Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Európska únia bude pokutovať Poľsko, ak nevyhovie rozsudkom Súdneho dvora, tvrdí Jourová

Věra Jourová
Věra Jourová
Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco, Pool
20.07.2021 17:33

BRUSEL - Európska komisia (EK) v utorok varovala Poľsko, že bude požadovať finančné pokuty proti Varšave, ak zodpovedné poľské úrady odmietnu vyhovieť rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ o súdnych reformách, ktoré prebiehajú v krajine.


Na túto skutočnosť vo svojom vystúpení pred novinármi v Bruseli upozornila podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová počas prezentácie výročnej správy eurokomisie o stave právneho štátu v členských krajinách EÚ. "Poľsko nás musí informovať o opatreniach, ktoré v tomto smere plánuje do 16. augusta, tak ako to požaduje súd. Ak tak neurobí, Európska komisia požiada Súdny dvor EÚ o uloženie pokuty Poľsku," uviedla Jourová.

Varšava a Brusel sa posledné roky sporia o reformy presadené poľskou vládou. Poľský zákon o reforme justície, ktorý vstúpil do platnosti vo februári 2020, bráni sudcom postúpiť právne otázky Súdnemu dvoru EÚ. Vytvorená "disciplinárna komora" na najvyššom súde má podľa EK a Súdneho dvora EÚ za cieľ dohliadať na poľských sudcov a právomoc zrušiť im imunitu, znížiť ich platy a vystaviť ich trestnému konaniu.

Súdny dvor EÚ minulý týždeň nariadil Poľsku, aby zastavilo všetky činnosti nového disciplinárneho senátu, a upozornil tiež, že veľká časť súdnych reforiem v tejto krajine nie je v súlade s európskym právom. Podľa EK poľské reformy v oblasti súdnictva podkopávajú zásady právneho štátu. Poľský ústavný súd sa minulý týždeň v stredu postavil proti Bruselu prijatím vlastného rozhodnutia, podľa ktorého akékoľvek predbežné opatrenia súdu EÚ proti poľským súdnym reformám nie sú v súlade s poľskou ústavou.

Výročná správa kritizuje Maďarsko a Poľsko najmä v oblasti justície a médií

Európska komisia (EK) v utorkovej správe o stave právneho štátu v krajinách EÚ kriticky upozornila na stav nezávislosti súdnictva, ohrozovanie slobody médií a snahy o obmedzenie protikorupčnej politiky v Maďarsku a Poľsku. Varovania z Bruselu nasledujú po opakovanej kritike voči konzervatívnym pravicovým vládam v Maďarsku a Poľsku, voči ktorým exekutíva EÚ už začala viacero právnych konaní z dôvodu porušovaniu zásad a hodnôt eurobloku.

Posledné obvinenia vychádzajú z druhej výročnej správy EK, ktorá sa zaoberá slobodou tlače, justičnými systémami a systémom bŕzd a váh v 27-člennej Únii. Tlačová agentúra AFP upozornila, že kritika Bruselu prichádza v čase, keď eurokomisia pozorne zvažuje, či schváli niekoľkomiliardové národné plány obnovy a odolnosti Maďarska a Poľska, ktoré majú obom krajinám pomôcť oživiť hospodárstvo po koronakríze.

Tlak na "zmrazenie" národných plánov obnovy prichádza najmä zo strany Európskeho parlamentu, ktorý požaduje dôsledné aplikovanie mechanizmu podmienenosti čerpania európskych peňazí dodržiavaním zásad právneho štátu. Maďarsko a Poľsko ako jediné členské krajiny EÚ požiadali Súdny dvor EÚ, aby preskúmal zákonnosť tohto mechanizmu. Komisia vo svojej výročnej vyjadrila "vážne obavy" ohľadom nezávislosti súdnictva v Poľsku aj v Maďarsku a odsúdila Budapešť za to, že neurobila dosť pre riešenie rizík "klientelizmu, zvýhodňovania a rodinkárstva" na najvyšších úrovniach vlády.

Komisia sa netají ani obavami zo zmenšujúceho sa priestoru pre nezávislé médiá, čo je obzvlášť citlivá téma po tom, ako maďarské úrady odmietli správy, že vláda nezákonne špehovala novinárov za použitia spywaru Pegasus. Európska komisia minulý týždeň otvorila nové právne konania voči obom krajinám v reakcii na opatrenia, ktoré sa považujú za diskrimináciu občanov z LGBTIQ komunity.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články