°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Apokalyptické zábery po zemetrasení na Balkáne: Počet obetí stúpol na 25

Zdroj: SITA/AP Photo/Visar Kryeziu
27.11.2019 07:25

DRAČ - Počet obetí utorkového zemetrasenia v Albánsku stúpol na 25, informovala v stredu agentúra AP. Záchranári v troskách budov stále pátrajú po preživších. Úrady uviedli, že v stredu ráno bola potvrdená smrť ďalších štyroch ľudí. Viac ako 600 osôb utrpelo zranenia.


Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 pocítili obyvatelia celého južného Balkánu a nasledovali po ňom aj viaceré silnejšie dotrasy. V susednej Bosne zaznamenali juhovýchodne od Sarajeva zemetrasenie s magnitúdou 5,4, ktoré však spôsobilo len menšie škody.

Apokalyptické zábery po zemetrasení
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Zemetrasenie udrelo v utorok ráno 30 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Tirana, pričom otrasy vychádzali z hĺbky 20 kilometrov. Miestnych obyvateľov zasiahlo v čase, keď spali.

Zatiaľ nie sú známe žiadne informácie o tom, koľko ľudí by sa ešte pod troskami mohlo potenciálne nachádzať. Susedné krajiny, Európska únia aj Spojené štáty posielajú do Albánska zásahové a expertné tímy, aby krajine pomohli v tejto ťažkej situácii.

Apokalyptické zábery po zemetrasení
Zdroj: SITA/AP Photo/Visar Kryeziu

Vláda vyhlásila na stredu deň štátneho smútku. Štátne vlajky na všetkých vládnych a verejných budovách sú spustené na pol žrde. Školy zostanú zatvorené až do pondelka, keďže vo štvrtok a piatok sú v krajine štátne sviatky. Albánska futbalová federácia oznámila, že na zvyšok týždňa ruší všetky zápasy.

Apokalyptické zábery po zemetrasení
Zdroj: SITA/AP Photo/Visar Kryeziu

Úrady v Bosne v stredu zrušili vyučovanie vo viacerých mestách v južných okresoch, ktoré zasiahlo zemetrasenie. Stalo sa tak z preventívnych dôvodov, keďže niektoré školské budovy sú poškodené, ale tiež pre obavy z dotrasov. Pre obavy z ďalších otrasov prinášajú médiá vo viacerých balkánskych štátoch rady a odporúčania, ako sa zachovať v prípade ďalšieho zemetrasenia.

Spod trosiek vyslobodili 46 preživších, pápež sa modlil za obete

Dovedna 46 preživších vyslobodili v stredu záchranári spod trosiek zrútených stavieb v oblasti v okolí prímorských albánskych miest Drač a Thumanë, ktoré najviac pocítili utorkové zemetrasenie. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na údaje albánskeho ministerstva obrany.

Apokalyptické zábery po zemetrasení
Zdroj: SITA/AP Photo/Visar Kryeziu

Tento rezort zároveň oznámil, že počet obetí na životoch, ktoré si zemetrasenie vyžiadalo, stúpol na prinajmenšom 27, pričom zranenia pri otrasoch utŕžilo ďalších vyše 650 ľudí. Pápež František vo svojom vystúpení na stredajšej generálnej audiencii vo Vatikáne povedal, že sa modlí za obete, mŕtvych aj zranených, a ich rodiny. Ďalej uviedol, že Albánsko bolo vôbec prvou krajinou v Európe, ktorú chcel ako pápež navštíviť, čo sa mu aj podarilo. Dodal, že albánsky ľud mu je veľmi blízky.

Apokalyptické zábery po zemetrasení
Zdroj: SITA/AP Photo/Visar Kryeziu

Krétu zasiahlo zemetrasenie

Pobrežie najväčšieho gréckeho ostrova Kréta zasiahlo zemetrasenie. Geologická služba Spojených štátov (USGS) uviedla, že malo magnitúdu 6. Zemetrasenie udrelo pod morom v stredu o 9:23 tamojšieho času v hĺbke 71 kilometrov. Stalo sa tak iba deň po tom, ako ničivé zemetrasenie zasiahlo Albánsko. Nehnuteľnosti vrátane univerzít a škôl boli údajne evakuované. Zatiaľ nie sú žiadne správy o škodách a obetiach. 

Apokalyptické zábery po zemetrasení
Zdroj: Twitter/ Daily Mirror

Otrasy trvali podľa gréckych médií niekoľko sekúnd a najviac postihli práve Chanii, pocítili ich ale aj obyvatelia na gréckej pevnine na polostrove Peloponéz a v oblasti Attika, v ktorej leží hlavné mesto Atény.

Odborníci tvrdia, že v oblastiach, kde sa vyskytlo zemetrasenie, žije 10 miliónov ľudí. "Bolo to veľké zemetrasenie, celý ostrov sa otriasol, ale našťastie zatiaľ neboli hlásené žiadne škody," uviedla štátna televízia na Kréte. Jeden zo svedkov hovorí o najsilnejšom zemetrasení, aké kedy cítil. "Dom sa triasol, strašidelne... cítil som, že sa to nezastaví. Bolo to veľmi dlhých pár sekúnd!"

Podľa niektorých seizmológov, ktorých citovala miestne médiá, dnešné zemetrasenie nesúvisí s tragickým zemetrasením, ktoré postihlo v utorok Albánsko. V Grécku sú zemetrasenia pomerne bežná, pretože krajina leží v seizmicky aktívnej oblasti. Krétu postihlo zemetrasenie aj tento rok v júli, kedy otrasy o sile 5,2 stupňa vyľakali rad miestnych i turistov, ale väčšie škody nenapáchal.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, ČTK, TASR
VIDEO: YouTube/Associated Press

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články