Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Sáncheza neúspech neodradil: Znova sa pokúsi o vytvorenie vlády

Pedro Sánchez
Pedro Sánchez
Zdroj: TASR/AP Photo/Manu Fernandez
09.08.2019 14:35

MADRID - Predseda španielskej dočasnej vlády Pedro Sánchez v piatok povedal, že chce opäť rokovať s lídrami politických strán a po predchádzajúcom neúspechu sa tak znovu pokúsiť vytvoriť vládu. Informovala o tom agentúra AP.


Sánchez, ktorého Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) zvíťazila v aprílových voľbách, v piatok uviedol, že sa "koncom augusta" plánuje stretnúť s lídrami ostatných politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu, a presvedčiť ich, aby podporili jeho nový "progresívny" vládny kabinet.  Sánchez priblížil, že do rozhovorov zahrnie aj krajne ľavicovú alianciu Unidas Podemos (Spoločne môžeme), ktorá v júli zmarila jeho šance na získanie dôvery parlamentu, keď odmietla ponuku sformovať s PSOE vládnu koalíciu. 

Sánchezovi socialisti (PSOE) zvíťazili v aprílových voľbách, avšak získali len 123 z celkove 350 poslaneckých mandátov. Do veľmi roztriešteného parlamentu sa pritom dostalo až 17 politických strán, z ktorých mnohé deklarovali, že do koalície z PSOE nevstúpia. Parlament následne Sánchezovi nevyslovil podporu v celkove až dvoch hlasovaniach, ku ktorým došlo koncom júla. Agentúra AP pripomína, že španielski poslanci musia podporu novej vláde vyjadriť do 23. septembra. V prípade, že sa tak nestane, budú automaticky vypísané nové voľby. Tie by boli v Španielsku už štvrtými za ostatných päť rokov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články