie podpory pre Kremeľ v zahraničí. "Ak ich hlavné sociálne siete nezrušia, môžu v cudzích štátoch pomôcť budovať verejnú podporu pre takzvanú ruskú 'vojenskú operáciu' na Ukrajine," ozrejmila.

Viac o téme: PropagandaFacebook RuskoUkrajinaDezinformácieVojna na Ukrajine
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu