Definitívny koniec Radoslava Procházku v politike: Posledné slová poslanca! | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Definitívny koniec Radoslava Procházku v politike: Posledné slová poslanca!

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka
Zdroj: SITA
31.10.2016 17:44

BRATISLAVA - Poslanec Radoslav Procházka sa rozhodol vzdať sa poslaneckého mandátu. "Rozhodol som sa v plnom rozsahu sa vrátiť k právnej praxi, a to bez ohľadu na to, ako sa pre mňa skončí výberový proces na pôde Súdneho dvora Európskej únie. K 31. októbru sa preto vzdávam mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky aj členstva v politickej strane, ktorú som zakladal," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa strany #Sieť Karmen Németová.


"Využívam túto príležitosť aj na to, aby som sa občanom poďakoval za všetky hlasy, ktoré som od nich dostal, a bývalým kolegom za ich pomoc a podporu," dodal Procházka vo vyhlásení. 

"Rozhodnutie Radoslava Procházku vzdať sa mandátu poslanca NR SR a člena Siete rešpektujem. Radovi ďakujem za spoluprácu a prajem mu všetko dobré v súkromnom aj profesijnom živote," uviedol v reakcii na Procházkovo vyhlásenie predseda strany #Sieť Roman Brecely.

"V Sieti vnímame túto situáciu ako možnosť začať novú etapu a budeme v parlamente aj naďalej presadzovať program, ktorým Sieť oslovila svojich voličov. Sieť bude podporovať konštruktívnu diskusiu a efektívne riešenia ako strana, ktorá podporuje idey silnej spoločnosti a jednoduchého štátu," dodal Brecely. 

Kandidatúru Radoslava Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ schválila 19. septembra Súdna rada SR. Procházka tesne, o jeden hlas, uspel v tajnej voľbe, keď ho podporilo desať z celkovo 17 prítomných členov rady. Dvaja členovia boli proti, piati sa zdržali. Za Procházku hlasovalo 10 z celkovo 17 prítomných členov Súdnej rady. Jeho kandidatúru schválila aj vláda 28. septembra.

Procházka by mal obsadiť jedno z dodatočných miest, ktoré sa Slovensku podarilo vybojovať v rámci reformy luxemburského súdu. Obsadené malo byť už k 1. septembru, tento termín však Slovensko nestihlo. Opätovnú voľbu musela predsedníčka rady Jana Bajánková vypísať po tom, ako začiatkom tohto roka neuspela v Luxemburgu pôvodná kandidátka Slovenska Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzštiny, ktorá je na súde pracovným jazykom. V júni potom Súdna rada nezvolila nikoho, keď jedinému kandidátovi Jánovi Mazákovi chýbal jediný hlas.

Všeobecný súd EÚ je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. V roku 1998 bol zriadený, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a odbremenil sa samotný Súdny dvor EÚ. Jeho hlavnou úlohou je poskytovanie výkladu právnych predpisov únie pre ich rovnaké uplatňovanie vo všetkých členských krajinách. Rozhoduje napríklad o žalobách podaných fyzickými alebo právnickými osobami a žalobách podaných členskými štátmi v oblasti štátnej pomoci.

Procházku by v parlamente mala nahradiť Zuzana Zimenová. Tá krátko po voľbách vystúpila na tlačovej besede spolu s Miroslavom Beblavým, Katarínou Macháčkovou a Simonou Petrík s tým, že ak sa dostane do parlamentu, vládnu koalíciu zloženú zo strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podporovať nebude. Neskôr však sa stala expertkou na ministerstve školstva, ktoré riadi nominant SNS. Zimenová nikdy nebola členkou Siete, ale pôsobila ako expertka strany pre školstvo. Podľa Németovej so Zimenovou momentálne komunikuje predseda strany. Stretnúť by sa s ňou mal v stredu. 

Strana Sloboda a Solidarita informovala, že sa pred niekoľkými týždňami obrátila listom na Súdnu radu v Luxemburgu v súvislosti s nomináciou Radoslava Procházka na sudcu Všeobecného súdu EÚ. Na základe listu adresovaného všetkým členom panelu Súdnej rady bolo otvorené kontradiktórne konanie k obsahu listu voči Slovenskej republike a samotnému kandidátovi. „V liste sme okrem iného upozornili Súdnu radu na nízky morálny kredit Radoslava Procházku, netransparentné financovanie jeho dvoch politických kampaní, prezidentskej a parlamentnej,“ povedal predseda strany SaS Richard Sulík. Dodáva, že keby bol Radoslav Procházka ustanovený za sudcu, vážnosť tohto súdu by sa znížila v očiach slovenskej verejnosti. „Považujem za samozrejmé, že v slušných spoločnostiach sa takéto prešľapy začnú zodpovedne riešiť. Členovia panelu v tomto nesklamali a veríme, že výsledkom tohto konania bude neprijatie nominácie Radoslava Procházku,“ uzavrel Sulík.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články