Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Záchranári v Kanade sa pokúšajú vyslobodiť 39 uviaznutých baníkov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
28.09.2021 12:04

SUDBURY - Záchranári sa pokúšajú v kanadskej provincii Ontário vyslobodiť z banskej šachty 39 baníkov, ktorí tam uviazli pred viac ako 24 hodinami po tom, ako bol v dôsledku nehody zablokovaný prístup k hlavnému východu. Informovali o tom v pondelok agentúry AFP a AP.


Ako uvádza agentúra AP, baníci sa nachádzajú v hĺbke až 1200 metrov. Zablokovanie šachty spôsobilo odtrhnutie lyžice banského rýpadla, v dôsledku ktorého došlo aj k znefunkčneniu systému zabezpečujúceho prepravu baníkov do a zo šachty. K baníkom sa však neskôr dostali "záchranári a začali ich prepravovať na povrch pomocou špeciálneho rebríka," oznámila firma Vale.

Pri incidente, ku ktorému došlo v nedeľu poobede miestneho času, podľa úradov nedošlo k žiadnym zraneniam. Podľa brazílskej ťažobnej spoločnosti Vale, ktorá vlastní baňu Totten v meste Sudbury, majú baníci zabezpečený prístup k jedlu a vode. 

Ako uvádza agentúra AFP, od nedele sú všetky práce v bani pozastavené. Spoločnosť tvrdí, že pred obnovením ťažby najprv vykoná v bani kontrolu. Baňu Totten zatvorili v roku 1972, no spoločnosť Vale ju po rekonštrukcii znovu otvorila v roku 2014. Za prvých šesť mesiacov  roka 2021 sa v nej vyťažilo približne 3600 ton niklu, pripomína AFP.
 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Twitter OHS Canada

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články