Sobota11. máj 2024, meniny má Blažena, zajtra Pankrác

Turecko urobilo posun: Dohoda o zmierení sa s Izraelom, s kurdskými vzbúrencami je to vylúčené

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

ANKARA - Turecký parlament ratifikoval dnes dohodu o urovnaní medzištátnych vzťahov, ktorú Turecko dosiahlo minulý mesiac s Izraelom. Znamená to, že po šiestich rokoch krízy sa medzi oboma krajinami môžu obnoviť normálne diplomatické vzťahy, píše agentúra AP.

Hlasovanie sa uskutočnilo dnes zavčasu ráno ako posledný bod programu pred letnými parlamentnými prázdninami tureckého zákonodarného zboru. V minulosti dobré vzťahy Izraela a Turecka značne narušil zásah izraelských jednotiek proti tureckej lodi v Stredozemnom mori z mája 2010. Propalestínski aktivisti na lodi Mavi Marmara s humanitárnou pomocou chceli vtedy prelomiť izraelskú námornú blokádu pásma Gazy. Pri obsadení lode zastrelili vojaci deviatich tureckých občanov.

Po incidente obe krajiny stiahli z tej druhej svojich veľvyslancov, takmer úplne prerušili bezpečnostné styky a udržiavali diplomatické vzťahy len na nízkej úrovni. V súlade s podmienkami dohody o zmierení Izrael teraz do 25 dní vyplatí pozostalým odškodnenie 20 miliónov dolárov. Ankara sa zase výmenou zaviazala ukončiť žaloby voči izraelským vojakom. Izraelský kabinet dohodu o urovnaní vzťahov s Tureckom už takisto schválil.

Turecký premiér vylučuje nový mierový proces s kurdskými vzbúrencami

Turecký premiér Binali Yildirim vylúčil dnes novú mierovú iniciatívu so vzbúreneckou, v Turecku zakázanou organizáciou Strana kurdských pracujúcich (PKK). Na stretnutí s predstaviteľmi zahraničných médií povedal, že "nijaký (nový mierový) proces neexistuje. Nebudeme viesť dialóg s teroristickou organizáciou".

Slová tureckého ministerského predsedu sú reakciou na to, že PKK v poslednom čase zintenzívnila bombové útoky na policajné a armádne ciele. Len tento týždeň pri útokoch kurdských vzbúrencov zahynula viac než desiatka ľudí, analyzuje agentúra AP. Prímerie medzi PKK a tureckou vládou vlani stroskotalo, a tak sa opäť obnovili už tri desaťročia trvajúce násilnosti, ktoré si za ten čas vyžiadali už stovky mŕtvych.

Yildirim zároveň konštatoval, že povstalci zo Strany kurdských pracujúcich nedokázali využiť predošlý mierový proces na dobré účely. Turecko a jeho spojenci považujú PKK za teroristickú organizáciu.

Kurdi sú iránskym národom indoeurópskeho pôvodu, príbuzným s Peržanmi a inými indoiránskymi kmeňmi v ich okolí. Obývajú predovšetkým horské oblasti Turecka, Iránu, Iraku, Sýrie a Zakaukazsko. Hovoria jazykom patriacim do indoeurópskej jazykovej rodiny, blízkym jazyku svojich susedov Iráncov. Kurdčina - vzdialene tak príbuzná aj jazykom slovanským - je úplne odlišná od semitskej arabčiny, ako aj od turečtiny, patriacej do jazykovej rodiny altajskej.

Viac o téme: TureckoIzraelPKKStrana kurdských pracujúcichBinali Yildirim
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu