°C

Streda, 23. september 2020. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

FOTO Dramatická situácia neutícha: V Hongkongu vyšli do ulíc opäť stovky demonštrantov

Do ulíc vyšli opäť obyvatelia Hongkongu
Do ulíc vyšli opäť obyvatelia Hongkongu
Zdroj: twitter.com/Stephen McDonell
17.08.2019 18:30

HONGKONG - Prodemokratickí demonštranti pochodovali v sobotu na jednej strane známeho prístavu v Hongkongu a žiadali vládu, aby splnila ich požiadavky. Na druhej strane sa zišli provládni stúpenci, ktorí vyzývali na ukončenie niekoľkotýždňových a často násilných protestov. Oba tábory odzrkadľujú rozdelenie poloautonómneho ostrova, ktorým protesty otriasajú už desať týždňov a nie je žiadny náznak, že by slabli.


Demonštranti pôvodne protestovali proti chystanému zákonu o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti z Hongkongu do Číny, no neskôr sa zoznam ich požiadaviek rozšíril. Zákon, ktorý už hongkonská pročínska administratíva medzičasom stiahla, by podľa demonštrantov umožnil, aby čínski komunisti stíhali každého obyvateľa Hongkongu, ktorý nesúhlasí s politikou Číny. Medzičasom žiadajú však už aj vyšetrenie podľa nich neadekvátnych policajných zásahov či rozpustenie zákonodarného zboru.

Do ulíc vyšli opäť
Zdroj: twitter.com/Stephen McDonell

Do ulíc vyšli opäť
Zdroj: twitter.com/Stephen McDonell

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe "jedna krajina, dva systémy", čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti. Čína však podľa hongkonského prodemokratického tábora túto dohodu porušuje a už teraz vnucuje Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.


Galéria

Do ulíc vyšli opäť Do ulíc vyšli opäť Do ulíc vyšli opäť

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články