°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

Zdravotné poisťovne už nemajú mať možnosť žiadať poistné spätne neobmedzene

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.07.2018 18:15

BRATISLAVA - Na možnosť zdravotných poisťovní žiadať spätne nezaplatené poistné by sa po novom mala vzťahovať premlčacia doba. Poistné by mohli pýtať spätne maximálne za posledných 15 rokov. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorou sa mení aj zákon o zdravotnom poistení.


Po novom sa má nárok na poistné premlčať "uplynutím desiatich rokov odo dňa dodatočného splnenia si oznamovacej povinnosti, najneskôr však uplynutím 15 rokov odo dňa splatnosti poistného". Právna norma, ktorá návrh prináša, je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Inštitút absolútnej historickej nepremlčateľnosti nároku na predpis poistného považuje ministerstvo za neprimeraný. "Aj z pohľadu právnej istoty pre občanov je súčasný stav, kedy poisťovňa môže po napr. 25 alebo 50 rokoch predpísať poistné pri zistení nových skutočností – pričom občan už nemusí mať k dispozícii doklady o ekonomickej činnosti po tak dlhej dobe, značne znevýhodňujúci pre občana," argumentuje.

Cieľom inštitútu premlčania má byť čeliť zložitým sporom, ktoré by mohli vznikať pri príliš dlhej možnosti uplatniť právo na súde, pretože čím dlhšia doba uplynie od vzniku práva, tým zložitejšie je vykonávanie dôkazov. Právna norma by v prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta mala nadobudnúť účinnosť od novembra 2018.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články