Sobota27. apríl 2024, meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila

KORONAVÍRUS Počet úmrtí na chorobu v Spojených štátoch prekročil hranicu 30-tisíc

V Spojených štátoch potvrdili už vyše 300-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom Zobraziť galériu (3)
V Spojených štátoch potvrdili už vyše 300-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom (Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Franklin II)

WASHINGTON - Celkový počet úmrtí na nový koronavírus v USA prekročil v stredu 30.000. Takýto počet bol dosiahnutý po tom, čo v predchádzajúci deň zaznamenali v krajine rekordný denný nárast úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Údaj je výsledkom výpočtu tlačovej agentúry Reuters.

Spojené štáty zaznamenali v utorok rekordných 2364 úmrtí, čo je oveľa viac než predchádzajúce maximum 2069 mŕtvych z 10. apríla, píše Reuters. Počet úmrtí v USA bol v stredu 30.039. Prípady nákazy novým koronavírusom v USA prekročili počet 615.000 a na celom svete dva milióny. Napriek skoku v počte mŕtvych sú v niektorých častiach USA neisté náznaky, že pandémia začína ustupovať.

Guvernéri približne 20 štátov s malým počtom prípadov nákazy sú presvedčení, že 1. mája, čo je termín stanovený prezidentom Donaldom Trumpom, už zrejme budú môcť začať proces znovuotvárania ekonomiky. V stredu to vyhlásil popredný predstaviteľ zdravotníctva USA. Z 50 štátov USA 17 hlásilo v utorok menej než 100 nových prípadov nákazy.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Guvernéri vážnejšie zasiahnutých štátov - New Yorku, Kalifornie, Louisiany, New Jersey, Massachusetts a Michiganu - uviedli, že potrebné je rozsiahlejšie testovanie, až potom sa môže začať ukončovať "koronavírusová karanténa" Ameriky. V rámci nej sú milióny ľudí bez práce, zatvorené sú reštaurácie, firmy a školy.

Štát New York a niektoré ďalšie oblasti naďalej hlásia prudký pokles v počte hospitalizovaných ľudí i pacientov napojených na pľúcne ventilátory, hoci zdravotníci v prvej línii boja s pandémiou a všetky zdroje sú pod mimoriadnym tlakom. Predstavitelia tiež upozorňujú, že údaje o úmrtiach na koronavírus sú pravdepodobne podhodnotené, lebo ľudia zomierajú aj doma alebo v domovoch sociálnych služieb, kde sa testy na vírus vôbec nerobili.

New York bude vyžadovať rúška na tvári na rušných verejných miestach

Obyvatelia amerického štátu New York budú musieť nosiť ochranné rúška alebo tvárové masky na rušných uliciach, v metre, autobusoch či v akejkoľvek situácii, kde ľudia nebudú môcť zachovávať odstup 1,8 metra. Ohlásené nariadenie guvernéra štátu Andrewa Cuoma nasleduje po rovnakých odporúčaniach amerického Centra pre kontrolu a prevencii chorôb (CDC), ktoré chce takto zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Nariadenie vstúpi do platnosti v piatok 17. apríla, vyhlásil guvernér Cuomo. Podľa tlačovej agentúry AP ešte dodal, že namiesto rúška postačí aj šatka. "Zastavenie šírenia (koronavírusu) je nadovšetko. Ako to, že ľudia nenosia rúško, keď sa blížia k inému človeku? Na základe akej teórie ho nemajú na tvári?" položil Cuomo otázku na svojom každodennom brífingu. Guvernér uviedol, že najprv nebudú dávať žiadne pokuty za neplnenie nariadenia, ale vyzval obchodníkov, aby tvárové masky propagovali medzi zákazníkmi.

Andrew Cuomo
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Seth Wenig, File)

Hoci počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom sa v štáte New York ustaľuje, tamojší predstavitelia sa snažia výrazne pribrzdiť prenos vírusu. V utorok tam zaznamenali 752 úmrtí a celkovo ich je za mesiac vyše 11.000. Tieto údaje nezahŕňajú približne 4000 ďalších úmrtí v meste New York, ktoré podľa predstaviteľov mesta zrejme spôsobil nový koronavírus, ale neboli potvrdené laboratórnym testom.

Oznámenie Cuoma nasledovalo niekoľko hodín po tom, čo starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obchody, aby nútili zákazníkov nosiť tvárové masky a chránili tak zdravie zamestnancov obchodov. De Blasio už aj predtým odporúčal obyvateľom mesta rúška na verejnosti. Nový koronavírus vyvoláva u väčšiny ľudí slabé alebo mierne príznaky. U niektorých ľudí, prevažne starších a chronicky chorých, môže spôsobiť vážne ochorenie alebo smrť.

Bill de Blasio
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA)

Predstavitelia mesta New York tiež informovali, že vytvoria núdzové zásoby potravín a podniknú aj ďalšie kroky na zaistenie jedla obyvateľom. V meste už má niekedy problém zohnať jedlo 1,2 milióna obyvateľov - vrátane jedného z piatich detí. Počet ľudí v takejto núdzi podľa očakávania narastie, pretože okolo pol milióna Newyorčanov už prišlo alebo v najbližšej budúcnosti príde o prácu.

"Zaistíme, aby každý dostal stravu, ktorú potrebuje," povedal de Blasio, keď predstavoval plán pomoci vo výške 170 miliónov dolárov. Mesto už dodáva zdarma do škôl 250.000 jedál denne a poskytuje aj 25.000 porcií denne spoluobčanom-seniorom. Predstavitelia očakávajú, že mesto poskytne zdarma v apríli desať miliónov jedál a v máji tento počet narastie až na 15 miliónov.

Medzitým sa mesto skontaktovalo s približne 11.000 taxikármi a profesionálnymi vodičmi, ktorí prišli o živobytie, pretože ľudia sa zdržujú doma. Mesto si ich najalo na donášku jedál tým, ktorí nemôžu opustiť svoj domov, uviedol starosta. Predstavitelia mesta informovali, že mestské zásoby potravín sú stabilné, ale plánujú vytvoriť aj rezervu 18 miliónov trvanlivých potravín za 50 miliónov dolárov.

Viac o téme: SvetPandémiaŠtatistikyKoronavírusSpojené štáty
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu