°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Šéf Mosta Bugár o ústavných sudcoch: S Procházkom problém nemáme, súd môže byť ochromený

Béla Bugár
Béla Bugár
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
02.01.2019 13:30

BRATISLAVA - Most-Híd by zrejme nemal problém s kandidatúrou Radoslava Procházku za ústavného sudcu. Uviedol to predseda strany Béla Bugár. Pripúšťa, že parlamentu sa nemusí podariť včas zvoliť potrebný počet kandidátov a môže sa stať, že ústavný súd môže byť napríklad na mesiac ochromený. Podľa Bugára však pre to Slovensko nepadne a poslanci sa budú snažiť chýbajúcich sudcov dovoliť.


„Ak ho niekto navrhne, myslím si, že by sme s ním problém nemali. Každý môže zlyhať, ale ako právnik bol dobrý,“ povedal v rozhovore Bugár. Strana má podľa Bugára viacero adeptov na post ústavného sudcu. Nepotvrdil, že Most-Híd navrhne za ústavného sudcu poslanca Petra Kresáka.

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Most podľa Gála navrhne Kresáka

Minister spravodlivosti Gábor Gál z Mosta-Híd už pritom vyhlásil, že Kresáka navrhnú. „Rozhodneme sa a na základe rozhodnutia uvidíte. Nebudú len naši, budú to aj kandidáti, ktorých navrhnú iné inštitúcie,“ poznamenal Bugár. Nechce špekulovať o tom, či by bol pre stranu prijateľný expremiér a šéf Smeru Robert Fico. Zároveň uviedol, že exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená) kandidovať nechce. 


Najdrsnejšie reakcie v rozprave o zmene Ústavy: Tajná dohoda koalície nevyšla, Smer po zmätkoch neuspel


Parlament má voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára 2019. Nominácie môžu prichádzať do 7. januára. Na ústavnom súde sa má vymeniť deväť z 13 sudcov. Bugár nepovažuje za vážny problém, ak by na chvíľu nemal ústavný súd plný počet sudcov. „A čo keď nebudú zvolení, jeden mesiac nie je problém. Hlavne, aby sme zvolili 18. Áno, ten mesiac zabrzdí ich rozhodovanie, ale Slovensko nepadne. Budeme sa snažiť, aby boli dovolení,“ doplnil Bugár.

Peter Kresák
Peter Kresák
Zdroj: SITA/Marko Erd

V súvislosti s nedávno prijatými úpravami výberu kandidátov na ústavných sudcov zdôraznil, že tam bol lepší návrh, ale po kritike parlament prijal priemerný. „A ten môže zablokovať ústavný súd. Teraz možno zvolíme ôsmich kandidátov, ale prezident nemôže vybrať, lebo nemá dvojnásobný počet. Takýmto spôsobom môžeme súd znefunkčniť, lebo tam zostanú štyria, ak nestihneme vybrať. Môže to vzniknúť, ale nepredbiehal by som, máme šancu zvoliť 18,“ uzatvoril predseda Mosta-Híd.


Galéria

Béla Bugár Radoslav Procházka Peter Kresák

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články