°C

Utorok, 2. marec 2021. Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila.

Výsledky predčasných volieb v Británii: Je známy jasný víťaz, prvé slová porazeného

Boris Johnson, Jeremy Corbyn
Boris Johnson, Jeremy Corbyn
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, SITA/AP Photo/Alberto Pezzali
13.12.2019 09:54

LONDÝN - Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona získala vo štvrtkových parlamentných voľbách absolútnu väčšinu v Dolnej snemovni. Konzervatívna strana získala po zrátaní hlasov v 649 zo 650 volebných obvodov 364 kresiel v britskom parlamente.


Britský premiér Boris Johnson v piatok po drvivom víťazstve svojej Konzervatívnej strany vo voľbách zopakoval svoj sľub "uskutočniť brexit" a poďakoval sa aj prívržencom labouristov, ktorí svoje hlasy odovzdali konzervatívcom, informovala televízia Sky News. "Poďme na brexit, ale najskôr si, priatelia, dajme raňajky," povedal Johnson.

Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Premiér zopakoval svoj predvolebný sľub uskutočniť brexit. "EÚ opustíme 31. januára. Už nie sú žiadne 'ak', žiadne 'ale'," povedal. "Odstránili sme prekážky, ukončili sme patovú situáciu," pokračoval Johnson a dodal, že ide o najvýraznejšie víťazstvo Konzervatívnej strany od roku 1987, keď pod vedením Margaret Thatcherovej získala 376 kresiel. Johnson sa obrátil aj na tradičných labouristických voličov, ktorí zmenili názor a v týchto voľbách dali hlas konzervatívcom.

"Vaša ruka sa možno chvela nad hlasovacím lístkom, keď ste krížikom označovali políčko pre konzervatívcov a možno máte v úmysle vrátiť sa najbližšie k labouristom," povedal premiér s tým, že v takom prípade si veľmi váži dôveru, ktorú doňho vložili. Johnson avizoval, že teraz pôjde za kráľovnou, aby dostal poverenie na zostavenie vlády, ktorá získala "nový významný mandát na uskutočnenie brexitu".

Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

O svoje poslanecké kreslo naopak prišla líderka Liberálnych demokratov Jo Swinsonová, ktorá kandidovala za obvod East Dunbartonshire, kde ju porazila kandidátka Škótskej národnej strany (SNP) Amy Callaghanová.

SNP, ktorá vo veľkom zvíťazila v Škótsku, mala podľa svojej líderky, škótskej premiérky Nicoly Sturgeon, "výnimočnú noc". Škótsko podľa nej vyslalo "veľmi jasnú správu", že nechce, aby Boris Johnson a jeho vláda mali mandát na vyvedenie Škótska z Európskej únie.

Nicola Sturgeon
Nicola Sturgeon,
Zdroj: SITA/AP Photo/Scott Heppell

Johnsonova strana má jasnú väčšinu

Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona získala vo štvrtkových parlamentných voľbách absolútnu väčšinu v Dolnej snemovni. Podľa webu televízie Sky News po sčítaní hlasov v 647 z celkových 650 obvodov majú konzervatívci 362 mandátov. Opoziční labouristi sú so 203 kreslami druhí, zatiaľ prišli o 59 miest. Tretia sa umiestnila Škótska národná strana (SNP), ktorá má 48 kresiel a polepšila si o 13 miest. Jedenásť kresiel získali Liberálni demokrati. Do parlamentu sa dostalo aj niekoľko ďalších menších zoskupení vrátane severoírskych strán. Strana pre brexit zatiaľ žiadny mandát nezískala.

Projekcie naznačujú, že premiérovi Johnsonovi nebude stáť nič v ceste k tomu, aby Britániu vyviedol z Európskej únie (EÚ) do 31. januára, čo bol jeho hlavný predvolebný sľub. Downing Street prostredníctvom stanoviska uviedla, že ak sú exit polly správne a Johnson sa vráti na Downing Street, v pondelok budú nasledovať malé zmeny v kabinete. V piatok 20. decembra sa v dolnej komore parlamentu uskutoční druhé čítanie návrhu zákona o dohode o odchode Veľkej Británie z EÚ, ktorý dláždi cestu brexitu v januárovom termíne.

Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Corbyn nepovedie labouristov do ďalších volieb

Vodca britských labouristov Jeremy Corbyn v piatok vyhlásil, že nebude viesť svoju stranu do ďalších volieb. Informovala o tom agentúra AFP. Prehru labouristov s konzervatívcami Borisa Johnsona i volebnú noc označil Corbyn za veľké sklamanie.

Jeremy Corbyn
Zdroj: SITA/AP Photo/Alberto Pezzali

Vo svojom príhovore, ktorý predniesol v Islingtone North, kde kandidoval a obhájil svoj mandát, sa Corbyn poďakoval za dôveru svojim voličom. Poslancom Dolnej snemovne sa stal v poradí už desiaty raz. Poďakoval sa aj svojim priateľom a rodine, obzvlášť svojej manželke za to, že počas predvolebnej kampane vydržala tlak, ktorému ju vystavili médiá.

Vo svojom príhovore Corbyn pripomenul, že Labouristická strana počas predvolebnej kampane predstavila svoj "manifest nádeje". Uviedol tiež, že téma odchodu Británie z EÚ predvolebnú debatu polarizovala.

Jeremy Corbyn
Zdroj: SITA/AP Photo/Alberto Pezzali

Politickí pozorovatelia v bezprostrednej reakcii na tento prejav uviedli, že Corbyn v ňom nepriznal zodpovednosť za neúspech strany vo voľbách a aj keď vyhlásil, že stranu nepovedie do žiadnych budúcich volieb, neavizoval, že by mal v úmysle odstúpiť z postu straníckeho lídra.

Jo Swinsonová prišla o mandát, končí ako líderka Liberálnych demokratov

Jo Swinsonová po strate poslaneckého mandátu v britských parlamentných voľbách odstupuje z postu líderky Liberálnych demokratov. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie strany. "Som hrdá na to, že v tejto kampani sa liberálni demokrati postavili za otvorenosť, štedrosť a nádej. Boli sme úprimní v tom, v čo veríme a čo sa snažíme dosiahnuť. Je to jednoznačne prekážka liberálnych hodnôt. Avšak v celej krajine ich vyznývajú milióny ľudí. Spoločným bojom za ne môžeme vytvoriť svetlú budúcnosť," povedala Swinsonová.

Jo Swinsonová
Jo Swinsonová
Zdroj: TASR/Jane Barlow/PA via AP

Liberálnych demokratov dočasne povedú Ed Davey a Sal Brintonová a voľby nového lídra sa uskutočnia na budúci rok. Swinsonová prišla o kreslo v obvode East Dunbartonshire, kde ju porazila kandidátka Škótskej národnej strany (SNP) Amy Callaghanová. Brintonová pochválila Swinsonovú, že stranu viedla "čestne a nebojácne". Liberálni demokrati získali vo voľbách podľa predbežných výsledkov len 11 mandátov.

Strana brexitu pravdepodobne nebude mať v parlamente žiadneho poslanca

Z prvých odhadov výsledkov predčasných parlamentných volieb v Británii vyplýva, že Strana brexitu (BP) europoslanca Nigela Faragea nezíska v Dolnej snemovni parlamentu ani jedno kreslo. Informovala o tom v piatok stanica BBC.

"Ak sa podarí uskutočniť brexit, tak sme odviedli dobrú prácu. Ak však bude dohoda o brexite Borisa Johnsona schválená bezo zmien, nebudem ju môcť podporiť," povedal Farage v rozhovore pre BBC na margo výsledkov štvrtkových predčasných parlamentných volieb. Uviedol tiež, že Johnsonova dohoda o vystúpení Británie z EÚ by vytvorila základ pre bližší vzťah Spojeného kráľovstva s Úniou, ako by sa mu páčilo.

Nigel Farage
Nigel Farage
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham

Na otázku, či sa po prvých odhadoch volebných výsledkov predčasných parlamentných volieb, v ktorých jeho strana pravdepodobne nezíska ani jeden mandát, nechystá na odchod z politiky, Farage odpovedal: "Uvidíme, kde budeme o šesť mesiacov, možno sa ešte budem musieť vrátiť do hry."

Ako vo voľbách hlasoval on sám, Farage komentoval slovami, že sa nevedel prinútiť voliť konzervatívcov a preto svoj volebný lístok znehodnotil. "Ako som hlasoval, je dosť nepodstatné," povedal Farage, pričom zaútočil na britský volebný systém, v ktorom víťaz berie všetko.

Britských Zelených sklamal výsledok, ktorý by mali dosiahnuť

Šéf britskej strany Zelení Jonathan Bartley je nespokojný s výsledkom, ktorý podľa prvých odhadov jeho strana dosiahla vo štvrtkových predčasných voľbách do Dolnej snemovne britského parlamentu. Podľa zverejnených exit pollov by Zelení mali mať v parlamente jediného poslanca.

V rozhovore pre spravodajskú stanicu BBC Bartley v piatok uviedol, že ak sa zverejnené prognózy výsledkov parlamentných volieb potvrdia, "bude to veľmi zlá noc pre klímu (ako tému) a progresívnu politiku".

Prvé reakcie

Americký prezident Donald Trump v piatok zablahoželal britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi k víťazstvu v parlamentných voľbách. Zároveň uviedol, že obe krajiny majú teraz voľnú cestu k uzavretiu "masívnej" novej obchodnej dohody. Informovala o tom agentúra AFP.

"Gratulujem Borisovi Johnsonovi k jeho obrovskému VÍŤAZSTVU," napísal Trump na Twitteri. Americký prezident dodal, že Británia a USA majú teraz voľnú cestu k podpisu novej obchodnej dohody. "Táto dohoda má potenciál byť oveľa rozsiahlejšia a lukratívnejšia ako akákoľvek dohoda, ktorá by mohla byť uzavretá s EÚ. Boris, oslavuj," konštatoval Trump.

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci

Český premiér Andrej Babiš varoval, že je to "zlá správa pre Európu". Informovala o tom agentúra Reuters. "Je to obrovský úspech pre Borisa Johnsona. Je to charizmatický líder," uviedol Babiš v reakcii na víťazstvo Konzervatívnej strany vo štvrtkových parlamentných voľbách, ktoré pravdepodobne povedie k brexitu. "Vyhral a oni teraz odídu, bohužiaľ. Je to zlá správa pre Európu," konštatoval pri príchode na druhý deň summitu EÚ v Bruseli.

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

Bývalá britská premiérka Theresa Mayová je presvedčená, že jej nástupcovi Borisovi Johnsonovi sa do konca budúceho roku podarí uzavrieť obchodnú dohodu s EÚ. Uviedla tiež, že ju veľmi teší úspech konzervatívcov, ktorý dosiahli vo štvrtkových parlamentných voľbách. Informovala o tom v piatok spravodajská stanica BBC. 

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP Foto / Frank Augstein

Európski lídri vo štvrtok privítali, že očakávané volebné víťazstvo Borisa Johnsona v britských parlamentných voľbách vnáša jasno do odchodu Británie z EÚ. Uviedli súčasne, že dosiahnuť do konca roku 2020 obchodnú dohodu medzi EÚ a Britániou bude náročné.

Francúzsko privítalo správy, ktoré naznačujú víťazstvo premiéra Borisa Johnsona vo štvrtkových britských parlamentných voľbách. Informovala o tom v piatok agentúra AFP. Francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalin vo svojej reakcii dodala, že toto "zjavne rozhodujúce víťazstvo" konzervatívcov môže pomôcť zabezpečiť brexit podľa dohodnutých pravidiel.

Väčšie personálne zmeny vo vláde budú až po brexite

Úrad britského premiéra v piatok oznámil, že ak sa exit polly potvrdia, vo vláde premiéra Borisa Johnsona dôjde len k menším  personálnym zmenám, aj to až na budúci pondelok (16. decembra). Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Dodala, že nový plán brexitu, ktorý ako alternatívny predložil Johnson, by mohol parlament prerokovať v druhom čítaní v piatok 20. decembra.Väčšie zmeny vo vládnom kabinete by mohli nastať vo februári - po tom, ako Británia k 31. januáru opustí Európsku úniu. V marci by potom mal byť schválený rozpočet, dodala BBC s odvolaním sa na informácie z Downing Street.


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, ČTK, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články