Streda8. máj 2024, meniny má Ingrida, zajtra Roland

KORONAVÍRUS WHO posiela do sveta varovanie: Situácia sa globálne zhoršuje

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

ŽENEVA - Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok upozornil, že aj keď sa v Európe situácia týkajúca sa koronavírusovej pandémie zlepšuje, globálne sa zhoršuje. Zároveň vyzval krajiny, aby pokračovali v úsilí o zabránenie šírenia nákazy, informovali agentúry AFP a Reuters.

V nedeľu bolo na celom svete hlásených viac ako 136.000 prípadov, čo je "doposiaľ najviac (nových prípadov) za jeden deň", povedal Tedros na strímovanom brífingu pre novinárov. "Po viac ako šiestich mesiacoch pandémie nie je čas na to, aby ktorákoľvek krajina zložila nohu z plynu," dodal. WHO varovala, že Stredná Amerika ešte nedosiahla vrchol pandémie. Riaditeľ WHO pre mimoriadne situácie Michael Ryan v tejto súvislosti vyzval na medzinárodnú podporu tohto regiónu.

Jednou z najviac postihnutých krajín na svete je Brazília. Táto juhoamerická krajina má druhý najvyšší počet nakazených na svete po Spojených štátoch, pričom v počte obetí predstihla minulý týždeň Taliansko. Hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová uviedla, že v Latinskej Amerike je nevyhnutný "komplexný prístup".

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Počet osôb nakazených novým koronavírusom na celom svete presiahol sedem miliónov a ochoreniu COVID-19 doposiaľ podľahlo viac ako 402.000 ľudí. Podľa Van Kerkhoveovej to ani "zďaleka neznamená koniec".

Mnoho odborníkov na celom svete varuje, že koronavírus sa šíri častejšie od ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky ochorenia COVID-19, čo pravdepodobne vysvetľuje, prečo je také zložité zastaviť šírenie pandémie. Van Kerkhoveová sa však domnieva, že k takémuto prenosu nákazy dochádza len "veľmi zriedkavo".

Obmedzenia pohybu odvrátili 3 milióny úmrtí

Prísne obmedzenia pohybu (lockdown) zabránili približne 3,1 milióna úmrtiam v 11 európskych krajinách, uviedla v pondelok nová modelová štúdia. Väčšina štátov však takéto prísne opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu nezaviedla, pripomenula tlačová agentúra AFP. Výskum poprednej univerzity Imperial College London, ktorej vedci radia britskej vláde v pandémii koronavírusu, zistil, že nariadené obmedzenia, ako napríklad zdržiavať sa doma, pomohli dostať pandémiu pod kontrolu.

Univerzita použila údaje Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) o úmrtiach v 11 krajinách v období do 4. mája - porovnala počet zaznamenaných úmrtí v krajinách s počtom úmrtí, ktoré predpovedal jej model, ak by sa žiadne obmedzenia nezaviedli. Vedci odhadli, že stratégie týchto štátov odvrátili približne 3,1 milióna úmrtí. Uvedenými 11 krajinami boli: Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Británia, Španielsko, Belgicko, Rakúsko, Dánsko, Nórsko, Švédsko a Švajčiarsko.

KORONAVÍRUS WHO posiela do
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP/Alvaro Barrientos)

Výskumníci tiež vypočítali, že obmedzujúce zásahy spôsobili, že reprodukčné číslo - teda koľko ľudí nakazí koronavírusom jeden infikovaný - kleslo v priemere o 82 percent, pod 1,0. "Naše výsledky ukazujú, že veľké nefarmaceutické zásahy a predovšetkým lockdown (prísne obmedzenie pohybu ľudí) majú obrovský vplyv na zmenšenie prenosu koronavírusu," napísali autori v štúdii, zverejnenej vydavateľstvom Nature Research. "Prenos koronavírusu SARS-CoV-2 sa dá naďalej udržiavať pod kontrolou, ak budú úrady pokračovať v týchto zásahoch," dodali vedci v štúdii.

Vedci odhadli, že v spomínanom období sa koronavírusom nakazilo celkovo od 12 do 15 miliónov obyvateľov 11 krajín - čiže 3,2 až 4 percentá. Medzi krajinami to výrazne kolísalo - v Nemecku sa koronavírusom infikovalo iba 710.000 ľudí, čiže 0,85 percenta obyvateľstva. Pre porovnanie, v Belgicku mali najvyššiu mieru nákazy, osem percent, a v Španielsku sa infikovalo približne 5,5 percenta populácie, teda 2,6 milióna obyvateľov.

Autori upozornili, že opatrenia ako obmedzenie verejných podujatí a zatvorenie škôl sa zavádzali v rýchlom slede za sebou, preto je ťažké určiť účinok každého opatrenia zvlášť. Avšak zistili, že opatrenia v rámci lockdownu ako celku mali citeľný a "zásadný" účinok - prenos koronavírusu sa znížil odhadom o 81 percent. Autori pripustili jeden nedostatok svojho modelu: predpokladal totiž, že každé opatrenie má vo všetkých krajinách rovnaký účinok. Avšak v realite "bola zaznamenaná rôznorodosť v tom, aký efektívny bol lockdown v rôznych krajinách".

Viac o téme: SituáciaHrozbaZhoršenieWHOKoronavírus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu