°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

Putin terčom ostrej kritiky: Do ruského prezidenta sa pustili Merkelová a Macron

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
22.05.2019 18:10

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron kritizovali ruského prezidenta Vladimira Putina za uľahčenie vydávania ruských pasov obyvateľom východnej Ukrajiny. Informovala o tom v stredu nemecká stanica Deutsche Welle s odvolaním sa na hovorcu nemeckej vlády.


Po tom, ako Volodymyr Zelenskyj porazil v prezidentských voľbách Petra Porošenka, Putin podpísal výnos, podľa ktorého budú môcť niektoré skupiny Ukrajincov získať ruské občianstvo v zjednodušenom konaní. Tento krok vyvolal ostré protesty zo strany Kyjeva. Nový ukrajinský prezident Zelenskyj ponuku ruského prezidenta na vydávanie ruských pasov Ukrajincom odmietol a namiesto toho sľúbil, že poskytne ukrajinské občianstvo tým Rusom, ktorí "trpia" pod vládou Kremľa.

Merkelová a Macron v telefonickom rozhovore s Putinom diskutovali aj o tom, ako po nástupe nového ukrajinského prezidenta uviesť do praxe minské mierové dohody o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny. Tie boli podpísané v roku 2015, ale ich realizácia stagnuje a konflikt pretrváva napriek sérii krátkodobých prímerí. Rusko by podľa Macrona malo v tejto situácii urobiť ústretové kroky, ktoré by podporili dialóg smerujúci k urovnaniu konfliktu. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články