°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Čaputová: V4 by mala prichádzať častejšie s konštruktívnymi návrhmi

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na dvojdňovom summite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na dvojdňovom summite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky.
Zdroj: TASR/Marián Garaj
02.10.2019 19:45

LÁNY – Vyšehradská štvorka by mala prichádzať častejšie s konkrétnymi konštruktívnymi návrhmi. Myslí si to slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá to povedala aj svojim partnerom počas rokovaní na summite prezidentov krajín V4, ktorý sa v stredu začal na zámku v českých Lánoch.


"Máme konkrétne záujmy, ktoré sa týkajú napríklad našej budúcnosti. Aj v súvislosti so štruktúrou nášho priemyslu budeme čeliť napríklad automatizácii a robotizácii, to sa týka aj sedemročného rozpočtového rámca, ktorý bol tiež predmetom debaty, a v tomto zmysle je dobré, aby sme presadzovali svoje záujmy spolu," skonštatovala Čaputová na brífingu v prvý deň dvojdňového summitu.

V prvej časti rokovania sa prezidenti podľa jej slov zamerali na V4, jej miesta v Európskej únii a výzvy, ktorým toto regionálne zoskupenie čelí. Diskutovali aj o vývoji v EÚ, teda o brexite, migrácii, ekologickej kríze i slobode prejavu na internete. Na druhý deň sa k rokovaniam prezidentov V4 pridajú aj prezidenti Slovinska Borut Pahor a Srbska Aleksandar Vučič.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/Marián Garaj

Spoločne so svojimi partnermi budú hovoriť o vzťahu EÚ k regiónu západného Balkánu, aktuálnom stave prístupových rozhovorov so Srbskom i o odkaze roku 1989. Slovenská prezidentka očakáva, že pôjde o "konkrétu debatu ohľadom konkrétnych okolností". "Myslím si, že zhoda je v tom, že rozširovanie Únie o západný Balkán je z hľadiska budúceho vývoja EÚ vítaný jav," dodala.

Slovenskú prezidentku s najvyššími predstaviteľmi Maďarska Jánosom Áderom a Poľska Andrzejom Dudom privítal český hostiteľ, prezident Miloš Zeman na zámku Lány s vojenskými poctami. Podujatie sa koná v rámci českého predsedníctva V4. Česká republika prevzala predsednícku štafetu vo V4 od Slovenska v júli 2019.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/Marián Garaj

Čaputová sa na summite hláv štátov V4 zúčastňuje v rámci svojho mandátu prvýkrát. Na poslednom stretnutí prezidentov vyšehradského zoskupenia v dňoch 11. – 12. októbra 2018 na Štrbskom Plese Slovensko reprezentoval vtedajší prezident Andrej Kiska.
 


Galéria

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články