°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu v areáli bývalých chemických závodov Chemko Strážske

Chemko Strážske
Chemko Strážske
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
22.01.2020 12:38

STRÁŽSKE – Vláda dnes vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti s toxickým odpadom v areáli bývalých chemických závodov Chemko Strážske. V blízkosti areálu sa nachádzajú stovky ton polychlórovaných bifenylov – tzv. PCB látok, ktoré môžu byť zdraviu aj životu nebezpečné.


Dnešným vyhlásením mimoriadnej situácie by sa tak mala likvidácia toxického odpadu urýchliť. Týka sa územia Prešovského a Košického kraja. „Štát bude na vlastné náklady premiestňovať sudy s látkami, ktoré znečisťujú okolie," povedal po dnešnom rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini (Smer – sociálna demokracia).

O výskyte nebezpečných PCB látok v areáli závodov v Strážskom sa hovorilo už dávnejšie. Ich prítomnosť však definitívne potvrdila kontrola v apríli 2019. Do dnešného vyhlásenia mimoriadnej situácie sa štátne orgány rozhodovali, ako budú situáciu riešiť. Napokon zvolili čo najrýchlejšie riešenie s prihliadnutím na fakt, že chemické látky by mohli presakovať aj do spodnej vody. To by mohlo spôsobiť ekologické škody.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články