Štvrtok9. máj 2024, meniny má Roland, zajtra Viktória

Petícia proti Čaplovičovým novelám: Aktivisti chcú dosiahnuť referendum!

Dušan Čaplovič
Dušan Čaplovič (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Aktivisti z viacerých občianskych združení spustia zrejme na budúci týždeň petíciu, ktorou chcú dosiahnuť vyhlásenie referenda za spravodlivé školstvo.

Začiatkom októbra totiž vyzvali prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby nepodpisoval novely školských zákonov z dielne ministerstva školstva, lebo ich považujú za diskriminačné a vyčítajú im viaceré nedostatky. Hlava štátu novelu zákona o odbornom vzdelávaní a financovaní školstva podpísala minulý piatok (12.10.).

„My sme očakávali, že naše argumenty prezident nebude chcieť vypočuť, aj keď sme z kancelárie prezidenta mali prísľub, že keď napíšeme vecné argumenty, bude sa tým zaoberať. Urobili sme to veľmi promptne. Aj tak sme sa v piatok dozvedeli, že je to podpísané. Ideme teda do petície,“ povedal predseda OZ Nová voľba Ján Ondrík. Na vyhlásenie referenda by aktivisti museli nazbierať 350.000 platných podpisov.

V referende majú byť podľa občianskych združení formulované tri otázky. Prvá sa občanov pýta, či súhlasia s tým, aby o výbere školy a školského zariadenia pre dieťa rozhodoval výlučne zákonný zástupca. Ďalšia kladie občanom otázku, či súhlasia s rovnoprávnym financovaním všetkých škôl a školských zariadení. Posledná znie: "Súhlasíte s priamym financovaním škôl a školských zariadení (bez poukazovania financií obciam alebo samosprávnym krajom)?" Podpisovú akciu okrem OZ Nová voľba organizujú Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) či zástupcovia občianskej iniciatívy Nie je nám to jedno. K výzve prezidentovi sa pridali aj Nové školské odbory.

Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák na plánované spustenie petície reagoval s tým, že minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) sa v posledných týždňoch stretol s predstaviteľmi viacerých školských stavovských organizácií a asociácií a nikto nemal k novelám výhrady. "Dokonca mnohí to podporili, vrátane študentskej rady vysokých škôl a študentskej rady stredných škôl," dodal hovorca.

Vládne novely zákonov parlament schválil na poslednej schôdzi v septembri. Novela zákona o odbornom vzdelávaní má dať samosprávnym krajom kompetenciu rozhodovať o tom, koľko tried prvých ročníkov otvoria v stredných školách. Podľa aktivistov sa schválením tejto normy, a tiež novely zákona o financovaní škôl, začne "systematické vyhladzovanie súkromných a cirkevných a aj niektorých nepohodlných verejných škôl a školských zariadení".

Novela zákona o financovaní škôl zasa prostriedky na krúžky pridelí obciam podľa počtu detí s trvalým pobytom, a to bez ohľadu na to, či majú centrum voľného času. Následne ich budú obce prerozdeľovať zariadeniam, kde deti navštevujú krúžky. Aktivisti však tvrdia, že neexistuje mechanizmus, ktorý by starostov prinútil dať tieto peniaze od štátu naozaj na voľnočasové aktivity detí. Ľudmila Chodelková z iniciatívy Nie je nám to jedno, ktorá pôsobí v žilinskom centre voľného času (CVČ), začiatkom októbra uviedla, že si nevie predstaviť, ako budú centrá fungovať od začiatku roka.

Novela zákona o financovaní škôl má totiž začať platiť od 1. januára 2013. Peniaze na krúžky podľa nej obce dostanú od štátu až v apríli. "Od 1. januára 2013 budem musieť 5000 rodičom povedať: Prepáčte, nemáme na to peniaze. Ja sa pýtam, čo bude v januári, vo februári, v marci a ešte aj v apríli? To nám nikto nepovedal," vyhlásila. Tvrdí, že bude musieť obchádzať starostov aj z okolitých obcí, z ktorých deti navštevujú CVČ v meste, aby dali z obmedzeného rozpočtu peniaze aj na krúžky detí. V rámci iniciatívy Nie je nám to jedno boli rozposlané tisícky mailov poslancom NR SR. Vyzývali ich, aby novely školských zákonov nepodpísali.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu