Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

KORONAVÍRUS Vyšetrovanie WHO v Číne bude pokračovať: Posledné výskumy nepriniesli výsledok

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
27.09.2021 12:30

NEW YORK - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa rozhodla spustiť nové vyšetrovanie pôvodu pandémie nového druhu koronavírusu. Na takýto krok sa odhodlala polroka po tom, ako jej predošlé vyšetrovanie dospelo k nie veľmi jasným záverom. S odvolaním sa na nedeľné oznámenie WHO o tom v pondelok informovala tlačová agentúra DPA.


WHO za týmto účelom zostavuje tím zložený z približne dvadsiatky vedcov, ktorí budú hľadať nové dôkazy o pôvode koronavírusu v Číne i na iných miestach, informoval denník The Wall Street Journal. Tím preverí, či bol vírus vyvinutý v laboratóriu, čo je teória, ktorú Čínu pobúrene odmieta, píše DPA.

Kľúčové otázky ostali neozdpovedané 

Experti z WHO začali v decembri 2020 navštevovať stredočínske mesto Wu-chan, kde boli o rok skôr zaznamenané prvé známe prípady nákazy novým koronavírusom. Vo svojej správe z marca 2021 však uviedli, že od čínskych vedcov nezískali dostatok potrebných informácií, aby vedeli zodpovedať kľúčové otázky týkajúce sa pôvodu pandémie.

K podobnému výsledku dospeli aj americké tajné služby, ktoré pôvod pandémie taktiež skúmali. Vo svojej správe z augusta uviedli, že čo sa týka pôvodu ochorenia COVID-19, neboli schopné dospieť k jednoznačným záverom.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/DW News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články