Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Ukrajina spravila krok dopredu: Parlament schválil vstup do EÚ a NATO

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, ktorá sa uchádza o prezidentský post v marcových voľbách, reční na pôde ukrajinského parlamentu.
Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, ktorá sa uchádza o prezidentský post v marcových voľbách, reční na pôde ukrajinského parlamentu. (Zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky)

KYJEV - Ukrajinský parlament schválil pozmeňujúci návrh ústavy, ktorý umožní krajine pripojiť sa k Európskej únii a Severoatlantickej aliancii (NATO).

V roku 2013 vypukli v štáte veľké protesty po tom, ako vtedajší prezident odmietol podpísať dohodu s EÚ, čo obyvatelia vnímali ako zradu. Nová vláda, ktorá sa dostala k moci vo februári 2014, sa zaviazala požiadať o členstvo v EÚ a NATO, čo však vyvolalo obavy zo strany Ruska. Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil ústavné zmeny na splnenie týchto záväzkov.

Prezident Petro Porošenko označil dnešok za "historický deň", ktorý posilní vládu vo vykonávaní ekonomických reforiem. Politik sa v marci bude uchádzať o znovuzvolenie do úradu. Ukrajinci sú po ruskej anexii Krymu prevažne naklonení vstupu do NATO.

Zákaz volebných pozorovateľov z Ruska

Ukrajina, ktorá považuje Rusko za "agresorský štát", vo štvrtok schválila legislatívny návrh, ktorý má v nadchádzajúcich marcových prezidentských voľbách na Ukrajine zakázať prítomnosť ruských volebných pozorovateľov. Informovala o tom agentúra DPA. Po ruskej anexii Krymu a bojoch medzi proruskými separatistickými skupinami a ukrajinskou armádou blízko ruských hraníc sú vzájomné vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou najhoršie za posledné roky.

Z návrhu, ktorý schválil parlament, vyplýva, že Rusko nebude môcť vyslať svojich pozorovateľov do volieb, ktoré sa budú konať 31. marca, a to ani pod záštitou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej členmi sú Ukrajina aj Rusko. V návrhu sa uvádza, že volebný pozorovateľ nesmie byť občanom krajiny, ktorú ukrajinský parlament považuje za "agresorský alebo okupačný štát".

Aby príslušný zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte podpísať prezident. Ukrajinský parlament formálne vyhlásil Rusko za agresorský štát pred štyrmi rokmi. Rusko opakovane odmietlo obvinenia, že vojensky podporuje skupiny povstalcov. Podľa odhadov OSN si konflikt na Ukrajine doteraz vyžiadal vyše 13.000 obetí na životoch.

Viac o téme: VstupNATOUkrajina
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu